⬛ NEKROLOGI 2023’44 [ 29 października ÷ 4 listopada ]: + Jerzy Mruk, + Marian Kubicki, + Anna Walasek, + Elżbieta Karelus | ? Zmarł Jerzy Mruk, legenda polskiego hokeja
Ci, którzy odeszli w 44 tygodniu’ 2023 roku ( 29 października ÷ 4 listopada )…
+ + +
Wieczny odpoczynek racz Im dać, Panie. Szczere wyrazy współczucia dla Rodzin, bliskich i przyjaciół.
+ + +
Jerzy Mruk (ur. 17 lutego 1938, zm. 29 października 2023) – polski hokeista i trener.
Zawodnik grający na pozycji bramkarza. Wychowanek KTH Krynica (1953–1956), następnie gracz Cracovii (1956–1964) oraz Łódzkiego Klubu Sportowego (1964–1970). Reprezentant kadry młodzieżowej oraz kadry „B”.
Po zakończeniu kariery sportowej był trenerem m.in. ostatniego klubu, w którym grał ŁKS Łódź, Unii Oświęcim, GKS Katowice, Zagłębia Sosnowiec oraz wieloletnim asystentem (kilku selekcjonerów) i trenerem bramkarzy reprezentacji Polski. Ponadto piastował funkcje wiceprzewodniczącego zarządu PZHL ds. szkolenia oraz przewodniczącego rady trenerów.
Był inicjatorem wprowadzenia rozgrywek „play-off” w polskiej lidze.
Odznaczenia i wyróżnienia
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2000)
- Odznaka „Złoty herb Krynicy” (2004)
+ + +
Jarosław Kruk: Szczególne wyrazy współczucia pragnę przekazać Rodzinie i bliskim śp. Jerzego Mruka.
W kwietniu ubiegłego roku miałem szczęście w Parku Zdrojowym spotkać i poznać osobiście Pana Jerzego, legendę polskiego hokeja i Jego żonę, Panią Zofię, i dobrą chwilę z nimi porozmawiać. Było to zupełnie przypadkowe spotkanie w centrum Parku. Gdy 12 kwietnia 2022 r. , po lekturze artykułów Echa Dnia i Radia Kielce’ udałem się naszego zabytkowego Parku Zdrojowego i robiłem zdjęcia do artykułu o odstarszaniu ptaków w parku’, w pewnym momencie podeszła do mnie para seniorów i zapytała czy wiem jakie to ptaki tak „śpiewają” wśród drzew. Odpowiedziałem, że to nie ptaki, tylko są to głosy ptaków drapieżnych emitowane przez głośniki rozmieszczone w Parku. Wtedy towarzysząca Panu Jerzemu Pani, wspomniała, że buski park zna doskonale od dzieciństwa, gdyż jest córką ogrodnika, który opiekował się parkiem przez długie lata, Pana Tadeusza Imosy’!
A, jako że ja też pamiętam z dzieciństwa ówczesny Park, wspaniałe kwietne kompozycje, osiołki, oranżerię i znałem się od wielu lat z synem Pana Tadeusza, Michałem Imosą’, znanym dziennikarzem, artystą, gospodarzem Imosowej Pecyny’ , stąd wywiązała się między nami dłuższa rozmowa. W jej trakcie okazało się, że mamy jeszcze jednego dobrego wspólnego znajomego, którego Pan Jerzy uczył hokeja.
Na koniec spotkania, Pan Jerzy i Pani Zofia zaprosili mnie do swojego domu pod Buskiem na dalszy ciąg rozmowy i sportowych wspomnień przy herbatce oraz obejrzenie hokejowych pamiątek z mistrzostw i olimpiad, na których Pan Jerzy był z polskimi zawodnikami. Niestety, nie zdążyłem skorzystać z zaproszenia…
Wieczne Odpoczywanie Racz Mu Dać Panie.
+ + +
W internecie, na portalu Mogily.pl, można wirtualnie odwiedzić cmentarz parafialny w Busku-Zdroju. Dzięki wyszukiwarce znajdującej się w prawym górnym @strony można sprawnie odnaleźć groby bliskich i przyjaciół pochowanych na nekropolii przy ul. Langiewicza, wyszukać mogiły tych, których miejsca pochówku dotychczas nie znaliśmy.
>>> Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Busku-Zdroju <<<
◙ Podobne informacje: