UMiG Pińczów: Mamy status obszaru ochrony uzdrowiskowej! - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

UMiG Pińczów: Mamy status obszaru ochrony uzdrowiskowej!

14 sierpnia 2024 | UMiG Pińczów 13.08.2024 | infoBusko.pl 14.08.2024 | | 5 komentarzy

5 sierpnia 2024 roku, Rada Ministrów wydała Rozporządzenie w sprawie nadania statusu ochrony uzdrowiskowej części miasta Pińczów –Osiedlu Zdrojowemu oraz części sołectwa Włochy – Osiedle Górki Włochy i sołectw Pasturka, Bogucice Drugie oraz Grochowiska, położonym na obszarze Gminy Pińczów. – informuje 13.08.2024 e-strona UMiG Pińczów

Pińczów, widok z Góry Świętej Anny – centrum miasta z kościołem św. Jana Ewangelisty i doliną Nidy. 28.04.2009 / fot. Jarosław Kruk ; Wikipedia

Wspomniany obszar otrzymał nazwę „Obszaru Ochrony Uzdrowiskowej Pińczów. Na jego terenie znajdują się złoża borowiny – leczniczego peloidu o potwierdzonych właściwościach leczniczych, stosowanego w różnego rodzaju schorzeniach. Decyzja Rady Ministrów to milowy krok w działaniach Gminy Pińczów w kierunku utworzenia uzdrowiska, w którym pacjenci będą mogli leczyć schorzenia ortopedyczno–urazowe, reumatologiczne, kardiologiczne, schorzenia skóry, układu nerwowego oraz nadciśnienie. Nie bez znaczenia będzie także znakomity klimat Ponidzia.

Uzyskanie tego statusu jest uwieńczeniem kilkuletniej pracy i wytężonych działań Samorządu Miasta i Gminy Pińczów, a jednocześnie kolejnym krokiem w stronę utworzenia pińczowskiego uzdrowiska. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wspierali i dalej wspierają nasze działania w tym obszarze ” – mówi Włodzimierz Badurak, burmistrz Miasta i Gminy Pińczów.

źródło: UMiG Pińczów



◙ Podobne informacje:

RK: Gmina Pińczów coraz bliżej statusu uzdrowiska – a co z Buskiem?

NM: Gmina Pińczów będzie uzdrowiskiem? Trwają badania klimatu (SZCZEGÓŁY) – a w Busku? znów piły poszły w ruch

RK: W Kazimierzy Wielkiej powstaną baseny siarkowe – a kiedy w Busku?

UM: Budowa uzdrowiska w Kazimierzy Wielkiej coraz bliżej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

5 odpowiedzi na “UMiG Pińczów: Mamy status obszaru ochrony uzdrowiskowej!”

  1. 100 dni złotoustego pisze:

    …i co z tego!?, tbu ma wspaniałego burmistrza i zrównoważony rozwój. Każdy kto zna pana Szydłowskiego wie, że snuje on plan Buska, miasta przyszłości. Dobrze poinformowani wiedzą,że w Kamedułach ma powstać Centrum Logistyczne Miejskich Busów. Z Kameduł to powstaną szprychy go Galowa i Wełcza tak aby w Lesie Winiarskim mogło powstać Centrum przesiadkowe ZDRÓJ, które będzie obsługiwać dwa uzdrowiska Pińczów i TBU. W Radzanowie powstanie sanatorium, gdyż bogate złoża błota okazują się mieć cudowne właściwości lecznicze. No i nie zapomnijmy o kanalizacji. Pan Szydłowski już podją decyzję o inwentaryzacji wszystkich wychodków w gminie tak aby za 2 lata podłączyć je do Centralnej Przepompowni kanalizacji zlokalizowanej w Zbrodzicach.
    …oj frajerzy, frajerzy… powiedźcie Szydłowskiemu aby wzioł się do roboty!!!

  2. USPOŁECZNIANIE KOSZTÓW, PRYWATYZACJA ZYSKÓW pisze:

    Funkcjonuje takie pojęcie: USPOŁECZNIANIE KOSZTÓW, PRYWATYZACJA ZYSKÓW. W mojej prywatnej ocenie te słowa pasują do wybranych realizacji w pewnym mieście, którego nazwy nie wymienię. Płaci za nie ogół natomiast korzyści z nich czerpią wybrańcy. Na przykład firmy które je realizują. Żeby było jasne, te słowa absolutnie nie odnoszą się do Buska-Zdroju. W Busku-Zdroju jak mi wiadomo wszystko jest w porządku.

  3. Do... pisze:

    Piszesz:
    „…oj frajerzy, frajerzy… powiedźcie Szydłowskiemu aby wzioł się do roboty!!!”

    Skoro my są frajerzy, to Ty mu powiedz, aby wziął się do roboty. Może Ciebie posłucha…

  4. Nareszcie pisze:

    Biorąc pod uwagę wszystkie walory, położenie i potencjał to Pińczów jest skazany na sukces.

  5. Łukasz Nowak (ten od kolei) pisze:

    Gratuluję mieszkańcom gminy Pińczów i życzę powodzenia!
    Macie szanse rzucić nie lada wyzwanie Busku, ponieważ macie Nidę i zabytki, do tego macie nowoczesną komunikację miejską.
    Brakuje tylko kolei do Kielc (była krótko w latach 50-tych).
    Tylko nie powtarzajcie błędów Buska z wycinaniem starych drzew i wyburzaniem lub kontrowersyjnym przebudowywaniem zabytków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl