Tu leżą słynni Polacy. Sześć najważniejszych polskich nekropolii
Leżą na nich doczesne szczątki koronowanych głów i przywódców narodu, najwybitniejszych artystów i polityków. Najsłynniejsze rodzime cmentarze są nie tylko miejscem pochówku, ale też niezwykłym pomnikiem polskiej historii i świadectwem naszej tożsamości. – informuje 31.10.2022 portal PolskieRadio24.pl
1. Cmentarz Powązkowski w Warszawie’
Ponad dwustuletni cmentarz w sercu Warszawy zajmował początkowo 2 ha. Dziś jego obszar to 43 ha. Przez wiele lat powązkowska nekropolia była jedynym cmentarzem w Warszawie. Grzebano tu małych i wielkich, pospolitych i wybitnych obywateli stolicy. Wielu z nich tworzyło historię miasta i narodu polskiego. Spoczęli w nich m.in.: Michał Poniatowski, Hugo Kołłątaj, Michał Kazimierz Ogiński, Dominik Merlini, Edward Hartwig, Czesław Niemen. W 1925 roku założono Aleję Zasłużonych, która stała się miejscem pochówku najwybitniejszych Polaków. Pierwszy spoczął na niej noblista Władysław Reymont.
>>> Powązki Wojskowe. „Niech historia będzie żywa na tym cmentarzu” <<<
PolskieRadio24.pl [31.10.2022]: – To cmentarz jedyny w swoim rodzaju, wspaniały właśnie dlatego, że jest taki. Że obok kanalii leżą bohaterowie. Jedyny, na którym historia jest żywa, na którym można pokazać to, o czym się często zapomina – nie samą pamięć, ale walkę o pamięć – mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Marcin Łaszczyński, historyk, przewodnik po Powązkach Wojskowych, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie…♂
Powązki to cmentarz, na którym spoczywają szczątki uczestników polskich powstań narodowych – od insurekcji kościuszkowskiej po Powstanie Warszawskie.
2. Wawel’ – nekropolia królów i głów państwa
W wawelskiej katedrze zostali pochowani królowie, którzy władali Polską od czasów Władysława Łokietka, po Jana Olbrachta. Brat tego ostatniego, Zygmunt Stary, rozpoczął tradycję chowania królów w kryptach katedralnych. Poza nim spoczywają tu m.in. królowie Zygmunt August, Stefan Batory i Jan III Sobieski.
Poza koronowanymi głowami w katedrze pochowano również… – cały artykuł na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl♂
◙ Podobne informacje:
Kalendarium: 21 listopada 1918 r. zginał 14 letni Jurek Bitschan – najmłodszy obrońca Lwowa