Buskie Stowarzyszenie Kulturalne przy wsparciu Towarzystwa Miłośników Buska i Partnerów zaprasza na XXII Spotkania z Kulturą Żydowską w dniach 12 – 15 września 2024 r.
13 września 2024 | busko.com.pl 12.09.2024 | infobusko.pl 13.09.2024 |
| 12 komentarzyW dniach od 12 do 15 września 2024 roku Busko-Zdrój oraz okoliczne miejscowości – Nowy Korczyn, Kazimierza Wielka, Szydłów – staną się miejscem wyjątkowych wydarzeń kulturalnych, które przybliżą bogactwo i głębię kultury żydowskiej. XXII edycja 'Spotkań z Kulturą Żydowską’ oferuje mieszkańcom i gościom szereg atrakcji, które łączą elementy historyczne i artystyczne. – informuje 12.09.2024 portal busko.com.pl
Program:12 września 2024 – Nowy Korczyn
- 15:00 – Promocja książki „Żydzi w historii Nowego Korczyna” autorstwa Karoliny Trzeskowskiej-Kubasik w Bibliotece Centrum Kultury.
- 17:00 – Plenerowy koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu Magdaleny Lechowskiej i jej zespołu w Ruinach Synagogi w Nowym Korczynie.
13 września 2024 – Kazimierza Wielka
- 09:00 – Złożenie kwiatów na zbiorowej mogile Żydów-ofiar Holocaustu w Słonowicach.
- 10:00 – Uroczysty Apel poświęcony przedwojennej, szkolnej polsko-żydowskiej społeczności w Szkole Podstawowej nr 1 w Kazimierzy Wielkiej.
- 11:00 – Wernisaż wystawy „Domy Wieczności” z Muzeum Galicji w Krakowie w Domu Kultury w Kazimierzy Wielkiej.
- 11:30 – Degustacja potraw żydowskich według kazimierskiej tradycji w Domu Kultury.
- 12:30 – Koncert muzyki sefardyjskich Żydów w wykonaniu Magdaleny Lechowskiej z zespołem w Domu Kultury.
14 września 2024 – Busko-Zdrój
- 14:00 – Msza św. w intencji Leopolda Kozłowskiego w Kaplicy Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego, po której nastąpi złożenie kwiatów przed pomnikiem kompozytora.
- 15:30 – Panel dyskusyjny „Muzyka zbliża ludzi” dotyczący twórczości Leopolda Kozłowskiego z udziałem Jerzego Fedorowicza, Symchy Kellera, Marty Kozłowskiej-Woźniak. Moderatorem dyskusji będzie Anna Szumańska w Buskim Samorządowym Centrum Kultury.
- 19:00 – Finałowy koncert utworów przedwojennych kompozytorów polskich pochodzenia żydowskiego oraz pokaz taneczny w wykonaniu Magdaleny Lechowskiej i jej zespołów w Buskim Samorządowym Centrum Kultury.
15 września 2024 – Szydłów
- 11:30 – Msza św. w intencji szydłowskich Żydów w Kościele parafialnym pw. Św. Władysława.
- 13:00 – Rededykacja cmentarza żydowskiego oraz odsłonięcie pomnika w Szydłowie.
- 16:00 – Promocja książki „Cmentarze żydowskie Ponidzia” autorstwa Teresy i Zdzisława Sabatów w Synagodze w Szydłowie.
- 17:00 – Koncert chóru chasydzkiego pod przewodnictwem Symchy Kellera z Lublina w Synagodze w Szydłowie.
◙ Podobne informacje:
29 czerwca rozpoczął się XXX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny imienia Krystyny Jamroz
12 odpowiedzi na “Buskie Stowarzyszenie Kulturalne przy wsparciu Towarzystwa Miłośników Buska i Partnerów zaprasza na XXII Spotkania z Kulturą Żydowską w dniach 12 – 15 września 2024 r.”
XXII Spotkania z Kulturą Żydowską odbywają się w Nowym Korczynie, , Kazimierzy Wielkiej, Busku-Zdroju i w Szydłowie. Czy można wiedzieć czemu nie odbywają się również w Chmielniku, Pińczowie i Wiślicy? Te miasta mają przecież większe od Buska tradycje żydowskie. Dlaczego więc zostały pominięte?
Chętnie bym się dowiedział kto personalnie jest pomysłodawcą i organizatorem tej ciekawej imprezy, komu należą się podziekowania za atrakcyjne ukulturalnianie Buszczan. Niestety’Buskie Stowarzyszenie Kulturalne’ i strona niewiele mi mówi. Może mi ktoś pomóc?
„Tragedia po rozszczelnieniu instalacji siarki w pensjonacie w Busku-Zdroju. W piątek zmarł 24-letni mężczyzna.”
https://echodnia.eu/swietokrzyskie/tragedia-po-rozszczelnieniu-instalacji-siarki-w-pensjonacie-w-buskuzdroju-w-piatek-zmarl-24letni-mezczyzna/ar/c1-18806993
Wczoraj (13.09) byłem na koncercie przy tężni w Busku.
Niestety, do wydarzenia kulturalnego ZATORSKI (były burmistrz Chmielnika, z naciskiem na BYŁY, kumpel SIKORY) dodał wkładkę polityczną: kwiaty wykonawczyniom wręczyli – jak to ujął – burmistrzowie Buska. Myślicie pewno, że Szydłowski ze swymi zastępcami? Też tak myślałem, ale wręczającymi okazali się pan KACZOCHA (obecny wiceburmistrz) oraz… SIKORA (tak, tak, BYŁY burmistrz) i MAROŃSKI (też ten, czyli BYŁY wiceburmistrz)!
Kuracjusz obok mnie celnie skomentował, że chyba wybory idą…
Biorąc pod uwagę okoliczności, utraty władzy przez SIKORĘ uważam, że to było bardzo niestosowne i hańba temu, kto zdecydował, by powierzyć mu ten zaszczyt.
Gdy Waldi odsłaniał pomnik Jamrozówny, ktoś wyraził zniecierpliwienie kiedy ten stary (…) wreszcie zniknie z przestrzeni medialnej. Od kilku miesięcy myślałem, że mamy już spokój od niego. Jak widać nie do końca…
Skąd u pana ta obsesja na punkcie podkreślania przynależności kobiety do mężczyzny?
Szanowny Panie Pedale. Rozumiem pańską obsesję na punkcie mężczyzn, kobiety wszak Pana nie interesują (poza sprzątaniem domu). Ale to właśnie my z instynktem hetero dbamy o naturalny przyrost. Dla Pana życzenia szczęśliwej weekendowej sodomii.😁
Nie jestem żadnym „pedałem”, nawet nie jestem mężczyzną. Po prostu w 2024 r. dodawanie przyrostka -ówna do nazwiska kobiety brzmi jak idiotyczna maniera, tak samo jak mówienie o dojrzałej kobiecie per „panna”, jak to miało miejsce w innych komentarzach. Pozdrawiam.
Mnie zwrot panna stosowany wobec pań, które są pannami nie przeszkadza i nie widzę w tym nic złego. Zastanawiam się przy tej okazji w jakim wieku panna staje się stara panną? Ktoś zna może odpowiedź na to pytanie?
Czy jesteś kobietą? Jeśli nie, to nikogo to nie obchodzi, czy ci przeszkadza czy nie.
Dziwne te spotkania z kulturą w powyższych komentarzach. Nauczmy się dzielić swoimi odczuciami z innymi nie obrażając sie wzajemnie. Wyzwiska insynuacje i podejżenia to metoda „dziel i rządź” myślę że już jest tego za dużo. Komunikowanie swoich odczuć i oczekiwań jest bardzo ważne w relacjach społecznych i nie ma tu znaczenia czy robi to kobieta czy mężczyzna obojętnie jakiej swery to dotyczy, a dbanie o przyrost naturalny to misja nas wszystkich i zaczyna się od edukacji i wzajemnego szacunku dla człowieka bez róznicy kobieta czy chłop bo mężczyzną się trzeba stać. Szanujmy nasze Panie niezależnie od tego czy zwiemy je panienkami, pannami, czy starymi pannami mają takie same prawa jak Panowie. Natura obdarzyła właśnie je dodatkowymi przywilejami dotyczącymi prokreacji (to matki naszych dzieci) o których mężczyźni żadko chcą wiedzieć i widzieć. Budujmy fajne relacje komunikacyjne przy rozwiązywaniu swoich problemów pomagajmy podpowiadajmy dzielmy się wiedzą bez podtekstów i oczekiwań wdzięczności podziwu. Krytyka to nie obraza to inne spojrzenie na ten sam problem i każdy ma do tego prawo.
„Możecie narzekać na polityków i samorządowców ale prawda jest taka że reprezentują was adekwatnie do poziomu jaki reprezentujecie jako naród i jednostki.”
”Mnie zwrot panna stosowany wobec pań, które są pannami nie przeszkadza i nie widzę w tym nic złego. Zastanawiam się przy tej okazji w jakim wieku panna staje się stara panną? Ktoś zna może odpowiedź na to pytanie?” Wikipedia podaje odpowiedź: Stara panna – termin odnoszący się do niezamężnej kobiety[1], która przekracza przedział wiekowy postrzegany jako najlepszy okres, w którym kobiety powinny zawierać małżeństwo[2]. Może to również wskazywać, że jest mało prawdopodobne, aby dana kobieta kiedykolwiek wyszła za mąż.