Kalendarium: 17 października 1849 r. zmarł Fryderyk Chopin. „Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem – świata Obywatel, Fryderyk Chopin, zeszedł z tego świata”
17 października 1849 r., w Paryżu zmarł Fryderyk Chopin, kompozytor, pianista. Następnego dnia po jego śmierci Cyprian Norwid napisał w nekrologu w „Dzienniku Polskim”: „Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem – świata Obywatel, Fryderyk Chopin, zeszedł z tego świata” – informuje portal historyczny dzieje.pl
W metryce chrztu Fryderyka Franciszka Chopina jako datę urodzin zapisano dzień 22 lutego 1810 r., ale jego najbliższa rodzina twierdziła, że urodził się 1 marca. Przyszedł na świat w Żelazowej Woli pod Warszawą, w majątku hrabiostwa Skarbków, gdzie mieszkał i pracował jako guwerner jego ojciec, Mikołaj Chopin (Francuz z pochodzenia).
Data urodzin kompozytora przez lata była przedmiotem badań – oprócz daty 1 marca 1810 r., brano pod uwagę także 22 lutego 1810 oraz 1 lub 2 marca 1809 r.
Przez wiele lat badacze nie mieli pewności, kiedy Fryderyk Chopin♂ przyszedł na świat. Nawet tablica w kościele św. Krzyża w Warszawie, upamiętniająca złożenie tam serce kompozytora, pierwotnie zawierała datę 2 marca 1809 r., ale już na szkatułce z urną z sercem Chopina, zamurowanej pod tablicą, zapisano inną datę: 1 marca 1810 r. Nikt nie zwrócił wówczas uwagi na tę sprzeczność.
>>> Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina <<<
(często nazywany skrótowo Konkursem Chopinowskim) – jeden z najstarszych i prestiżowych konkursów muzycznych na świecie w klasie fortepianu, odbywający się co 5 lat w Warszawie. Jest również jednym z niewielu konkursów monograficznych, we wszystkich bowiem jego etapach wykonywane są wyłącznie utwory jednego kompozytora (Fryderyka Chopina). Zainicjowany został w 1927 przez polskiego pianistę, profesora Jerzego Żurawlewa…♂Wikipedia
Ferdynand Hoesick, który odnalazł akt cywilny urodzenia kompozytora, rozpropagował w wydanej w latach 1910-11 trzytomowej biografii Chopina datę 22 lutego 1810 r. Dlatego właśnie w 1935 r. tablicę w kościele św. Krzyża zastąpiono nową, ufundowaną przez Instytut Fryderyka Chopina, z datą 22 lutego 1810 r. Nie był to jednak koniec problemów z datą urodzin polskiego kompozytora.
W 1955 roku Bronisław E. Sydow opublikował zwięzłą kronikę życia i twórczości Chopina, w której pojawiła się data urodzin 1 marca 1810 r. Informację tę badacz uzyskał z korespondencji Fryderyka z rodziną, gdzie podany jest dzień jego urodzin – 1 marca. Ponieważ metryki odkryte przez ks. Bielawskiego (akt chrztu) i Hoesicka (akt urodzenia) wskazują jednoznacznie na rok 1810, przyjęto, że kompozytor przyszedł na świat 1 marca 1810 roku. „Przeważającym argumentem, jak sądzimy, był list samego Chopina do prezesa Towarzystwa Polsko-Literackiego w Paryżu, w którym dziękując za wybór na członka, podpisał się +FF. Chopin urodzony dn. 1 marca 1810 r. we wsi Żelazowa Wola w województwie mazowieckim+” – podaje Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.
Regularną naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 6 lat u prywatnego nauczyciela muzyki, czeskiego imigranta Wojciecha Żywnego. Niebawem, w 1817 r., pojawiły się pierwsze kompozycje Chopina: polonezy, marsze i wariacje.
Pierwszy utwór skomponowany przez Chopina zapisał jego ojciec – jest to „Polonez B-dur”. Powstały w tym samym czasie „Polonez g-moll” wyszedł wkrótce drukiem. W 1818 r. w piśmie naukowo-literackim „Pamiętniku Warszawskim” odnotowano: „prawdziwy geniusz muzyczny: nie tylko bowiem z łatwością największą i smakiem nadzwyczajnym wygrywa sztuki najtrudniejsze na fortepianie, ale nadto jest już kompozytorem kilku tańców i wariacji, nad którymi znawcy muzyki dziwić się nie przestają”.
Kilkuletniego Fryderyka okrzyknięto cudownym dzieckiem – zaczął grywać w warszawskich salonach arystokracji i dawać koncerty publiczne. Pierwszy publiczny koncert ośmioletni Chopin zagrał w… – cały artykuł na źródłowej stronie portalu dzieje.pl – po kliknięciu na link
◙ Podobne informacje:
Kalendarium: 17 października 1849 r. na wygnaniu we Francji zmarł Fryderyk Chopin.
Kalendarium: 20 grudnia 1982 roku w Genewie zmarł Artur Rubinstein – klejnot polskiej muzyki