Spotkanie z Karolem Nawrockim, kandydatem na prezydenta RP w Busku-Zdroju – Sanatorium Marconi, 12 stycznia 2025, godz. 14:00
12 stycznia 2025 roku, o godzinie 14:00 w Sali Koncertowej Sanatorium Marconi w Busku-Zdroju odbędzie się spotkanie z dr. Karolem Nawrockim, obywatelskim kandydatem na prezydenta RP. Karol Nawrocki jest historykiem, politykiem, działaczem społecznym i samorządowym, doktoremnauk humanistycznych. W latach 2017–2021 był dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, od 2021 roku jest prezesem Instytutu Pamięci Narodowej. – informuje 8.01.2025 portal busko.com.pl
Karol Tadeusz Nawrocki
(ur. 3 marca 1983 w Gdańsku) – polski historyk, polityk, działacz społeczny i samorządowy, doktor nauk humanistycznych. W latach 2017–2021 dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, od 2021 prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Życiorys
Wykształcenie
Do 1998 uczył się w Szkole Podstawowej nr 58 w Gdańsku, następnie rozpoczął naukę w IV Liceum Ogólnokształcącym w rodzinnym mieście, gdzie w 2002 zdał egzamin maturalny. W 2003 ukończył, z tytułem specjalisty ds. zarządzania personelem, Policealne Studium Biznesu i Administracji w Gdańsku. W 2003 rozpoczął studia w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie w 2008 uzyskał tytuł magistra. Na czwartym roku studiów pracował jako ochroniarz w Hotelu Grand w Sopocie. W 2013 na Uniwersytecie Gdańskim na podstawie rozprawy pt. Opór społeczny wobec władzy komunistycznej w województwie elbląskim 1976–1989 uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych. Jego promotorem był Grzegorz Berendt. Na Politechnice Gdańskiej w 2023 ukończył studia podyplomowe International MBA in Strategy, Programme and Project Management.
Działalność sportowa
W wieku młodzieżowym grał w barwach drużyn piłkarskich Ex Siedlce i KKS Gedania (1997–2000) oraz reprezentował bokserską drużynę RKS Stoczniowiec (2000–2004). W barwach RKS Stoczniowiec w 2004 wywalczył pierwsze miejsce w Strefowym Turnieju pięściarskim o Puchar Polski dla juniorów w wadze 91 kg. Następnie zawodnik i kapitan drużyny piłkarskiej Ex Siedlce Gdańsk. W 2010 założyciel sekcji sportów walk Ex Siedlce Gdańsk.
Praca zawodowa
Od stycznia 2009 do 2017 pracował w Instytucie Pamięci Narodowej. W latach 2013–2017 pełnił funkcję naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku. W latach 2017–2021 był dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Powrócił do IPN w czerwcu 2021 na stanowisko wiceprezesa. 27 kwietnia 2021 Kolegium IPN rekomendowało jego kandydaturę na stanowisko prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
28 maja 2021 Sejm, stosunkiem głosów 248 za, 198 przeciw i 4 wstrzymujących, wybrał go na prezesa IPN (za jego wyborem głosował klub Prawa i Sprawiedliwości i koło Konfederacji, a także część posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego, Kukiz’15, Polskich Spraw i 2 posłów niezrzeszonych), zaś 23 lipca 2021 stosunkiem głosów 52 za, 47 przeciw i 1 wstrzymujący się, Senat zgodził się na ten wybór (za zgodą na wybór głosowali senatorowie PiS, a także 1 senator Koalicji Obywatelskiej, 2 senatorów PSL oraz 1 senator niezrzeszona). Tego samego dnia Karol Nawrocki złożył przed Sejmem ślubowanie, obejmując urząd prezesa IPN, jednocześnie przestał być dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
W lutym 2024 znalazł się na liście osób poszukiwanych przez Federację Rosyjską w związku z zarzutami karnymi postawionymi za działania związane z usuwaniem pomników upamiętniających obecność Armii Czerwonej na terenie Polski w latach 1944–1989.
Działalność naukowa i wystawiennicza
Jeden z pierwszych polskich historyków podejmujących badania nad przestępczością zorganizowaną w PRL w latach 80. Przewodniczący Koalicji Pamięci Żołnierzy Niezłomnych w Gdańsku. Członek Rady Dyplomacji Historycznej przy Ministrze Spraw Zagranicznych RP. Alumn projektu Departamentu Stanu USA International Visitor Leadership Program (IVLP). 30 stycznia 2020 został powołany w skład Rady Muzeum Dom Rodziny Pileckich. W listopadzie 2020, decyzją Radnych Miasta Sochaczew, został członkiem Rady Programowej Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Od kwietnia 2021 zasiada w Radzie do Spraw Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej[31]. Od 14 maja 2021 jest członkiem Rady przy Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. W lutym 2022 został powołany w skład Rady Programowej i Rady Biblioteki Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. W czerwcu 2022 został powołany na członka Rady Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, w której zasiadał do lipca 2024. W 2023 został członkiem Rady Biura „Niepodległa”.
○ Karol Nawrocki podczas spotkania w Bielsku-Białej, 2 grudnia 2024 / autor: Silar, źródło: Wikipedia♂
Autor lub współautor kilku publikacji książkowych oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych z zakresu historii opozycji antykomunistycznej, historii sportu oraz przestępczości zorganizowanej w PRL; artykuły publicystyczne publikował m.in. w portalu histmag.org, „Magazynie Solidarność”, „Polityce” i „Do Rzeczy”. Ekspert programu historycznego TVP3 Gdańsk „W świetle prawdy” oraz „Wojna i Pamięć”.
W 2016, jako pełnomocnik prezesa IPN, zajmował się organizacją pogrzebu Danuty Siedzikówny i Feliksa Selmanowicza. W 2018 współprzewodniczył Komitetowi Społecznemu, który wzniósł w Gdańsku Pomnik Żołnierzy Wyklętych. 4 sierpnia 2018, wraz z kombatantami, odsłonił ten pomnik. W 2019 sprawował funkcję Pełnomocnika Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. organizacji obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W 2019 wspólnie z MSZ zainicjował oraz koordynował realizację międzynarodowego projektu wystawienniczego „Fighting and Suffering”, który w ponad 160 miejscach na całym świecie zaprezentował dzieje Polski i Polaków podczas II wojny światowej.
Działalność społeczna
W latach 2011–2017 był przewodniczącym Rady Dzielnicy Siedlce w Gdańsku.
W 2013 był jednym z głównych inicjatorów i współorganizatorów powstania w Gdańsku Alei imienia Żołnierzy Wyklętych. W 2015, jeszcze jako naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN, zaproponował nazwanie jednej z głównych ulic terenów byłej Stoczni Gdańskiej imieniem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Był członkiem Komitetu Budowy pomnika Danuty Siedzikówny „Inki”, który został odsłonięty w Gdańsku 30 sierpnia tego samego roku.
Działalność polityczna
24 listopada 2024, podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości w hali „Sokoła” w Krakowie, został ogłoszony „kandydatem obywatelskim” na urząd prezydenta RP popieranym przez PiS. Jego kandydaturę ogłosił w imieniu Komitetu Obywatelskiego prof. Andrzej Nowak, a poparcie dla kandydata w imieniu partii zadeklarował prezes Jarosław Kaczyński, co następnie formalnie potwierdziła decyzja rady politycznej PiS z 30 listopada 2024). W skład Komitetu Obywatelskiego popierającego jego kandydaturę weszło kilkaset osób kultury, nauki, sportu i polityki, m.in. Andrzej Gwiazda, Zofia Romaszewska, Mirosław Chojecki, Jan Krzysztof Kelus, Bogusław Sonik, Jacek Saryusz-Wolski, Krzysztof Wyszkowski, Bronisław Wildstein, Janusz Śniadek, Marek Citko, Jan Pietrzak, Marcin Wolski, Ryszard Makowski, Andrzej Mastalerz, Anna Chodakowska, Ewa Dałkowska, Mirosława Marcheluk, Halina Łabonarska, Redbad Klynstra-Komarnicki, Sławomir Łosowski, Marek Piekarczyk i Jan Pospieszalski.
Życie prywatne
Syn Ryszarda i Elżbiety. Jego żoną jest Marta Nawrocka (ur. 1986), pracująca w Krajowej Administracji Skarbowej. Mają dwójkę dzieci: syna Antoniego i córkę Katarzynę, wychowywali także drugiego syna, Daniela (ur. 2003), który jest dzieckiem Marty Nawrockiej z jej pierwszego związku. Daniel Nawrocki w wyborach samorządowych w 2024 kandydował bezskutecznie do Rady Miasta Gdańska z listy Prawa i Sprawiedliwości, w tym samym roku został … – cd. Wikipedia♂
◙ Podobne informacje:
3 odpowiedzi na “Spotkanie z Karolem Nawrockim, kandydatem na prezydenta RP w Busku-Zdroju – Sanatorium Marconi, 12 stycznia 2025, godz. 14:00”
To ten Nawrocki co w klapy wpina barwy banderowskiej ukrainy , żydowskie krokusy i beznamiętnie powtarza kłamstwa o Polakach mordujących rzekomo żydów w Jedwabnem ?
To mamy zaiste elity polityczne zdradzieckie , o asach z PO nie będę wspominał
Bogu niech będą dzięki, bo jak się czyta komentarze pod Nawrockim na busko.com.pl to załamka.
Dziękuję Ci za Twój mądry komentarz. Tak niewielu rozumie, że PIS, PO, PSL, SLD, Konfa, to partie systemowe, które niczym tak naprawdę się nie różnią, w istotnych dla Polski sprawach robią to samo i rządzą od 89 roku nieprzerwanie, niszcząc nasz kraj i zmieniając jedynie nazwy szyldów partyjnych.
Dziękuję Ci kolego, trzymaj się, pozdrawiam Cię najserdeczniej jak tylko się da!
Rozumiem że zwykły obywatel tam nie wejdzie, tylko oficjele z buskiego PIS-u?