I ❤ Ponidzie: „75 znalezisk na 750-lecie Opatowca” – archeolodzy prezentują skarby Opatowca | Czy wiesz że: Tu właśnie Dunajec wpada do Wisły
Opatowiec♂ położony był na szlaku ze Śląska na Ruś Kijowską w pobliżu przeprawy przez Wisłę, co sprzyjało szybkiemu rozwojowi handlu. Miejscowość wspomniana była już w 1085 roku jako nadanie Judyty, żony księcia Władysława Hermana, dla opactwa Benedyktynów z Tyńca.
Burmistrz Opatowca Sławomir Kowalczyk, podkreśla, że jest to jedno z najstarszych miast w Polsce. To równolatek Jędrzejowa, miasto starsze niż Kielce, Lublin czy Radom. Dziś żyje w cieniu dawnej świetności. Dawniej Opatowiec zamieszkiwało kilkakrotnie więcej mieszkańców niż obecnie. Za czasów Kazimierza Wielkiego było ich nawet 1,5 tys., dziś niewiele ponad 300.
– Od 2,5 roku jesteśmy ponownie miastem. Staramy się rozwijać, uatrakcyjniać miasto, ale i całą gminę na miarę naszych możliwości – dodaje włodarz.
W gminie Opatowiec od niemal sześciu lat grupa naukowców pod okiem mgr Jana Bulasa prowadzi prace naukowe, odkrywając przy tym cenne artefakty.
Czy wiesz, że: Dunajec♂ – bodaj najbardziej znana polska rzeka górska – uchodzi do Wisły w… Opatowcu!
▲ 1. Dunajec uchodzi do Wisły w Opatowcu – google.com/maps♂ | 2. Nabrzeże promowe „Dunajcowe” w Ujściu Jezuickim | 3-4-5. Przeprawa, prom i jego kapitan. W głębi Dunajec, na pierwszym planie Wisła / fot. Jarosław Kruk; infobusko.pl
– Odkrywamy setki cennych znalezisk metalowych, krzemiennych, kamiennych, glinianych i właśnie im będzie poświęcony cykl „75 znalezisk na 750 lecie Opatowca” – mówi Jan Bulas. – Zależy nam na zainteresowaniu miejscowej ludności, ale i szerszej publiczności dziedzictwem regionu- dodaje.
– Obchodzona w tym roku okrągła rocznica jest doskonałą okazją do pokazania części zbiorów, które odkryliśmy na terenie gminy Opatowiec – zaznacza Jan Bulas, prezes Fundacji Arch.
– Mamy np. złotą zawieszkę z III-IV w. n.e. To niezwykle piękny zabytek, który świadczy o kunszcie rzemieślniczym barbarzyńców zamieszkujących w pierwszych wiekach dorzecze Wisły i gminę Opatowiec. To egzemplarz związany z osadnictwem kultury przeworskiej. Kolejnym zabytkiem jest grosz praski Jana Luksemburskiego – bardzo ciekawy średniowieczny zabytek. Moneta była bita przez czeskiego króla. Co ciekawe, takimi monetami Kazimierz Wielki opłacił… – cały artykuł na źródłowej stronie Radio Kielce♂
♦ Wikipedia: Opatowiec♂ – miasto w Polsce położone w województwie świętokrzyskim, w powiecie kazimierskim, w gminie Opatowiec. Jest to najmniejsze miasto w Polsce (336 mieszkańców w 2021 roku). Prawa miejskie posiadał w latach 1271–1869. Był miastem benedyktynów tynieckich w województwie sandomierskim w ostatniej ćwierci XVI wieku.
Opatowiec położony jest na Ponidziu, na terenie Koszycko-Opatowieckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Znajduje się na lewym brzegu Wisły, naprzeciw ujścia Dunajca. Miasto położone jest ok. 10 km na południowy zachód od Nowego Korczyna, 18 km na wschód od Kazimierzy Wielkiej i ok. 65 km na południe od Kielc. U ujścia Dunajca do Wisły pływa prom łączący Opatowiec z Ujściem Jezuickim Przez miejscowość przebiega droga krajowa nr 79 z Warszawy do Bytomia.
Pierwsze wzmianki o Opatowcu pochodzą z XI w. W 1085 r. Judyta, żona Władysława Hermana nadała wieś opactwu benedyktynów z Tyńca[11]. W 1271 r. , (JKR: urodzony na Ponidziu, w Starym Korczynie ), książę Bolesław Wstydliwy nadał osadzie prawa miejskie na prośbę opata Modliboga[11]. Opatowiec położony był na szlaku ze Śląska na Ruś Kijowską i w pobliżu przeprawy przez Wisłę, co sprzyjało szybkiemu rozwojowi handlu.
W 1283 r. opat tyniecki Tomasz założył tu klasztor dominikanów. W 1341 r. król Kazimierz Wielki nadał miastu prawo do jarmarku. Opatowiec miał za panowania Kazimierza 1270 mieszkańców. W 1411 r. Władysław Jagiełło uwolnił mieszczan od podwód. W 1468 r. Kazimierz Jagiellończyk rozszerzył swobody miejskie, a w 1470 r. nadał Opatowcowi drugi jarmark. W 1474 r. odbył się tu zjazd szlachty małopolskiej dla ogłoszenia pospolitego ruszenia, na wypadek wojny z Maciejem węgierskim. W tym samym roku król przyjął w Opatowcu posłów weneckich oraz wysłanników perskiego szacha, w sprawie wojny z Turkami.
Z miasta tego pochodził Marek z Opatowca – poeta i wykładowca Akademii Krakowskiej.
W 1500 r. w Opatowcu, przy kościele parafialnym, biskup krakowski Fryderyk założył bractwo literackie, skupiające mężczyzn umiejących czytać. W mieście znajdowały się łaźnie oraz założony przez Jana Olbrachta szpital dla ubogich. W 1553 r. powstał wspólny cech skupiający rzemieślników różnych profesji, m.in. kowali, ślusarzy, garncarzy i bednarzy. W 1579 r. znajdowało się tu 55 warsztatów mistrzowskich. W mieście pracowały 4 młyny. W 1639 r. król Władysław IV nadał Opatowcowi prawo do kolejnych 4 jarmarków.
Miasto podupadło w XVII w. po najeździe szwedzkim. Zniszczony przez Szwedów Opatowiec w 1673 r. miał zaledwie 241 mieszkańców. W 1772 r., kiedy po I rozbiorze Polski opactwo w Tyńcu znalazło się w zaborze austriackim, Opatowiec przeszedł na własność rządu. W tym samym roku został jednak…♂
◙ Podobne informacje:
I ❤ Ponidzie: Znów można zwiedzać Pałac Wielopolskich w Chrobrzu, bezpłatnie
I ❤ Ponidzie: Kościółek św. Stanisława Chotelku – prezentacja 3D
Jedna odpowiedź do “I ❤ Ponidzie: „75 znalezisk na 750-lecie Opatowca” – archeolodzy prezentują skarby Opatowca | Czy wiesz że: Tu właśnie Dunajec wpada do Wisły”
„Naród bez znajomości swojej historii, pochodzenia i kultury, jest jak drzewo bez korzeni.” Hubert Czerniak DEMASKUJE historyczne KŁAMSTWA! To trzeba OBEJRZEĆ! Włączamy myślenie! https://www.youtube.com/watch?v=u-LsKInrVg4