Wiślica została uznana za Pomnik Historii
Podczas uroczystej gali, która miała miejsce w poniedziałek, 10 grudnia, w Teatrze Narodowym w Warszawie, prezydent Andrzej Duda wręczył ks. prał. Wiesławowi Stępniowi, proboszczowi wiślickiej parafii Narodzenia NMP rozporządzenie o uznaniu Wiślicy za Pomnik Historii.
Tego dnia Wiślica wspólnie z innymi 13 miejscowościami z Polski, których obiekty również wpisane zostały na listę Pomników Historii, weszła do elitarnego grona miejsc, z zabytkami o szczególnej randze ze względu na ich wartość dla polskiej kultury narodowej.
Obecnie w regionie świętokrzyskim, obok Wiślicy, Pomnikami Historii są:
– Pałac Biskupów Krakowskich wraz z kielecką katedrą,
– pobenedyktyński zespół klasztorny na Świętym Krzyżu,
– zespół opactwa cystersów w Wąchocku,
– neolityczne kopalnie krzemienia w Krzemionkach nieopodal Ostrowca Świętokrzyskiego,
– zamek Krzyżtopór w Ujeździe,
– historyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy w Sandomierzu,
– pałacyk Henryka Sienkiewicza wraz z zabytkowym parkiem i aleją lipową w Oblęgorku
– pokamedulski zespół klasztorny Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach.
Od wczoraj lista obiektów wpisanych przez Prezydenta RP na listę Pomników Historii liczy 105 pozycji. Można się z nią zapoznać na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa – po kliknięciu na link: https://nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Zabytki_w_Polsce/Pomniki_historii/
Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 r. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju. Rangę pomnika historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W treści prezydenckiego rozporządzenia wyszczególnia się cechy danego zabytku świadczące o jego najwyższej wartości, określa się precyzyjnie jego granice i zamieszcza schematyczną mapkę obiektu.
Pomniki Historii ustanawiane są od 1994 r. Do dziś to najwyższe wyróżnienie nadano 91 zabytkom. Z każdym rokiem, lista najcenniejszych obiektów sukcesywnie powiększa się. Znajdują się na niej obiekty o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych oraz znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Do elitarnego grona pomników historii mogą dołączać obiekty architektoniczne, krajobrazy kulturowe, układy urbanistyczne lub ruralistyczne, zabytki techniki, obiekty budownictwa obronnego, parki i ogrody, cmentarze, miejsca pamięci najważniejszych wydarzeń lub postaci historycznych oraz stanowiska archeologiczne.
źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa
◙ kielce.tvp.pl: – Lista Pomników Historii bogatsza o trzy świętokrzyskie zabytki
◙ Echo Dnia: – Trzy nowe Pomniki Historii w województwie świętokrzyskim – Oblęgorek, Rytwiany i Wiślica