Ad Arma Polonia: Uroczystości 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbyły się na buskim cmentarzu parafialnym, przy grobie powstańca Jerzego Piórkowskiego ps. „Tryton” [FOTO]
1 sierpnia 2024 r., w słoneczne popołudnie, na cmentarzu parafialnym w Busku-Zdroju odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Przy mogile powstańca Jerzego Piórkowskiego ps. „Tryton”, jako asysta honorowa stanęli członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Stowarzyszenia „Ad Arma Polonia”, którzy byli inicjatorami tego wydarzenia oraz żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Władze samorządowe reprezentował wiceburmistrz Buska-Zdroju, pan Mirosław Wieczorek. – informuje 2.08.2024 na swoim fb profilu Stowarzyszenie Ad Arma Polonia
○ Busko-Zdrój, 1.08.2024: Przy mogile powstańca śp. Jerzego Piórkowskiego ps. Tryton stroją od lewej: szer. Adrian Lasak, Mariusz Korzeniowski, Maja Łukasik, Jarosław Pasternak, ppor. Kamil Boduszek, Marcin Łukasik, ks. Leszek Puchała.
Jerzy Piórkowski „Tryton”, młody harcerz i żołnierz Szarych Szeregów, przeżył gehennę Powstania Warszawskiego. Jego los, pełen odwagi i tragizmu, zakończył się w Busku-Zdroju, gdzie 13 stycznia 1945 roku, mając zaledwie 16 lat, zginął podczas ofensywy sowieckiej.
Uroczystość przy powstańczej mogile poprowadził żołnierz WOT Marcin Łukasik’, członek Ad Arma Polonia’ i Pułku Żuawów Śmierci. Opiekunem duchowym uroczystości był wikary Parafii NPNMP’ ks. Leszek Puchała’, który odmówił modlitwę w intencji Powstańców.
Nastrojowy poetycki klimat zadumy wprowadziły odnoszące się do Powstaniem Warszawskiego wiersze recytowane przez przebywającego w słonecznym mieście na kuracji znanego animatora kultury pana Ryszarda Nowaczewskiego’.
W uroczystości brała udział grupa mieszkańców Buska-Zdroju i okolic z dziećmi i młodzieżą, kilkoro kuracjuszy i przedstawiciele lokalnych mediów. Wszyscy razem stworzyli szczerą wspólnotę pamięci i wdzięczności.
* * *
Byli to m. in.:• Tadeusz Grudziński ps. „Gruda” – Urodzony w 1921 r. w Stopnicy. Walczył w ramach batalionu „Wigry” na Woli, Starym Mieście i w Śródmieściu. Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną. Zmarł w Warszawie w 1985 r.Szczepan Kiełb ps. „Szczepan” – Urodzony w 1905 r. w Busku-Zdroju. W Powstaniu walczył w ramach pułku „Baszta” w kompanii saperów na Mokotowie.• Jerzy Piórkowski ps. „Tryton” – żołnierz Szarych Szeregów. Uczestnik Powstania Warszawskiego. Zginął w czasie ofensywy sowieckiej 13 stycznia 1945 r. w Busku-Zdroju. Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Busku-Zdroju.• Jan Palusiński ps. „Kerry” – Urodzony w 1908 r. w Busku-Zdroju. Walczył w Grupie Bojowej „Krybar” (zgrupowanie WSOP „Cubryna”) na Powiślu. Po upadku powstania przebywał w niewoli niemieckiej. Od 13 października 1944 r. leczony w Polskim Szpitalu Wojskowym w Zeithain. Do Kraju powrócił 11 sierpnia 1945 r. Zmarł w 1991 r. w Warszawie.• Józef Palusiński ps. „Zdrój” – Urodzony w 1906 r. w Busku-Zdroju. W konspiracji od maja 1940 r. Walczył w Grupie Bojowej „Krybar” (zgrupowanie WSOP „Cubryna”) na Powiślu, a następnie w batalionie „Iwo” w Śródmieściu. We wrześniu 1944 r. awansowany na ppor. Po upadku powstania przebywał w niewoli niemieckiej w Sandbostel i w Lubece.Franciszek Klepiński ps. „Stefan” – urodzony w 1895 r. w Mikułowicach. Po upadku Powstania przebywał w niewoli niemieckiej w Sandbostel.• Ireneusz Stolarski ps. „Pik” – Urodzony w 1930 r. w Pacanowie. Walczył w ramach batalionu KB „Nałęcz” na Starym Mieście. Ciężko ranny w wyniku walk z 29 na 30 sierpnia 1944 r., przebywał w szpitalu powstańczym przy ul. Długiej. Po wojnie pracował jako nauczyciel w Warszawie. Zmarł w 1990 r.• Leszek Żółtak-Zasławski ps. „Krystyn” – Urodzony w 1920 r. w Busku-Zdroju. Walczył w 7. pułku piechoty „Garłuch” na Okęciu. Po wojnie mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Zmarł w 1995 r.Polecam również artykuł chroberz.info na temat powstańców związanych z Chrobrzem, który w czasie okupacji niemieckiej znajdował się w granicach administracyjnych Kreis Busko.
◙ Podobne informacje:
Jedna odpowiedź do “Ad Arma Polonia: Uroczystości 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbyły się na buskim cmentarzu parafialnym, przy grobie powstańca Jerzego Piórkowskiego ps. „Tryton” [FOTO]”
https://youtu.be/9_lvSzjOaqU