Zmiana w składzie buskiej Rady Miejskiej. Paweł Ściubisz zrzekł się mandatu radnego. Zastąpi go Robert Grabski - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Zmiana w składzie buskiej Rady Miejskiej. Paweł Ściubisz zrzekł się mandatu radnego. Zastąpi go Robert Grabski

12 grudnia 2024 | Echo Dnia Michał Kolera 24 października 2024 | infoBusko.pl 12.12.2024 | | 4 komentarze

Na VII sesji Rady Miejskiej w Busku-Zdroju radny Paweł Ściubisz, wybrany w wiosennych wyborach samorządowych z Komitetu Wyborczego Wyborców Koalicja Obywatelska poinformował o swojej rezygnacji z mandatu. Ma to związek z objęciem przez niego stanowiska prezesa zarządu kieleckiej firmy CPP Prema. W buskiej radzie zastąpi go Robert Grabski. – informuje 24 października 2024 portal Echo Dnia

Pawła Ściubisza, który zrzekł się mandatu w buskiej Radzie Miejskiej zastąpi Robert Grabski / fot. archiwa prywatne

Radnym Buska-Zdroju zostanie Robert Grabski
Paweł Ściubisz rezygnuje z mandatu radnego RM w Busku. Został prezesem kieleckiej CPP Prema
Andrzej Zoch: Paweł Ściubisz podjął dobrą decyzję

Radnym Buska-Zdroju zostanie Robert Grabski

Zgodnie z ordynacją wyborczą mandat po Pawle Ściubiszu obejmie Robert Grabski. Ma 61 lat, mieszka w Siesławicach. Studiował na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz tamtejszym Uniwersytecie Rolniczym. W Busku-Zdroju prowadzi sklep komputerowy Abak, mieszczący się przy ulicy Kościuszki. To najstarszy tego typu punkt w mieście.

Nie ukrywam, że zaskoczyła mnie decyzja Pawła Ściubisza o rezygnacji z mandatu radnego. Szanuję ją. Przyjmę przysługujący mi mandat radnego Rady Miejskiej w Busku-Zdroju. Decyzja nie może być inna, ponieważ zobowiązują mnie do niej oddane głosy wyborców i zaufanie, którego nie mogę zawieść – powiedział w czwartek Robert Grabski.

W wyborach samorządowych 7 kwietnia 2024 Robert Grabski startował z komitetu Koalicji Obywatelskiej. W okręgu numer 2 otrzymał 82 głosy, 2,76 procent poparcia.

Paweł Ściubisz rezygnuje z mandatu radnego RM w Busku. Został prezesem kieleckiej CPP Prema

Paweł Ściubisz został radnym po wyborach samorządowych, które odbyły się 7 kwietnia 2024. Otrzymał 241 głosów, 8,31 procent poparcia w okręgu numer 2, obejmującym część miasta Busko-Zdrój.

Składam rezygnację z mandatu radnego Rady Miejskiej w Busku-Zdroju. Zrzeczenie się mandatu podyktowane jest moimi nowymi obowiązkami zawodowymi, które nie pozwolą mi pełnić funkcji radnego w sposób staranny i zgodnie z potrzebami mieszkańców. Jednocześnie pragnę podkreślić, że zrzeczenie się mandatu nie jest podyktowane i wymuszone żadnymi przepisami prawa, a ma związek z troską o zachowanie najwyższych standardów Koalicji Obywatelskiej w kwestii transparentności osób pełniących funkcje zarządcze w spółkach z udziałem Skarbu Państwa – powiedział Paweł Ściubisz na sesji 24 października.

Wspomniana przez Pawła Ściubisza spółka Skarbu Państwa to kielecka firma CPP Prema. W środę, 16 października, wygrał konkurs na stanowisko prezesa tego przedsiębiorstwa, będącego dużym producentem pneumatyki. W konkursie startowało… – cały artykuł na źródłowej stronie Echa Dnia

Radny (staropol. radźca, póź. rajca) – członek rady. Radnym może zostać każdy obywatel, który ukończył 18 lat i ma zaświadczenie o niekaralności. W Polsce najczęściej mianem radnych określa się członków wybieralnych organów samorządowych, np. rady gminy czy rady powiatu.W Polsce wybiera się radnych czterech szczebli: wojewódzkim, powiatowym, gminnym oraz jednostek pomocniczych gminy (sołectwa, dzielnice, osiedla).

Radny jest przedstawicielem władzy lokalnej. Wykonując swoje prawa i obowiązki, powinien kierować się przede wszystkim dobrem wspólnoty samorządowej. Radnemu jako członkowi organu kolegialnego przysługuje roszczenie o zwrot kosztów podróży i prawo do diety. Wysokość pensji przysługującej radnemu nie może w ciągu miesiąca przekroczyć półtorakrotnej kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej, dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Radny korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych. Głównym obowiązkiem radnego jest praca społeczna.

Do podstawowych czterech funkcji radnego należą:

  • utrzymanie stałej więzi z mieszkańcami i ich organizacjami,
  • uczestniczenie w pracach rady i jej komisji oraz innych instytucji samorządowych, do których został wybrany lub desygnowany,
  • wybór przewodniczącego rady,
  • reprezentowanie wyborców w radzie gminy i w innych instytucjach samorządowych oraz troszczenie się o ich sprawy.

Wybrani radni podejmują najważniejsze decyzje w sprawach dotyczących gmin, powiatów, województw. Decydują na przykład o utrzymaniu szkół, przedszkoli, ośrodków zdrowia, remontach ulic i ochronie środowiska naturalnego.

Obowiązki wynikające ze sprawowania mandatu radnego

  • Radny nie może wykonywać swojej funkcji lub używać swoich wpływów w prywatnym interesie, w celu osiągnięcia korzyści osobistej.
  • Radny powstrzymuje się od wydawania decyzji dotyczących bezpośrednio lub pośrednio jego osobistego interesu, wcześniej sygnalizując o takiej sytuacji.
  • Podczas wydawania decyzji władczych radny nie może kierować się własnym bezpośrednim lub pośrednim interesem.
  • Radny zobowiązany jest do przestrzegania dyscypliny finansowej i budżetowej.
  • Radny podporządkowuje się zasadom nadzoru wewnętrznego i zewnętrznego.
  • Radny nie powinien nigdy ujawniać, czy używać poufnych informacji dla odnoszenia osobistych korzyści lub dyskredytowania rady.

źródło: Wikipedia

◙ Podobne informacje:

bcpl: I Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju – Transmisja LIVE | JKR: Gratulacje i życzenia

ED: Busko-Zdrój ma już projekt uchwały budżetowej na 2025 rok. Jest w nim uwzględnione bardzo dużo drogich inwestycji. Zobaczcie, co będzie zrobione

Burmistrz zaprasza 10 grudnia 2024 na konsultacje społeczne dotyczące Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Busko-Zdrój 2030+ [VIDEO]

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

4 odpowiedzi na “Zmiana w składzie buskiej Rady Miejskiej. Paweł Ściubisz zrzekł się mandatu radnego. Zastąpi go Robert Grabski”

  1. ? pisze:

    Dlaczego pan radny Grabski nie został dopuszczony do głosowań na IX sesji Rady Miejskiej 28 listopada 2024 roku?

    Uważam to za rzecz niezrozumiałą, a może nawet kolejną bezprawną po niedopuszczaniu w poprzedniej kadencji ówczesnego radnego pana Szumilasa.

  2. mieszkaniec Buska pisze:

    Mam nadzieję, że w osobie Pana Roberta Grabskiego mieszkańcy zyskają ponownie prawdziwego Radnego Rady Miejskiej, który będzie rzeczywiście właściwie i godnie ich reprezentował oraz będzie się wywiązywał z 4 podstawowych funkcji radnego (jak w artykule):
    – utrzymanie stałej więzi z mieszkańcami i ich organizacjami,
    – uczestniczenie w pracach rady i jej komisji oraz innych instytucji samorządowych, do których został wybrany lub desygnowany,
    – wybór przewodniczącego rady,
    – REPREZENTOWANIE WYBORCÓW W RADZIE GMINY I INNYCH INSTYTUCJACH SAMORZĄDOWYCH ORAZ TROSZCZENIE SIĘ O ICH SPRAWY

    Niestety bowiem wszyscy inni radni tej kadencji z chwilą objęcia mandatu wg mnie szybko zapomnieli o tym co obiecywali wyborcom w kampanii wyborczej i do czego się zobowiązywali publicznie w materiałach wyborczych. Oni otrzymawszy już mandat radnego zamknęli się wg mnie w swojej „wieży z kości słoniowej” Radzie Miejskiej i pobierając wynagrodzenie poświęcają wg mnie swój czas zupełnie innym tematom i sprawom niźli te którymi obiecywali wyborcom w kampanii się zajmować. Nowy burmistrz wg mnie podobnie zmienił swoje priorytety.

  3. wyborca do mieszkańca pisze:

    W pełni zgadzam się z Twoimi przygnębiającymi przemyśleniami.
    Przygnębiające jest zwłaszcza, gdy oglądam, jak pod koniec kadencji 2014 – 2018 Kamil Oliwkiewicz „fikał” karierowiczom w buskiej rady pod koniec sesji w tzw. wolnych wnioskach, a teraz gdy sam jest radny na każdej sesji bez skrępowania udowadnia, że już jest ich, głosując tak, jak reszta tzn. przeciw mieszkańcom.

  4. zdegustowana pisze:

    Jeśli ktoś ma wątpliwości po czyjej stronie jest KO, to proponuję wejść na stronę:
    umig.busko.pl/baw/
    Tam są wszystkie przyjęte uchwały rady miejskiej, a przy każdej z nich też wyniki głosowania, więc można odszukać którąś ze szkodliwych uchwał i zobaczyć, kto ją poparł.
    KO jest w komisji skarg, wniosków i petycji. Ile z tych skarg i petycji od mieszkańców jego komisja uznała za zasadne w tej kadencji? Całe okrągłe ZERO!
    Może ktoś pomyśli: „Może KO chciał dobrze, ale na komisji karierowicze typu Radosław „obrotowy” Ciepliński go przegłosowali”. Gdyby tak było, to głosowałby na sesji przeciw projektom jego komisji, a tymczasem jak jest? A no głosuje tak, jak reszta, czym pokazuje swą pogardę mieszkańcom, za to wkupia się w łaski układu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl