🟥 🟥 🟥 RADIO DLA CIEBIE. Rada Mediów Narodowych o rozpoczęciu procesu likwidacji mediów publicznych: To niezgodne z Konstytucją ♦ JKR: Coś mi się przypomniało... - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

🟥 🟥 🟥 RADIO DLA CIEBIE. Rada Mediów Narodowych o rozpoczęciu procesu likwidacji mediów publicznych: To niezgodne z Konstytucją ♦ JKR: Coś mi się przypomniało…

31 grudnia 2023 | Radio Kielce 30.12.2023 | infoBusko.pl Jarosław Kruk 31.12.2023 | | 6 komentarzy

Prawdziwym zamiarem rozpoczęcia likwidacji spółek medialnych było doprowadzenie do zmiany ich władz. To niezgodne z orzecznictwem TK, który uważa, że kształtowanie zarządów i rad nadzorczych publicznego radia i telewizji przez przedstawiciela rządu jest niezgodne z konstytucjąoceniła Rada Mediów Narodowych. informuje 30.12.2023 portal Radio Kielce

Rada Mediów Narodowych na sobotnim posiedzeniu przyjęła stanowisko dotyczące postawienia spółek mediów publicznych w stan likwidacji. Przypomniano w nim, że 27 grudnia 2023 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, działający jako Walne Zgromadzenie spółek Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polska Agencja Prasowa S.A. podjął decyzje o postawieniu ich w stan likwidacji.
29 grudnia podjął decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek radiofonii regionalnej’.W ocenie RMN Uchwały te są sprzeczne z zasadami konstytucyjnymi, a także z Ustawą o radiofonii i telewizji oraz Ustawą o Polskiej Agencji Prasowej. Stan likwidacji mediów publicznych RMN w swoim stanowisku uznała, że „spółki mediów publicznych mają umocowanie w przepisach przytoczonych aktów prawnych”. „Nie mogą one zatem zostać postawione w stan likwidacji bez uprzedniej zmiany tych aktów prawnych”.23 grudnia prezydent Andrzej Duda zawetował w sobotę ustawę okołobudżetową na rok 2024. W uzasadnieniu wyjaśnił, że nie zgadza się na przeznaczenie zapisanych w ustawie 3 mld zł na „nielegalnie przejęte media publiczne”.Minister kultury, 27 grudnia „w związku z decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych” podjął decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A. „W obecnej sytuacji takie działanie pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania” – podał w komunikacie. „Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela” – podkreślono w informacji, podpisanej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Rada Mediów Narodowych (RMN)’ – utworzony w 2016 roku organ kolegialny powołujący i odwołujący zarządy oraz rady nadzorcze Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, a także Polskiej Agencji Prasowej. RMN pełni również funkcję doradczą w zarządzaniu mediami publicznymi.Kompetencje i zadaniaW skład Rady wchodzą trzy osoby wybierane przez Sejm i dwie powoływane przez Prezydenta RP, wskazane przez największe kluby opozycyjne. Członkowie Rady muszą „wyróżniać się wiedzą i doświadczeniem w sprawach związanych z zadaniami i działaniem mediów”. Członkostwa w Radzie nie można łączyć z pełnieniem niektórych funkcji publicznych. Kadencja członka Rady trwa 6 lat[3].

Rada przejęła kompetencje powoływania i odwoływania władz mediów publicznych od ministra właściwego ds. Skarbu Państwa. Według wiceministra kultury w rządzie Beaty Szydło Krzysztofa Czabańskiego celem RMN jest określenie strategii wspólnych działań polskich mediów publicznych i zapewnienie rzetelności ich pracy…Wikipedia

Ocena Rady Mediów Narodowych

Tymczasem RMN w sobotnim stanowisku oceniła, że „biorąc pod uwagę treść wystosowanego przez Ministra komunikatu, jak również wypowiedzi jego nominatów w mediach publicznych można zakładać, że prawdziwym jego zamiarem było doprowadzenie do zmiany składów osobowych organów tych spółek. Jest to działanie niezgodne z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego, który stoi na stanowisku, że kształtowanie składów osobowych organów spółek publicznej radiofonii i telewizji przez przedstawiciela rządu jest niezgodne z ustawą zasadniczą”.W opinii Rady „podejmując swoje decyzje, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zignorował całkowicie okoliczność, że przed Trybunałem Konstytucyjnym toczy się postępowanie zainicjowane wnioskiem grupy posłów, którego przedmiotem ma być rozstrzygnięcie, czy w świetle Konstytucji RP możliwe jest postawienie spółek publicznej radiofonii i telewizji w stan likwidacji”.
Rada zauważyła, że „14 grudnia 2023 r. Trybunał Konstytucyjny wydał postanowienie, w którym zobowiązał Skarb Państwa do powstrzymania się od czynności zmierzających do likwidacji spółek publicznej radiofonii i telewizji aż do zakończenia toczącego się postępowania”.


♦ ♦ ♦

♦ Jarosław KRuk: Odnosząc się do powyższej informacji oraz do współczesności i do wydarzeń, których na przestrzeni ostatnich tygodni jesteśmy świadkami, przyznam, że mając małą wiedzę w kwestii ogólnie mówiąc „mediów publicznych”, nie opowiadam się po żadnej ze stron „konfliktu”. Aczkolwiek stwierdzę, że stoję na stanowisku, iż spory i konflikty – czy to na dole, czy to na górze –  powinno się rozwiązywać w oparciu o obowiązujące prawo.

Stwierdzę od siebie również, że obserwowane obecnie zawirowania wokół mediów publicznych przypomniały mi to, czego ja doświadczyłem ze strony władz – buskich władz samorządowych – 3 lata temu… Wtedy to buska władza, w mojej ocenie, próbowała zamknąć mi usta…

Działania rozpoczęły się po opublikowaniu przeze mnie 19.09.2020 artykułu o podwyżce cen za śmieci w Gminie Busko-Zdrój, „Skąd w Busku podwyżka cen za śmieci? UMiG opublikował wyjaśnienie„’

 

Jakiś czas po tym fakcie, do Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Busku-Zdroju burmistrz Waldemar Sikora i przewodniczący Rady Miejskiej Robert Burchan złożyli pozwy o ukaranie redaktora infoBusko.pl Jarosława Kruka z powodu naruszenia ich dóbr osobistych. Chodziło im głównie o poniższą grafikę, która była ilustracją przedmiotowego artykułu.

Oskarżyciele żądali usunięcia grafiki, publikacji w mediach przeprosin oraz nałożenia na mnie bardzo wysokiej kary finansowej.
W tej sprawie, sygn. akt II K 502/20, na przestrzeni kilkunastu miesięcy, odbyło się kilka rozpraw. Finalnie Sąd Rejonowy w Busku-Zdroju uniewinnił mnie od zarzuconych mi w pozwie czynów i zgodnie z prawem, nakazał oskarżycielom zwrócić mi poniesione koszty z tytułu prowadzonego postępowania.

Od tego wyroku oskarżyciele burmistrz W. Sikora i przewodniczący R. Burchan złożyli odwołanie do Sądu Okręgowego w Kielcach. Sąd wyższej instancji w sprawie IX Ka 434/22, w dniu 28.10.2022 r. podtrzymał wyrok Sądu Rejonowego w Busku-Zdroju, z tą różnicą, że na wniosek oskarżyciela R. Burchana zwolnił go z obowiązku zwrotu mi połowy poniesionych kosztów.
A zatem, mimo iż w obu Sądach zostałem uniewinniony od zarzucanych mi w pozwie Sikory i Burchana czynów, to i tak poniosłem poważną karę finansową…… Niektórzy redaktorzy nie mają lekko….

 

◙ Podobne informacje:

⬛ Minister kultury: podjąłem decyzję o likwidacji 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia

RK: Kilkadziesiąt osób ponownie stanęło w obronie TVP [VIDEO] ⚫ bcpl: Nie działa TVP Info i strona tvp.info. Nie było teleekspresu…

Skąd w Busku podwyżka cen za śmieci? UMiG opublikował wyjaśnienie

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

6 odpowiedzi na “🟥 🟥 🟥 RADIO DLA CIEBIE. Rada Mediów Narodowych o rozpoczęciu procesu likwidacji mediów publicznych: To niezgodne z Konstytucją ♦ JKR: Coś mi się przypomniało…”

  1. Buskowianin pisze:

    Czyli to jednak jest prawda, co pisało ostatnio w komentarzach pod artykułem o Sesji Rady Miasta. W mojej opinii to nosi znamiona państwa totalitarnego, że pozywa się dziennikarza do sądu „za krytykę władzy.” Na szczęście sądy zadziałały tak, jak powinny działać w demokratycznym państwie. Moim zdaniem to oczywiste, że tu nie ma żadnej obrazy. W mojej ocenie to jest graficzna ilustracja tego, kto odpowiada i decyduje w zakresie odpadów komunalnych, dlatego właśnie wizerunki tych osób są umieszczone na pojemnikach na odpady. Ja tu nie widzę żadnej obrazy. W demokracji władza podlega krytyce i trzeba się z tym pogodzić oraz liczyć się z tym, idąc do polityki. Na szczęście w tym przypadku demokracja zadziałała i Pan Redaktor Kruk został uniewinniony, choć nie do końca jednak zadziałała, ponieważ uważam, że Pan Kruk powinien otrzymać pełny zwrot kosztów i wyjść „na zero”, skoro został uniewinniony. W tej kwestii sprawiedliwości nie stało się zadość niestety…

  2. Mieszkaniec pisze:

    Ja mam następujące pytania:

    1/ Czy pozew przeciwko Red. Krukowi był pozwem organu, czyli Burmistrza i Przewodniczącego Rady Miasta? Jeśli tak było, to czy obsługiwał ten pozew prawnik UMIG-u czyli było to na koszt nas podatników?

    2/ Czy pozew przeciwko Red. Krukowi był pozwem prywatnym Waldemara Sikory i Roberta Burchana? Jeśli tak, to czy Waldemar Sikora brał urlop na czas stawiennictwa i uczestnictwa w rozprawach sądowych?

  3. Rafał Ziemkiewicz powiedział pisze:

    https://youtu.be/ccgSHJ07vd8

  4. BierutSikorka pisze:

    Najwyższa pora pokazać tym „panom” co to znaczy demokracja i pożegnać ich w demokratyczny sposób. Myśleli że wszystko im wolno, należy wybić im z głów totalitaryzm, w którym oni czuliby się idealnie (gdyby istniał)

  5. Tomasz Szczerba, burmistrz Wojkowic. "Pokazujemy jak działać w trudnych czasach". A w Busku Panie Redaktorze? pisze:

    https://youtu.be/AV20wgNUpo4?t=943

  6. Przewodniczący Burchan nie oddał oskarzonemu niesłusznie przez niego redaktorowi kosztów sądowych?! pisze:

    W mojej ocenie: Zero honoru, total wiocha i słoma z butów! Tfu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl