Tadam! Można już sprawdzać jakość powietrza w Busku na @stronie UMiG
Miło mi poinformować, że Busko-Zdrój idzie z duchem czasu 🙂 Od dziś wskazania z automatycznego czujnika zapylenia i temperatury zainstalowanego na dachu UMiG można sprawdzać nie tylko na tablicy umieszczonej na urzędzie ale również na głównej e-stronie UMiG: www.umig.busko.pl
Jak widać na ekranie – czujnik mierzy jeszcze trzeci parametr: PM1 – wartości tego pomiaru nie są edytowane na tablicy zewnętrznej.
Pył submikronowy PM1 – frakcja pyłu zawieszonego o średnicach zastępczych cząstek poniżej 1,0 μm (1/1.000.000 m lub inaczej 1/ 1000 mm).
Z informacji udzielonych mi dziś w kieleckim Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska kwestia norm stężenia pyłów PM1 w Polsce nadal nie jest ujęta szczegółowymi przepisami i normami. Informacji można szukać ewentualnie w internecie, np. na e-stronach WHO – Światowej Organizacji Zdrowia.
Kompendium wiedzy o zanieczyszczeniu powietrza pyłem zawieszonym w Polsce zawiera praca zbiorowa pt. „Pyły drobne w atmosferze” przygotowana pod redakcją Prof. dr hab. inż. Katarzyny Judy-Rezler i Dr inż. Barbary Toczko – dostępna w .pdf po kliknięciu na link.
Z mojej strony Gratulacje! kolejny krok w kierunku e-Buska został zrobiony 🙂
JKR
◙ Na stronie afprofilters.pl można przeczytać wiele ważnych i ciekawych informacji na temat pyłów, m.in te:
PYŁ ZAWIESZONY
Poszczególne kategorie pyłu zawieszonego nie przenikają w równym stopniu w głąb ludzkiego ciała. Poniższa infografika obrazuje poziom penetracji przez wszystkie kategorie cząstek stałych.
Terminu „pył zawieszony” używa się w celu opisania rozmaitych drobnych cząstek pochodzących z takich źródeł, jak układy wydechowe pojazdów i indywidualne systemy grzewcze w domach. Cząstki te oddziałują na płuca. Narażenie długookresowe i w okresie maksymalnych stężeń może mieć różne skutki dla zdrowia, od niewielkiego podrażnienia dróg oddechowych po przedwczesną śmierć.
Pyły zawieszone w powietrzu dzieli się ze względu na ich wielkość. Podziałem podstawowym jest podział na cząsteczki o wielkości do 10 µm (PM10) oraz na cząsteczki o wielkości do 2,5 µm (PM2,5). Oznaczenie PM oznacza cząsteczkę stałą (Particulate Matter).
PM10: Są to cząstki o średnicy aerodynamicznej poniżej 10 mikrometrów. Cząstki te są często określane jako “pył zgrubny” i składają się z materiałów używanych w drogownictwie i przemyśle, a także cząstek powstałych w wyniku spalania. W zależności od ich wielkości, cząstki pozostają w płucach.
PM2.5: Cząstki o średnicy aerodynamicznej poniżej 2,5 mikrometra. Cząstki te zawierają wtórne aerozole i cząstki spalania. Drobne cząstki mogą docierać do pęcherzyków płucnych.
PM1: Ultradrobne cząstki o średnicy aerodynamicznej poniżej 1 mikrometra. Ultra drobny pył jest najbardziej niszczącym wariantem drobnych cząstek, ponieważ przenikają one przez płuca bezpośrednio do krwiobiegu i rozprzestrzeniają się do narządów.
◙ Podobne informacje:
5 odpowiedzi na “Tadam! Można już sprawdzać jakość powietrza w Busku na @stronie UMiG”
Gratulacje! Bardzo dobra informacja dla miasta! Zwracam jednak uwagę na niewłaściwą lokalizacje czujnika punktu pomiarowego. Czwarte piętro/dach urzędu miasta to lokalizacja, która wpływa na niewłaściwy wynik pomiaru. Powinien on być dokonywany bodaj 2m nad ziemią.
Ze względu na charakter turystyczny miasta oraz ukształtowanie terenu właściwą lokalizacją wydaje się cześć zdrojowa miasta, park.
Szumi szumiał i wyszumiał!
Urządzenie pomiarowe zostało zamontowane zgodnie z wytycznymi zawartymi w rozporządzeniu Ministra Środowiska ( montaż na wysokości od 0,5m do 8 m). Znajduje się ono na wysokości 1 a nie 4 piętra. Ponadto w części zdrojowej jest zamontowany przez WIOŚ osobny czujnik , którego pomiary można śledzić na stronach internetowych WIOŚ. Urządzenie przekazane Gminie przez PSG zostało zamontowane zgodnie z zaleceniami producenta oraz wskazanymi w odpowiednim rozporządzeniu MŚ wysokościami.
[…] rozpocząć poniższą analizę. Kilka dni temu, 23.01, z uznaniem opublikowałem informację „Tadam! Można już sprawdzać jakość powietrza w Busku na @stronie UMiG”. Dziś niestety tekst w odmiennej […]
[…] infobusko.pl: – Tadam! Można już sprawdzać jakość powietrza w Busku na @stronie UMiG […]