Kalendarium: 27 stycznia 1945 r. wyzwolono obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.
27 stycznia 1945 roku Armia Czerwona wyzwoliła obóz Auschwitz-Birkenau. Dziś obchodzimy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Projekt utworzenia obozu w Oświęcimiu powstał w 1939 r. Rozkaz założenia obozu 27 kwietnia 1940 roku wydał Heinrich Himmler. Dwa dni później inspektor obozów koncentracyjnych SS-Oberführer Glücks powierzył Rudolfowi Hößowi obowiązki komendanta przyszłego obozu. Rudolf Höß przybył do Oświęcimia 30 kwietnia, a 4 maja został oficjalnie mianowany komendantem.
Od 1942 roku Auschwitz-Birkenau stał się fabryką śmierci działającą z zatrważającą skutecznością. „[…] stał się ośrodkiem masowej zagłady europejskich Żydów. Ginęli oni tylko ze względu na swoje pochodzenie […]. Po selekcji mordowano w komorach gazowych większość z nowo przywiezionych ludzi, uznanych przez lekarzy SS za niezdolnych do pracy: osoby chore, starsze, kobiety w ciąży, dzieci. Osób tych nie wprowadzano do ewidencji obozowej, tzn. nie oznaczano ich numerami i nie rejestrowano” – można przeczytać w w publikacji Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Do momentu wyzwolenia, Niemcy zamordowali w Auschwitz ponad milion osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów i radzieckich jeńców wojennych.
Zapoznaj się z archiwalnymi nagraniami Polskiego Radia, posłuchaj wstrząsających relacji świadków, tych którzy przeżyli piekło obozów. Wejdź na stronę serwisu specjalnego – wyzwolenie Auschwitz-Birkenau.
Wejdź na stronę serwisu specjalnego o niemieckich nazistowskich obozach śmierci, głównych postaciach – architektach zbrodni, zorganizowanym przemyśle śmierci i sprecyzowanych planach ludobójstwa – gdc.polskieradio.pl
◙ Podobne informacje: