Kalendarium: 16 grudnia 1740 wojska pruskie wkroczyły na ziemie śląskie, będące wówczas w monarchii Habsburskiej. Śląsk na ponad 100 lat znalazł się w granicach państwa pruskiego ♦ Tajemnice Piastów Śląskich ♦ Ile jest Śląska w Śląsku - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 16 grudnia 1740 wojska pruskie wkroczyły na ziemie śląskie, będące wówczas w monarchii Habsburskiej. Śląsk na ponad 100 lat znalazł się w granicach państwa pruskiego ♦ Tajemnice Piastów Śląskich ♦ Ile jest Śląska w Śląsku

16 grudnia 2023 | PolskieRadio24.pl 16.12.2020 / Jarosław Kruk 21.12.2020 | 18.12.2021, 16.12.2023 | | 1 komentarz

16 grudnia 1740, wojska pruskie wkroczyły na ziemie śląskie, będące wówczas częścią monarchii Habsburskiej.  Starcie prusko-austriackie stało się nawet pretekstem rozpętania rywalizacji o zasięgu światowym, a Śląsk znalazł się na ponad 100 lat w granicach państwa pruskiego, a następnie Niemiec, do zakończenia I wojny światowej. – informuje portal PolskieRadio24.pl

Sankcja pragmatyczna

Źródeł konfliktu o Śląsk należy upatrywać w kryzysie monarchii Habsburskiej, który dotknął dynastię u progu XVIII wieku.

– Urządzenie wewnętrzne państwa Habsburgów oraz mądra polityka domu pozwalały mieć nadzieję, że niebezpieczeństwa zewnętrzne grożą Austrii tylko ze strony Turcji. W latach 40. XVIII wieku okazało się jednak, że poważnym problemem, bo prowadzącym do konfliktu międzynarodowego na szeroką skalę, może być także kwestia sukcesji – wyjaśniał prof. Rafał Habielski na antenie Polskiego Radia.

Karol VI Habsburg nie posiadał męskiego potomka. Widmo śmierci monarchy bez naturalnego sukcesora tronu groziło interwencjami zagranicznymi, a nawet rozpadem państwa. By temu zapobiec, w 1713 roku wydał… ♂

(…)

Prusy spoglądają na Śląsk

– Zwłaszcza dla Prus, gdzie zaczął panować król Fryderyk II, rządy Marii Teresy okazały się sposobnym pretekstem do rozpoczęcia wojny prowadzonej z przekonaniem, że możne ona przynieść nie tylko istotne nabytki terytorialne, ale także nadwyrężyć pozycję Austrii – podkreślał historyk.

Śląsk był bogatą dzielnicą. Wynikało to w głównej mierze z urodzajnych ziem i dobrego klimatu Dolnego Śląska oraz przechodzących tędy od dawien dawna szlaków handlowych. Wartość pokładów węgla kamiennego Górnego Śląska została doceniona dopiero w XIX wieku. Przez wieki podzielony na małe piastowskie księstwa przechodził z rąk do rąk. Pod koniec XIV wieku stał się częścią królestwa Czeskiego, a później, wraz z nim, monarchii Habsburskiej.

Wojna o sukcesję austriacką

Pod koniec 1740 roku wojska Fryderyka II wkroczyły na Śląsk. Pretekstem do interwencji był konflikt religijny między w większości protestanckimi mieszkańcami dzielnicy, a katolickimi Habsburgami. Istotne znaczenie miał bitwa pod Małujowicami (Mollwitz)♂, w której Prusacy pokonali wojska habsburskie.

Starcie stało się punktem zwrotnym w dziejach tej części Europy. Stanowiło kamień węgielny mitu o niezwyciężonej pruskiej armii i początek ekspansji militarnej Prus.

Propagandowy sukces związany z bitwą pozwolił Fryderykowi II utworzyć… ♂

(…)

Odwrócenie losów wojny

To nie oznaczało końca austriacko-pruskiego konfliktu o bogatą dzielnicę. Wkrótce karta odwróciła się na korzyść Marii Teresy. Zaniepokojona zachwianiem równowagi sił na kontynencie Wielka Brytania opowiedziała się po stronie Habsburżanki.

– Kiedy wojska austriackie wkroczyły do francuskiej Lotaryngii, przeciw Habsburgom ponownie wystąpił Fryderyk II, który nie zdołał jednak tym razem osiągnąć takich sukcesów, jak w początku wojny – mówił gość Agnieszki Steckiej.

Po śmierci Karola VII, jego syn i następca Maksymilian zrzekł się roszczeń do korony cesarskiej. Tytuł powrócił do Habsburgów, a cesarzem został mąż Marii Teresy, który panował jako Franciszek I.

Pomyślne załatwienie sukcesji w Niemczech nie oznaczało… ♂

(…)

Śląsk znów punktem zapalnym

Europa wyszła z konfliktu pokaleczona, ale nikt nie był zadowolony z uzyskanego wówczas kompromisu. Monarchowie szykowali się do kolejnego konfliktu. Doszło do odwrócenia sojuszy: Austria sprzymierzyła się z Francją, Prusy z Wielką Brytanią.

– Czas, który upłynął od zawarcia poprzedniego pokoju, posłużył Habsburgom do wzmacniania wojska. W Wiedniu powstała szkoła kadetów im Marii Teresy. Austria zaczęła dysponować liczną i dobrze wyekwipowaną armią – mówił prof. Rafał Habielski.

Do rozruchu tej machiny wojennej, gotowej do  potrzebny był odpowiedni pretekst. O dostarczenie go postarał się…♂

(…)

Wojna siedmioletnia

Do wojny chętnie przystąpili sojusznicy Marii Teresy i Fryderyka II. Tym razem nie chodziło o zachwianie równowagi europejskiej, a o rywalizację kolonialną głównych europejskich potęg. Ze względu na to, że po przeciwnych stronach barykady stanęły mocarstwa kolonialne – Wielka Brytania, Francja, Hiszpania i Portugalia – konflikt przybrał charakter światowy.

>>>  Wojna siedmioletnia – (pierwsza) wojna światowa  <<<

Wojna siedmioletnia, bo pod taką nazwą przeszła do historii, rozgrywała się w Europie, obu Amerykach, w Afryce wschodniej i Indiach.

Państwa biorące udział w wojnie siedmioletniej i ich kolonie. Kolor niebieski – Wielka Brytania, Prusy, Portugalia z sojusznikami, Kolor zielony – Francja, Hiszpania, Austria, Rosja, Szwecja z sojusznikami. Autor: Gabagool, źr. Wikmedia Commons/CC 3.0

Tymczasem w Europie chwiała się w posadach potęga państwa pruskiego. Połączone siły Austrii i Rosji zyskały przewagę nad Prusami. Monarchii groził upadek. I wówczas doszło do niebywałego w historii świata… cały artykuł i audio nagrania na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl  – po kliknięciu na link 





◙ Podobne informacje:

Kalendarium: W nocy z 2 na 3 maja 1921 r rozpoczęło się III Powstanie Śląskie – ostatni i zwycięski zryw Polaków na Śląsku

Kalendarium: 20 kwietnia 1873 urodził się Wojciech Korfanty, polityk i działacz społeczny, przywódca narodowy Górnego Śląska

Kalendarium: 27 grudnia 1918 r. wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Niezwykłe zwycięstwo

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Jedna odpowiedź do “Kalendarium: 16 grudnia 1740 wojska pruskie wkroczyły na ziemie śląskie, będące wówczas w monarchii Habsburskiej. Śląsk na ponad 100 lat znalazł się w granicach państwa pruskiego ♦ Tajemnice Piastów Śląskich ♦ Ile jest Śląska w Śląsku”

  1. Łukasz Nowak pisze:

    Na BCPL można przeczytać za Lasakiem, że z nowym rokiem wojewoda koniusz raczy łaskawie oddać nam szpital powiatowy, ale widzę, że redaktor tego portalu ma „ciekawsze” tematy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl