UMiG: Wizyta studyjna burmistrza MiG Busko-Zdrój w jednostce 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu. [FOTO] ◙ Dwudniowe obchody 85. rocznicy Bitwy pod Broniną, 7-8 września 2024 r. - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

UMiG: Wizyta studyjna burmistrza MiG Busko-Zdrój w jednostce 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu. [FOTO] ◙ Dwudniowe obchody 85. rocznicy Bitwy pod Broniną, 7-8 września 2024 r.

7 września 2024 | UMiG Busko-Zdrój 05.09.2024 | infobusko.pl 07.08.2024 | | 1 komentarz

We wrześniu 1939 roku miała miejsce Bitwa pod Broniną, ważne wydarzenie w historii regionu. Z okazji 85. rocznicy Burmistrz Buska-Zdroju Jerzy Szydłowski i jego Zastępca Mirosław Wieczorek odwiedzili 5 Batalion Strzelców Podhalańskich, by omówić upamiętnienie bohaterów. Zapraszamy na obchody 7-8 września 2024 roku w Broninie i Szczaworyżu.informuje 5.09.2024 na swej e-stronie UMiG Busko-Zdrój

Była to nie tylko okazja do wspomnienia wydarzeń z przeszłości, ale również do omówienia działań mających na celu uczczenie pamięci bohaterów bitwy pod Broniną oraz nawiązania możliwości współpracy w przyszłości. W trakcie wizyty Burmistrz i Zastępca zapoznali się z bieżącą aktywnością jednostki ale również z historią 5 Pułku Strzelców Podhalańskich, a obecnie 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich oraz działaniami, które podejmuje jednostka w celu pielęgnowania pamięci historycznej. Wizyta w sali tradycji pozwoliła cofnąć się do czasów, których nasze pokolenie nie pamięta, ale pamięć o wydarzeniach i bohaterstwu żołnierzy, którzy walczyli i oddawali życie za naszą wolność jest naszym obowiązkiem.

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców oraz miłośników historii do uczestnictwa w tegorocznych dwudniowych obchodach 85 rocznicy Bitwy pod Broniną, które odbędą się w dniach 7-8 września br. w Broninie oraz Szczaworyżu.

Program obchodów:

7 września 2024 r. (sobota)- Bronina

11:00 Uroczystości przy pomniku Bohaterów Poległych za Wolność Polski w latach 1939 – 1945.
12:30 Msza święta polowa w intencji poległych w bitwie żołnierzy i mieszkańców Broniny na placu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Broninie.
13:30 Nadanie imienia Bohaterów Września 1939 Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno- Wychowawczemu w Broninie.

8 września 2024 r. (niedziela) – Szczaworyż

12:00 Uroczysta koncelebra w kościele pw. Św. Jakuba w Szczaworyżu za poległych żołnierzy podhalańczyków pochowanych na cmentarzu w Szczaworyżu.
13:00 Przemarsz na cmentarz, modlitwa przy grobach poległych oraz złożenie wiązanek.

Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z artykułem znajdującym się w publikacji ,,Wrzesień 1939 roku na ziemi buskiej” Busko-Zdrój 1999, autorstwa Pana Roberta Osińskiego, który dostępny jest w poniższym linku:

https://www.busko.net.pl/bitwa-pod-bronina-9-ix-1939-roku,1,14931,n.htmlhttps://www.busko.net.pl/bitwa-pod-bronina-9-ix-1939-roku,1,14931,n.html♂


Bitwa pod Broniną – bitwa stoczona 9 września 1939 w okolicach Broniny między oddziałami Wojska Polskiego a oddziałami armii niemieckiej w czasie niemieckiej agresji na Polskę.

Do starcia doszło 9 września 1939 roku na terenie miejscowości Bronina i okolic. 22 Dywizja Piechoty Górskiej, dowodzona przez płk dypl. Leopolda Endel-Ragisa wchodząca w skład Armii „Kraków” stoczyła kilkunastogodzinny bój z Oddziałem Wydzielonym niemieckiego VII Korpusu, powracającym w kierunku Pińczowa po nieudanej próbie przejęcia mostu na Wiśle w Szczucinie dnia 7 września 1939 roku i 27 DP VII Korpusu przybyłą OW na odsiecz z Bogucic koło Pińczowa.

Ocenia się, że bitwa pod Broniną i bitwa polskiego Zgrupowania Południowego Armii Odwodowej Prusy pod Iłżą, w dniach 8-9 września 1939 roku to dwie największe bitwy wojny obronnej 1939 roku na terenie ówczesnego województwa kieleckiego.

W składzie 22 Dywizji Piechoty Górskiej pod Broniną walczyły:

Po ciężkim boju w Broninie dywizja przemieściła się w okolice Stopnicy, gdzie doszło do kolejnego starcia z oddziałami niemieckimi…[♂Wikipedia]


○ Na kanale Yan Xishan można znaleźć ciekawą animację – autor przy użyciu mapy przedstawia zagadnienie walk Wojska Polskiego z wrogimi siłami hitlerowskich Niemiec, Słowacji oraz Związku Radzieckiego w 1939 roku. Kampania wrześniowa godzina po godzinie – zobaczcie sami! – informuje portal histmag.org♂


◙ Podobne informacje:

Kalendarium: ⬛ 1 września 1939 r. Niemcy zaatakowały Polskę, zaczęła się II Wojna Światowa

1 września 1939 r. – Pamiętamy! Pińczów upamiętnił 85. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. [VIDEO | FOTO]

Kalendarium: 9 września – rocznica Bitwy pod Broniną, 9 września 1939 r.

🇵🇱 W Szczaworyżu trwa pamięć o Bitwie pod Broniną. 3 września 2023 r., z okazji 84. rocznicy, odbyły się uroczystości z udziałem żołnierzy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich [FOTO | VIDEO]

W Szczaworyżu nie zapomnieli o bitwie i zbrodni sprzed 83 lat. Uroczystości z udziałem żołnierzy 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Jedna odpowiedź do “UMiG: Wizyta studyjna burmistrza MiG Busko-Zdrój w jednostce 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu. [FOTO] ◙ Dwudniowe obchody 85. rocznicy Bitwy pod Broniną, 7-8 września 2024 r.”

  1. ekonom pisze:

    Ile kosztowała ta wycieczka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl