? Nie żyje ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski... Odszedł kapłan niezłomny, duchowny katolicki obrządków ormiańskiego i łacińskiego, duszpasterz osób niepełnosprawnych, współzałożyciel i prezes Fundacji im. Brata Alberta. Ksiądz zmarł po ciężkiej chorobie 9 stycznia 2024 w szpitalu w Chrzanowie. - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

? Nie żyje ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski… Odszedł kapłan niezłomny, duchowny katolicki obrządków ormiańskiego i łacińskiego, duszpasterz osób niepełnosprawnych, współzałożyciel i prezes Fundacji im. Brata Alberta. Ksiądz zmarł po ciężkiej chorobie 9 stycznia 2024 w szpitalu w Chrzanowie.

9 stycznia 2024 | tvn24.pl 09.01.2024 | infoBusko.pl Jarosław Kruk 09.01.2024 10:42 | PolskieRadio.pl 11.01.2024 | | 2 komentarze

Nie żyje ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. informuje 9.01.2024 portal tvn24.pl

Tadeusz Isakowicz-Zaleski, właściwie Tadeusz Bohdan Zaleski, pseudonim „Jacek Partyka”, „Jan Kresowiak”, „Ksiądz Robak” (ur. 7 września 1956 w Krakowie, zm. 9 stycznia 2024[1])[2]polski Ormianin, duchowny katolicki obrządków ormiańskiego i łacińskiego, duszpasterz osób niepełnosprawnych, prezes Fundacji im. Brata Alberta, działacz społeczny, duszpasterz Ormian-katolików[3], wieloletni uczestnik opozycji antykomunistycznej w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, pisarz, poeta i publicysta.

Życiorys

Dzieciństwo i młodość

Urodził się w 1956 w Krakowie. Jego rodzicami byli filolog Jan Zaleski (1926–1981) i polska Ormianka, polonistka Teresa Zaleska, z domu Isakowicz (1932–2011)[4]. Ma dwie siostry, bliźniaczki: Danutę i Joannę (ur. 1958)[5]. W okresie nauki w liceum związał się z ruchem oazowym, a po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. W 1975 jako kleryk został powołany do odbycia służby wojskowej w Brzegu. Pod koniec lat 70., będąc w seminarium, współredagował podziemne pismo „Krzyż Nowohucki” oraz działał w Studenckim Komitecie Solidarności. W 1977 debiutował jako poeta na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Od 1980 zaangażował się w działalność NSZZ „Solidarność”. Uczęszczał na seminarium prowadzone przez historyka Kościoła ks. prof. Bolesława Kumora, pod jego kierunkiem napisał pracę magisterską. W latach 1981-1983 odbywał praktyki diakonatu w parafii w Chrzanowie, Rajczy i Krakowie-Woli Justowskiej. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1983 r. w Katedrze Wawelskiej z rąk kard. Franciszka Macharskiego.

Działalność opozycyjna

Przez całe lata 80. był represjonowany przez Służbę Bezpieczeństwa. W 1985 został dwukrotnie ciężko pobity przez funkcjonariuszy SB. Pierwszy raz, w Wielką Sobotę w rodzinnej kamienicy przy ul. Zyblikiewicza. Po raz drugi został napadnięty 4 grudnia w klasztorze Córek Bożej Miłości na Woli Justowskiej przez funkcjonariuszy SB przebranych za sanitariuszy pogotowia ratunkowego.

Jego prześladowania przez SB stały się kanwą filmu Macieja Gawlikowskiego Zastraszyć księdza (2006).

W 1988 brał udział jako duszpasterz robotników w strajku w Hucie im. Lenina. Jednocześnie zaangażował się w działalność dobroczynną i pomoc niepełnosprawnym. W 1987 współzakładał Fundację im. Brata Alberta zajmującą się pomocą osobom z niepełnosprawnościami intelektualnymi, prowadzącą 36 placówek na terenie Polski.

Okres po 1989 r.

11 czerwca 2013 został ranny w wypadku samochodowym. Około 15:00, na trasie 781 w miejscowości Olszyny, w samochód, którym podróżował, uderzyła jadąca z naprzeciwka ciężarówka[6].

Działalność duszpasterska

Duchowny rzymskokatolicki

W 1983 uzyskał święcenia kapłańskie i skierowany został… – cały biogram na źródłowej stronie Wikipedii

* * *

>>> Wspomnienie o ks. Isakowiczu-Zaleskim. „Odważnie wyrażał opinie na tematy, które interesowały go jako kapłana i obywatela”  <<<

PolskieRadio.pl [11.01.2024]: – Kiedy dzwoniłem, zawsze odbierał. Nigdy nie usłyszałem: nie mam czasu. Prawie zawsze chodziło o rozmowę dotyczącą wydarzeń sprzed lat. Czasami odzywał się sam, kiedy napisałem o kimś, kogo znał.
To było z dziesięć lat temu. Księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego odwiedziłem w Radwanowicach. Umówili nas wspólni znajomi. Pretekstem był reportaż dotyczący wizyt ks. Jerzego Popiełuszki w Mistrzejowicach. Rozmowa z księdzem Tadeuszem potoczyła się jednak w zupełnie inną stronę. Owszem, było trochę wspomnień i faktów z przeszłości (bez kombatanctwa), ale kapłan opowiadał przede wszystkim o tym, co robi tu i teraz, o kłopotach i codziennym zmęczeniu, o coraz częstszym braku czasu na pisanie. Później do Niego…♂




◙ Podobne informacje:

Kalendarium: 14 sierpnia 1941 r., o 12:50, w niemieckim KL Auschwitz zmarł dobity zastrzykiem trucizny św. Maksymilian Kolbe | Czy wiesz, że: Od 1991 r. jest patronem energetyków

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

2 odpowiedzi na “? Nie żyje ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski… Odszedł kapłan niezłomny, duchowny katolicki obrządków ormiańskiego i łacińskiego, duszpasterz osób niepełnosprawnych, współzałożyciel i prezes Fundacji im. Brata Alberta. Ksiądz zmarł po ciężkiej chorobie 9 stycznia 2024 w szpitalu w Chrzanowie.”

  1. giermek pisze:

    Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie! – Niezłomny ksiądz który nie bał się mówić prawdy czy to w kwestii „lawendowej mafii” czy też walcząc o pamięć i godny pochówek Polaków którzy zginęli z rąk ukraińskich nacjonalistów podczas trwania „Rzezi Wołyńskiej”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl