RKr: Zalipie - 56. edycja konkursu „Malowana Chata” - święto fanów kultury ludowej na Powiślu Dąbrowskim: 21-23 czerwca - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RKr: Zalipie – 56. edycja konkursu „Malowana Chata” – święto fanów kultury ludowej na Powiślu Dąbrowskim: 21-23 czerwca

23 czerwca 2019 | | | 0 komentarzy

W tym roku finał konkursu odbędzie się w Zagrodzie Felicji Curyłowej. Obejście przeszło w ostatnich latach generalny remont w ramach projektu realizowanego w województwie małopolskim „SKANSENOVA – systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu”.  W niedzielę, 23 czerwca będziemy wspólnie świętować nowe, uroczyste jej otwarcie.

Powiślańskie Zalipie to wyjątkowe miejsce, które wyróżnia się spośród innych tym, że wiele budynków – domy, stodoły, kościół, sklep, remiza strażacka, również psie budy  – pomalowane są w słynne na całym świecie motywy kwiatowe. Konkurs „Malowana Chata”, organizowany od 1978 r. przez tarnowskie Muzeum Okręgowe, ma na celu podtrzymanie tej tradycji. Rokrocznie bierze w nim udział ponad 100 uczestników, a ich prace oceniają specjaliści etnografowie, historycy sztuki, artyści i dziennikarze.

Konkurs ma zasięg regionalny, jeśli chodzi o wykonawców, natomiast w czasie trwania konkursu, możemy spotkać turystów z całej Europy. Co warte podkreślenia, „Malowana Chata” jest jednym z najdłużej trwających konkursów dotyczących sztuki ludowej w Polsce. Po raz pierwszy odbył się w 1948 r.

Odnowiona Zagroda Felicji Curyłowej, tworząca mini skansen, jest otwarta dla zwiedzających od 1 lutego br.

Cały artykuł na źródłowej stronie Radia Krakówpo kliknięciu na link


 

Jarosław Kruk: Warto wiedzieć, że Zalipie – miejscowość nie do końca znana nad Wisłą, jest w pierwszej dziesiątce polskich atrakcji turystycznych polecanych w japońskich i koreańskich przewodnikach podróżniczych.

Zalipie, Dom Malarek / fot. Andrzej Otrębski, Wikipedia

Malowana wieś usytuowana jest bardzo blisko Buska-Zdroju. Z Sanatorium Marconi do Zagrody Felicji Curyłowej czy Domu Malarek jest dużo bliżej niż na Kadzielnię czy kielecki Rynek. Udając się trasą przez Nowy Korczyn  i Borusową to tylko ok. 30 kilometrów. Po drodze pokonuje się Wisłę niezwykle ekologicznym środkiem transportu – promem rzecznym napędzanym nurtem wody.
Drogę powrotną do miasta słońca warto pokonać inną, nieco dłuższą, ok. 45 km,  trasą, za to mocno historyczną i wielce atrakcyjną:
– Zalipie
Gręboszów (miejsowość rodzinna mjr. Henryka Sucharskiego)
Ujście jezuickie – PROM
Opatowiec (najmniejsze miasto w Polsce)
Czarkowy (miejsce spoczynku legionistów poległych 23 IX 1914, żołnierzy z plutonu Młota Fijałkowskiego )
Stary Korczyn (miejsce narodzin księcia Bolesława Wstydliwego)
Nowy Korczyn (miejscowość, w której 46 lat przed hołdem pruskim w Krakowie9 października 1479 wielki mistrz krzyżacki Martin Truchsess von Wetzhausen złożył na tutejszym zamku podobny hołd lenny polskiemu władcy, Kazimierzowi Jagiellończykowi).

 

8   Podroze.pl: – Zalipie – malowana wieś w Małopolsce. Zobacz, jak gospodynie malują swój świat!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl