Kalendarium: 6 listopada 1860 roku w Kuryłówce na Podolu urodził się Ignacy Jan Paderewski. Polityk i wirtuoz. „Stronnictwo powinno być jedno: Polska, i temu jednemu służyć będę do śmierci”
Ignacy Jan Paderewski, pianista, kompozytor, działacz społeczny i mąż stanu, który jako premier i minister spraw zagranicznych podpisał w imieniu Polski traktat wersalski’, ustalający nowy porządek terytorialny w Europie po I wojnie światowej, urodził się 6 listopada 1860 roku (18 listopada według kalendarza juliańskiego) w Kuryłówce na Podolu, w ówczesnym zaborze rosyjskim. – informuje 6.11.2023 w sekcji Historia portal PolskieRadio.pl
○ Młodość
○ Amerykański sen
○ Pomnik Grunwaldzki
○ Wielka Wojna
○ Powstanie Wielkopolskie
○ Premier
○ Traktat wersalski
○ Przeciwko sanacji
○ Tragiczny rok 1939
○ W służbie do końca
Młodość
W 1872 roku rozpoczął studia w Instytucie Muzycznym w Warszawie. Od 1881 roku kontynuował studia muzyczne w Berlinie, a następnie w Wiedniu, m.in. pod okiem słynnego profesora Teodora Leszetyckiego. W tym czasie powstawały jego pierwsze ważne kompozycje. W 1888 roku zagrał serię koncertów w paryskiej Salle Erard, które zapoczątkowały wielką karierę pianisty.
Amerykański sen
Pierwsze amerykańskie tournée Paderewskiego, które odbyło się w 1891 roku, przyniosło mu kolejny sukces. Odtąd występował prawie we wszystkich krajach Europy i obu Ameryk, a także w Afryce (1912) i Australii (1904). Nadal zajmował się kompozycją. Napisał m.in.: Koncert a-moll na fortepian i orkiestrę op. 17 (1888), operę „Manru” (1900) i Symfonię h-moll „Polonię” (1907), która powstała jako „hołd patriotyczny dla ojczyzny”.
>>> Paderewski niczym Jagger. Polska w Wersalu miała gwiazdora <<<
• PR Jedynka [11.11.2013]: – Na czas rokowań w Wersalu Dmowski i Piłsudski powstrzymali się od kopania po kostkach, przynajmniej na arenie międzynarodowej. Natomiast Paderewski rolę polityka wypełnił perfekcyjnie – o odzyskaniu przez Polskę niepodległości rozmawiają w Jedynce historycy.
Jak podkreślił w radiowej Jedynce Marcin Jarząbek z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, pierwsza wojna światowa zmieniła nastawienie olbrzymiej większości społeczeństwa polskiego.
– O ile w 1914 roku, z chwilą wybuchu wojny, Polacy w każdym z zaborów przyjmowali postawę lojalistyczną i spokojną, o tyle w 1918 już nikt nie miał złudzeń co do sensu pozostawania w obrębie Austro-Węgier, Rosji czy Cesarstwa Niemieckiego – powiedział podczas audycji specjalnej z okazji Święta Niepodległości. Zakończenie wojny było jednak dopiero początkiem nowego, trudnego okresu budowania państwa zróżnicowanego etnicznie i narodowościowo, bez ustalonych do końca granic i wciąż borykającego się z zewnętrznym zagrożeniem.
– Można powiedzieć, że..♂
Pomnik Grunwaldzki
Ukończenie symfonii i pierwsze jej wykonania – w latach 1909-1910 – zbiegły się z 500-leciem bitwy pod Grunwaldem i odsłonięciem w Krakowie Pomnika Grunwaldzkiego, którego Paderewski był fundatorem. Podczas tej uroczystości, w obecności 150 tysięcy ludzi, pianista wygłosił płomienne przemówienie. Działalność kompozytorską Paderewski porzucił około 1910 roku, kiedy… – cały artykuł na źródłowej stronie PolskieRadio.pl♂
◙ Podobne informacje: