⬛ Tragiczny wypadek na budowie w Busku-Zdroju. 30-latek zmarł prawdopodobnie wskutek zaczadzenia - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

⬛ Tragiczny wypadek na budowie w Busku-Zdroju. 30-latek zmarł prawdopodobnie wskutek zaczadzenia

18 października 2023 | Busko-Zdrój.naszemiasto.pl Elżbieta Zemsta 18 października 2023 | infoBusko.pl Jarosław Kruk 18.10.2023 | | 0 komentarzy

Nieprzytomnego mężczyznę znaleziono w samochodzie na placu budowy przy ulicy Waryńskiego w Busku-Zdroju. Mimo reanimacji życia 30-latka nie udało się uratować. Prawdopodobnie doszło do zaczadzenia. – informuje 18.10.2023 portal Busko-Zdrój.naszemiasto.pl

Historia rozegrała się w środowy poranek, 18 października przy ulicy Waryńskiego w Busku-Zdroju.

W jednym z samochodów pracownik znalazł nieprzytomnego mężczyznę w wieku 30 – 40 lat. Powiadomiono służby ratunkowe, po ich przyjeździe podjęto reanimację mężczyzny – informował o poranku oficer dyżury ze Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego Świętokrzyskiej straży pożarnej w Kielcach.

Niestety jednak, na pomoc było już za późno. Mężczyzna zmarł. Na miejsce przybył prokurator, policjanci będą wyjaśniać okoliczności zdarzenia. Ustalono, że zmarły to 30-latek.

Pracownik szukał kolegi, ale bezskutecznie. W końcu zajrzał do busa, w którym znajdował się inny agregat i ładowane były tam baterie do elektronarzędzi. W busie panowało silne zadymienie, w środku był 30-latek, niestety już nie żył – wyjaśniał aspirant sztabowy Tomasz Piwowarski, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Busku-Zdroju.

Jak dodawał, mężczyzna… – cały artykuł na źródłowej stronie Busko-Zdrój.naszemiasto.pl


 

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku: Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia.

Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw, m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni, czy też zapchanego i nieszczelnego przewodu kominowego lub uszkodzonego połączenia między kominami i piecami. Szczelnie pozamykane okna (czasami jeszcze dodatkowo uszczelnione), pozaklejane kratki, brak otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych sprawiają, że w naszych mieszkaniach lub domach możemy nie być bezpieczni. W niewietrzonych pomieszczeniach bardzo łatwo może dojść do tragedii.

Do zatruć często dochodzi w nowo wyremontowanych mieszkaniach, z nowymi piecami, nie mającymi indywidualnych przewodów napowietrzających i gdzie z przyczyn oszczędnościowych zlikwidowano (zasłonięto) przewody wentylacyjne, a okna i drzwi są zbyt szczelne. Mieszkanie doskonale szczelne „nie oddycha”; brak dostępu tlenu może doprowadzić do tragedii. Czad może powstać także podczas pożaru.

Brak sygnałów, które alarmowałyby ludzi o obecności tlenku węgla stanowi istotny czynnik, który przyczynia się do zatrucia czadem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. W układzie oddechowym człowieka tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Stwarza to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powoduje uszkodzenia mózgu oraz innych narządów wewnętrznych. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć…♂

 

◙ Podobne informacje:

? Apel Komendy Powiatowej PSP w Busku-Zdroju do mieszkańców powiatu buskiego w związku z sezonem grzewczym

? APEL Komendy Powiatowej PSP w Busku-Zdroju do mieszkańców powiatu buskiego. NIE DLA CZADU!

? Noś odblaski – Świeć Przykładem! Odblaski ratują życie ?

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl