Muzeum Regionalne w Pińczowie: Inauguracja projektu „Etno Ponidzie – obrzędy ludowe z Pińczowa i okolic” [VIDEO]
13 kwietnia w Pińczowie, w średniowiecznych wnętrzach ufundowanego przez pierwszego polskiego kardynała, Zbigniewa Oleśnickiego, dawnego klasztoru paulinów♂ odbył się pierwszy z cyklu sześciu zaplanowanych wykładów prowadzonych przez pracownika Muzeum Wsi Kieleckiej, buskowiankę, Panią Aleksandrę Imosa. W ten sposób Muzeum Regionalne w Pińczowie zainaugurowało realizację projektu „EtnoPonidzie – obrzędy ludowe z Pińczowa i okolic”. – informuje portal busko.com.pl
Merytoryczną kanwą projektu – jak informuje na wstępie prelegentka – są dzieła duchownego katolickiego, historyka i etnografa, księdza Władysława Siarkowskiego, w latach 1877-1900 proboszcza w parafii świętych Piotra i Pawła w Kijach, autora fundamentalnych monografii, wśród nich poświęconej kulturze Ponidzia: „Materiały do etnologii ludu polskiego z okolic Pińczowa.”
♦ Wikipedia: Władysław Siarkowski (ur. 28 lutego 1840 w Imielnie, zm. 23 marca 1902 w Grodźcu) – duchowny katolicki, historyk i etnograf. Całe swoje życie związany z ziemią kielecką. Poza etnografią interesował się historią i archeologią, śledził zachodzące zmiany w kulturze ludu kieleckiego. Badał parafialne archiwa, biblioteki, cmentarze, historię kościołów, czego rezultatem było m.in. odkrycie pogańskiego cmentarza pod Pińczowem i Leszczycami. Współpracownik Oskara Kolberga. Był synem dzierżawcy Józefa i Antoniny z Zarzeckich. Ukończył 5 klas Gimnazjum św. Anny w Krakowie. W latach 1860-1864 uczył się w Seminarium Duchownym w Kielcach. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk administratora diecezji Macieja Majerczaka 3 lipca 1864 zostając 15 lipca skierowanym do pracy w parafii w Proszowicach. W latach 1866-1872 był wikarym w Kielcach. 13 marca 1873 biskup Tomasz Teofil Kuliński , administrator apostolski w Kielcach, powołał go na stanowisko sekretarza konsystorza, a następnie w czerwcu 1874 mianował go notariuszem sądu biskupiego w Kielcach. W styczniu 1877 duchowny otrzymał probostwo w Kijach. 21 grudnia 1878 otrzymał tytuł kanonika honorowego biskupstwa sandomierskiego. W 1876 dzięki działaniom Oskara Kolberga został członkiem przybranym (współpracownikiem) Komisji Antropologicznej Akademii Umiejętności w Krakowie. W 1878 został przyjęty w skład Lwowskiego Towarzystwa Archeologicznego. Aktywność duszpasterska i naukowa zahamowała choroba płuc. 16 września 1900 zrzekł się wszystkich swoich obowiązków ze względu na konieczność opieki zamieszkał u rodziny w Grodźcu, gdzie zmarł i został pochowany na miejscowym cmentarzu. W kościele w Kijach została ufundowana dla niego pamiątkowa tablica.♂
Pierwsza prelekcja poświęcona była prezentacji obrzędów związanych ze świętami kościelnymi na Ponidziu. W drugim odcinku „EtnoPonidzie”, zaplanowany na 11 maja, przedstawione zostaną obrzędy domowe, w trzecim, 8 czerwca obrzędy i zwyczaje rolnicze.
Z uwagi na pandemię i i związane z nią obostrzenia wykład inauguracyjny zrealizowany został bez udziału publiczności i transmitowany był wyłącznie za pomocą Internetu.
○ Fotogaleria: autor zdjęć Piotr Młynek; RadioTPI.pl♂
◙ Podobne informacje: