Upamiętniono pamięć żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej NSZ poległych w bitwie pod Kotkami [fotogaleria] - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Upamiętniono pamięć żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej NSZ poległych w bitwie pod Kotkami [fotogaleria]

3 marca 2019 | Radio Kielce Marta Gajda 02.03.2019 / Jarosław Kruk 03.03.2019 | | 2 komentarze

W sobotę, 2.03, w Lesie Koteckim koło Buska-Zdroju, w symbolicznym miejscu poświęconym poległym żołnierzom antykomunistycznego podziemia, członkowie i sympatycy buskiego Klubu „Gazety Polskiej”, młodzież szkolna, harcerze i mieszkańcy oddali hołd niezłomnym, złożyli kwiaty i zapalili znicze pamięci.

Las Kotecki, 2 marca 2019 r. / fot. Jarosław Kruk

Na wstępie Katarzyna Gadawska, prezes klubu GP, przypominała wydarzenia jakie rozegrały się w tej okolicy na przełomie maja i czerwca 1945 r. Wtedy to, pomiędzy 28 maja  a 2 czerwca doszło do serii zbrojnych potyczek żołnierzy przemieszczającego się na zachód oddziału Brygady Świętokrzyskiej  Narodowych Sił Zbrojnych z grupami operacyjnymi Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego z Buska i Kielc, wspieranych przez oddział Armii Czerwonej. W ich wyniku, po stronie eNeSZetowców śmierć poniósł dowódca Alojzy Sikorski „Jarema” i kilkunastu jego podwładnych. Dziś w lesie Koteckim – jednym z miejsc ówczesnych walk – stoi symboliczny, pamiątkowy krzyż.

Następnie odbył się apel poległych, który poprowadził Łukasz Szumilas, radny buskiej Rady Miejskiej.
Modlitwę w intencji poległych odmówił ksiądz Przemysław Pabjan, wikariusz z pobliskiej Janiny.
Uroczystość zakończyło złożenie u stóp krzyża biało-czerwonych wiązanek, zapalenie zniczy i wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, wszystkich czterech zwrotek.

– Z relacji historyków i mieszkańców wnioskujemy, że to mniej więcej jest to miejsce. Trzeba będzie szukać dalej. Już zgłosiłam tę sprawę do IPN, może kiedyś doczekamy się odnalezienia ciał. Póki co, co roku upamiętniamy to wydarzenie, tych ludzi – powiedziała dziennikarce Katarzyna Gadawska.

– Myślę, że uczczenie bohaterów, którzy mimo niełatwej historii, stawiali silny opór komunistom jest bardzo ważne i bardzo mnie cieszy udział grup rekonstrukcyjnych i wielu mieszkańców, których z roku na rok przybywa i jest nas coraz więcej. Zapraszam wszystkich mieszkańców do udziału w uroczystościach w przyszłym roku – powiedział Radiu Kielce Łukasz Szumilas.

W wydarzeniu udział wzięli członkowie i sympatycy klubu GP, uczniowie z Kołaczkowic i Balic, delegacja zuchów z Siesławic, druhowie Harcerstwa Rzeczypospolitej Polskiej z naczelnikiem HRP ks. hm. Marcinem Kostką, członkowie grup rekonstrukcyjnych, przedstawiciel posła Michała Cieślaka, radny świętokrzyskiego sejmiku Maciej Gawin i leśnicy z Nadleśnictwa Chmielnik z nadleśniczym Zbigniewem Mleczko, gospodarzem tego miejsca.

Współorganizatorem obchodów była Fundacja Wychowanie i Profilaktyka im. Jana Pawła II. Szczególne podziękowania za pomoc w organizacji uroczystości organizatorzy kierują do leśników z Nadleśnictwa w Chmielniku.

Radio Kielce: – Upamiętnili bitwę pod Kotkami – video, foto

 


28 maja – 2 czerwca 1945 r. Bitwa pod Kotkami – Seria potyczek w okolicach wsi Kotki i Palonki w województwie świętokrzyskim była jednym z największych bitew podziemia antykomunistycznego w 1945 roku. Do pierwszego starcia komunistów z oddziałem Narodowych Sił Zbrojnych porucznika Stanisława Sikorskiego „Jaremy” doszło 28 maja w Palonkach, gdzie odparto atak grupy operacyjnej Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego z Buska Zdroju. Po zwycięskiej potyczce „Jarema” zarządził odwrót w stronę Lasów Koteckich. Informacja o rozbiciu grupy operacyjnej bezpieki dotarła do Kielc, gdzie poza – kolejnym oddziałem ubeków – do walki z eneszetowcami zmobilizowano również oddział Armii Czerwonej. Do starcia doszło w nocy z 29 na 30 maja. Obecność Sowietów uniemożliwiła oskrzydlenie ubeków przez antykomunistów, którzy – tracąc „Jaremę” – wycofali się w głąb lasu. Dowodzony już wówczas przez porucznika Mieczysława Kowalskiego „Groma” oddział został otoczony pod Chruścicami, gdzie stracił co najmniej dziesięciu żołnierzy oraz tabor z dokumentacją. Ostatecznie eneszetowcom udało się wyrwać z okrążenia, a w czasie serii potyczek śmierć poniosło kilkunastu polskich komunistów i co najmniej jeden czerwonoarmista. Dr hab. Filip Musiał:”W bitwie pod Kotkami żołnierze NSZ walczyli z bezpieką i żołnierzami armii sowieckiej. Była to kolejna z bitew, w których udział krasnoarmiejców dobitnie świadczył o roli Armii Czerwonej w podboju Polski i zabezpieczeniu komunistycznej władzy instalowanej w ‚ludowej’ Polsce z moskiewskiego nadania”. Czytaj więcej na: Najsłynniejsze akcje Żołnierzy Wyklętych – po kliknięciu na link

 

◙ podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

2 odpowiedzi na “Upamiętniono pamięć żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej NSZ poległych w bitwie pod Kotkami [fotogaleria]”

  1. Maria pisze:

    Bardzo diękuję za artykuł, moje wielkie wyrazy uznania dla uczniów i nauczycieli a szczególnie dla pani harcerki Barbary z Siesławic, która w dzień wolny na koniec gminy przyjechała z kilkoma swoimi zuchami i to pewnie prywatnie. Zresztą panią Barbarę i jej zuchów w czerwonych beretkach widać na każdej patriotycznej imprezie, brawo, to jest harcerskie i patriotyczne wychowanie. Niestety nie można tego powiedzieć o pani komendant harcmistrz i nowej radnej Teresie Leszczyńskiej i jej harcerzykach, bo do harcerzy to im według mnie daleko. Wielka szkoda, tym bardziej że przyjechali harcerze ZHR bodaj aż z Krakowa a z Buska nie było psa z kulawą nogą, a przecież pan Sas podarował słyszałam hufcowi auto. Ojciec polskiego harcerstwa Andrzej Małkowski się chyba w grobie przewraca jak patrzy na to, dla mnie ta kobieta to wielkie nieporozumienie i jako komendantka i jako radna.

  2. Cześć i Chwała Bohaterom! pisze:

    Cześć i Chwała Bohaterom!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl