Julia Juda laureatką I miejsca Ogólnopolskiej Olimpiady Geologicznej. Wielki sukces uczennicy buskiego I LO
Julia Juda, uczennica klasy 3g I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Busku – Zdroju, została laureatką I miejsca na szczeblu centralnym w IV edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Geologicznej odbywającej się pod hasłem OKAWANGO. Organizatorem konkursu był Uniwersytet Warszawski. – informuje na swej @stronie I LO w Busku – Zdroju♂
Pierwszy etap rywalizacji konkursowej polegał na przygotowaniu pracy w oparciu o przeprowadzone badania terenowe. Praca Julii zatytułowana: „Gelogiczny geocaching – georóżnorodność i atrakcje geoturystyczne Niecki Nidziańskiej” uzyskała najwyższą ocenę wśród kilkuset przekazanych organizatorom! Dzięki temu, uczennica I LO w Busku-Zdroju zakwalifikowała się do finału krajowego wraz z 34 konkurentami. Etap centralny odbył się w dniach 3-6 kwietnia 2022 r. w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach. Finał składał się z trzech części: dwie pierwsze były testem wiedzy geologicznej. Po tym etapie rywalizacji Julia zajmowała pierwsze miejsce i do ostatecznej rozgrywki przystępowała w roli faworytki. W ścisłym finale, do którego zakwalifikowało się sześcioro uczestników należało publicznie zaprezentować wyniki własnych badań geologicznych oraz aktualny stan wiedzy na temat fauny ediakarskiej♂ i surowców krytycznych. Wystąpienie przedstawicielki naszego Liceum było wręcz brawurowym popisem wiedzy geologicznej.
Wprawdzie na wyniki obrad jury czekaliśmy długo, ale werdykt mógł być tylko jeden – zwyciężczynią IV edycji Ogólnopolskie Olimpiady Geologicznej odbywającej się pod hasłem „OKAWANGO” została Julia Juda z I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju!
Oprócz ogromnej satysfakcji i nagród rzeczowych Julia otrzymała indeks Uniwersytetu Warszawskiego. Ponadto została zaproszona na międzynarodową ekspedycję geologiczną.
Serdecznie gratulujemy!
○ tekst i zdjęcia – źródło: I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju♂
Jarosław Kruk: Opiekunem uczennicy był nauczyciel geografii, pan Krzysztof Czerwiński. Serdecznie gratuluję Julii i Panu Profesorowi!
♦ Wikipedia: – Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki♂ – liceum ogólnokształcące mieszczące się w Busku-Zdroju, przy Alei Mickiewicza nr 13.
Szkoła została powołana do życia w 1918 r. w Stopnicy staraniem miejscowej ludności i lokalnego Koła Polskiej Macierzy Szkolnej. Na początku było to ośmioklasowe gimnazjum, do którego uczęszczali uczniowie ze Stopnicy oraz okolicznych miast i wiosek. Pierwsze zajęcia w szkole odbyły się 1 września 1918 r. Tego dnia do nauki przystąpiło 80 uczniów. Placówką kierował Władysław Szychulski.
W 1920 r. narastające kłopoty finansowe gimnazjum rozwiązał Sejmik Powiatowy w Busku przejmując szkołę i dofinansowując ją z własnych środków. 1 września 1920 roku na dyrektora został powołany historyk Michał Kińczyk, osobisty przyjaciel premiera Wincentego Witosa. W 1923 r. dyrektor Kińczyk doprowadził do przekształcenia szkoły w placówkę koedukacyjną i od 1 września 1923 r. w gimnazjalnych ławkach zasiadły również dziewczęta. W tym samym roku odwiedzający rejon Stopnicy premier rządu Wincenty Witos złożył oficjalną wizytę w placówce.
Na początku lat trzydziestych narastający w kraju kryzys ekonomiczny nie ominął również tamtejszego regionu. Malała liczba uczniów, rosły koszty utrzymania placówki – pojawiła się groźba zamknięcia szkoły. By temu zapobiec Sejmik Powiatowy pod przewodnictwem ówczesnego starosty Feliksa Tarnogórskiego 30 stycznia 1933 r. podjął decyzję o przeniesieniu szkoły ze Stopnicy do Buska. Szkołę uruchomiono w gmachu przy ówczesnej al. 3 Maja, dzisiejszej Mickiewicza, w budynku, który Starostwo Powiatowe otrzymało od Józefy Majewskiej z Honowskich.
W 1934 r. szkole zostało nadane imię marszałka Józefa Piłsudskiego. W tym samym okresie w Polsce przeprowadzana była reforma szkolnictwa. W jej ramach w buskiej szkole utworzono 4-letnie gimnazjum i 2-letnie liceum z wydziałami humanistycznym i matematyczno-fizycznym. Systematycznie rosnąca liczba uczniów przyczyniła się do stworzenia… – cały artykuł na źródłowej stronie Wikipedii♂
◙ Podobne informacje:
Prof. Zbigniew Koruba, absolwent LO Busko, nowym rektorem Politechniki Świętokrzyskiej
Zmarła Krystyna Poskuta – długoletni nauczyciel I LO im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju
Jedna odpowiedź do “Julia Juda laureatką I miejsca Ogólnopolskiej Olimpiady Geologicznej. Wielki sukces uczennicy buskiego I LO”
[…] Julia Juda laureatką I miejsca Ogólnopolskiej Olimpiady Geologicznej. Wielki sukces uczennicy busk… […]