🎨 Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Oleśnicy: Wernisaż wystawy twórczości Jacka Szostaka – 3 sierpnia 2024 [FOTO]
3 sierpnia 2024 r. w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Oleśnicy – miejscowości o bogatej historii, oddalonej od słonecznego kurortu zaledwie o 26 km’ – odbył się wernisaż wystawy twórczości buskiego artysty Jacka Szostaka’. – informuje 5.08.2024 MGCK w Oleśnicy
„W poszukiwaniu czasu? Straconego? Nie. W poszukiwaniu tworzywa, formy, treści. Właśnie wokół tego konstytuuje się twórczość Jacka Szostaka’. Każda jego praca to odrębna historia, to zmaganie z materią nie tyle mu obcą, co w jego mniemaniu nie do końca okiełznaną. To wyzwanie i przygoda sama w sobie, która potrafi wciągnąć, zaczarować nie tylko jego, ale i osobę oglądającą jego prace. No i ta nieodparta potrzeba precyzji, wręcz perfekcji. Do 15 września br. mają Państwo okazję przekonać się sami o prawdzie tych słów w naszym Centrum!
Serdecznie dziękujemy Artyście za ”Ariankę” ’ pieczołowicie odtworzoną w jej pierwotnym kształcie. W takim wymiarze stanowi ona nie tyle relikt dawnej epoki, co symbol nowych czasów.”
○ źródło: Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Oleśnicy♂
Wikipedia: ♦ Oleśnica – miasto w Polsce położone w województwie świętokrzyskim, w powiecie staszowskim, w gminie Oleśnica. Prawa miejskie w latach 1470–1869 oraz ponownie od 1 stycznia 2019.
Historia
Oleśnica była osadą szlachecką. Początkowo była siedzibą rodu Oleśnickich. Pierwszym znanym właścicielem Oleśnicy był łowczy krakowski Zbigniew z Oleśnicy (Krzyżanowski) h. Dębno (ok. 1330-1358). Z Oleśnicy pochodził biskup, uczestnik bitwy pod Grunwaldem, późniejszy kardynał Zbigniew Oleśnicki, wnuk Zbigniewa Krzyżanowskiego, syn Dobiesława (Dobka). W późniejszym okresie Oleśnica była własnością Zborowskich i Lanckorońskich.
W roku 1406 występuje Piotr Kostka, sołtys oleśnicki, co oznacza, że wieś posiadała prawo niemieckie przynajmniej od końca XIV w. Jej ludność ocenia się na około 300 osób. W roku 1450 Jan z Oleśnicy nadał wszystkim swoim ponad 40 wsiom w ziemi sandomierskiej prawo niemieckie. W drugiej połowie XV w. Oleśnica należała do Andrzeja Oleśnickiego i obejmowała folwark dziedzica, łany kmiece i karczmę z rolami.
W XVI w. Oleśnica była niewielkim ośrodkiem rzemieślniczym. W 1520 karczmarzem był niejaki Marcin Chabuch. Wieś posiadała też hamernię. Lokacja miasta na prawie niemieckim na gruncie wsi miała miejsce w 1546 r., na prośbę Mikołaja Herbuta Odnowskiego na podstawie zezwolenia królewskiego. Akt nadawał miastu 2 jarmarki – na Niebowzięcie NMP i św. Urbana – targ w sobotę i 8 lat wolnizny. Miasto jednak rozwijało się powoli i było słabo zabudowane. W 1569 r. nowy właściciel Oleśnicy, Piotr Zborowski, wyznaczył miastu plac pod ratusz, browar i słodownię. Potwierdził też…♂
○ 15.06.2024 r. – Galerii Sztuki Gromada – Hotel Gromada w Busku-Zdroju
◙ Podobne informacje:
🎨 GCK Solec-Zdrój: Wernisaż indywidualnej wystawy twórczości Jacka Szostaka [100 FOTO]
3 odpowiedzi na “🎨 Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Oleśnicy: Wernisaż wystawy twórczości Jacka Szostaka – 3 sierpnia 2024 [FOTO]”
Jacku wszystkiego najlepszego z okazji dzisiejszych urodzin! Życzę Ci 100 lat w zdrowiu, szczęściu i pomyślności!
Wspaniała sala wystawowa, gratulacje!
Był Pińczów, teraz Oleśnica. Oby tak dalej.
Brawo dla pana Jacka, brawo dla Oleśnicy!