Kalendarium: 4 maja 1915 r. urodził się Florian Marciniak – pierwszy naczelnik Szarych Szeregów
Harcmistrz Związku Harcerstwa Polskiego Florian Marciniak – to on zaakceptował plan odbicia Jana Bytnara „Rudego” z rąk Gestapo i uzyskał zgodę dowódcy Kedywu AK na przeprowadzenie jej. Dwa miesiące później został aresztowany, zamordowany w niemieckim obozie koncentracyjnym Gross-Rosen 20 lutego 1944 r. – informuje portal PolskieRadio24.pl
Szare Szeregi z Bogiem, Honorem i Ojczyzną
Rota harcerskiego przyrzeczenia zaczynała się od słów: „Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym prawu harcerskiemu”.
Powołanie do życia Szarych Szeregów zbiegło się z opracowaniem programu ideologicznego – „Dziś – Jutro – Pojutrze”. W archiwalnej audycji Polskiego Radia w rozmowie z Hanną Marią Gizą w 1995 roku o tym programie mówił Stanisław Broniewski ps. Orsza, jeden z twórców Szarych Szeregów.
– To było założenie, że harcerstwo, czyli organizacja wychowawcza młodzieży, ma myśleć o ich życiu. Nie traktować ich jako przedmiot do walki, ale jako Polaków, którzy będą żyć w kraju po wojnie, a więc trzeba wiedzieć, jak ich przygotować, żeby ten straszny czas przetrwali – wyjaśniał Orsza-Broniewski.
Bóg, honor i ojczyzna znalazły się w pierwszej zwrotce hymnu organizacji, napisanego przez jednego z nich 18-letniego Tomasza Jaźwińskiego:
„I iść będziemy w Polskę szarymi szeregami
I będzie Bóg nad nami i będzie Naród z nami…
I będziem szli, jak hymny, skroś wsi, skroś miast polami
I będziem równać w prawo, szarymi szeregami
I będziem szli jak hymny, skroś wsi, skroś miast polami
I będziem równać w prawo, szarymi szeregami…”
– To było piękne pokolenie, wychowane przez Polskę niepodległą, gdzie te nasze najbardziej bohaterskie roczniki nie zaznały nawet roku okupacji – mówił Stanisław Broniewski ps. Orsza, jeden z twórców Szarych Szeregów. – To był Zośka i inni. Model ich wychowania jest teraz nie do powtórzenia. Do dziś wszyscy sobie głowę łamią, jak to było możliwe. A dla mnie to jest jasne. Wszystkie czynniki wychowujące – rodzina, szkoła, wojsko, kościół i organizacja młodzieżowa w naszym przypadku harcerska – uderzały w ten sam ton – życia dla wolnej Polski – wyjaśniał Broniewski.
Walka w Powstaniu Warszawskim w okrutny sposób przerzedziła Szare Szeregi. W batalionach „Zośka” i „Parasol” powstanie zebrało tragicznie żniwo – zabitych zostało po 80 procent ludzi.
Florian Marciniak – pierwszym naczelnik Szarych Szeregów
27 września 1939 roku w Warszawie zostały utworzone konspiracyjne harcerskie Szare Szeregi, których pierwszym naczelnikiem został Florian Marciniak. Razem z Kamińskim opracowali główne zasady ideowe i programowe, wytyczające cele i kierunki działalności Szarych Szeregów. Uważał, że wychowawcza rola harcerstwa w czasie wojny musi być związana z walką o odzyskanie niepodległości.
Harcmistrz Marciniak był cenionym organizatorem. To on doprowadził do uregulowania współpracy z żołnierzami Armii Krajowej.
Po aresztowaniu w nocy z 22 na 23 marca 1943 roku harcmistrza Jana Bytnara „Rudego”, dowódcy hufca „Południe” warszawskich Grup Szturmowych, Florian Marciniak zaakceptował plan odbicia go, przedstawiony przez Tadeusza Zawadzkiego „Zośkę” i Stanisława Broniewskiego „Orszę”, komendanta Chorągwi Warszawskiej. Uzyskał zgodę dowódcy Kedywu KG AK mjr Jana Kiwerskiego na przeprowadzenie akcji, nazwanej później Akcją pod Arsenałem, 26 marca 1943 r., u zbiegu ulic Bielańskiej i Długiej.
Dwa miesiące później, 6 maja 1943 roku, Florian Marciniak został aresztowany w Warszawie przez Gestapo. Planowane akcje odbicia go (w Warszawie akcja „Meksyk IV”, a w Poznaniu akcja o kryptonimie „Biała Róża”)… – cały artykuł na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl – po kliknięciu na link
► Wikipedia: – Florian Marciniak
◙ Podobne informacje:
Kalendarium: 7 stycznia 1949 zginął Jan Rodowicz „Anoda” – ułan batalionu „Zośka”