RK: „Szkoła na Górce” ma już pół wieku. Ośrodek Szkolno-Wychowawczy przy ul. Rehabilitacyjnej obchodzi złoty jubileusz - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: „Szkoła na Górce” ma już pół wieku. Ośrodek Szkolno-Wychowawczy przy ul. Rehabilitacyjnej obchodzi złoty jubileusz

8 października 2021 | Radio Kielce Marta Gajda-Kruk 06.10.2021 / Jarosław Kruk 08.10.2021 | | 1 komentarz

W tym roku mija 50 lat od powstania Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju. Pierwszy dzwonek, w popularnie nazywanej przez mieszkańców „Szkole na Górce”, zabrzmiał we wrześniu 1971 roku. Wówczas 173 uczniów ze schorzeniami narządów ruchu z całego kraju, zasiadło w ławach szkolnych ośrodka. Uroczystości jubileuszowe odbędą się 12 października. – informuje portal Radio Kielce

Waldemar Wójcik, dyrektor placówki informuje, że zamysł powstania ośrodka zrodził się w latach 20. ubiegłego wieku. Wówczas profesor Szymon Starkiewicz, który wybudował w Busku sanatorium rehabilitacyjne zwane „Górką” chciał, aby dzieci, które skończą naukę w szkole podstawowej istniejącej od 1922 roku w tamtejszym szpitalu, miały możliwość kontynuacji kształcenia w szkole zawodowej.

– Niestety wojna przerwała jego plany. Do pomysłu powrócono w latach 60. Budowa rozpoczęła się w 1966 roku. Fundatorem ośrodka był Roman Zwolski – legionista, który przeznaczył na ten cel dorobek swojego życia, ok. 14 tys. dolarów. Resztę kwoty przekazał Stal Eksport z Zabrza. Prace zakończono w pierwszym kwartale 1971 roku – mówi.

>>> „Szkoła na Górce” – rys historyczny SOSW dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju  <<< 
Życie ludzkie jest jak gra w kości.
Jeśli nam się nie dostała do rąk ta kość,
której chcemy, trzeba starać się
jak najlepiej wyzyskać tę, która
nam była przez los sądzona

Terencjusz

Z tej rady wybitnego kartagińczyka skorzystało przez 38 lat ponad 2 tysięce młodych ludzi – absolwentów Zespołu Szkół dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku Zdroju, popularnie nazywanego przez mieszkańców Buska i nie tylko „Szkołą na Górce”…♂

Do pierwszej połowy lat 90. placówka nosiła nazwę Specjalnego Ośrodka dla Dzieci Kalekich.  Waldemar Wójcik podkreśla, że obiekt był jedną z pierwszych takich placówek w Polsce. Jak mówi, szkoła rozwijała się dość intensywnie. Kształcono wówczas m.in. na kierunku monter aparatury radiowej i telewizyjnej, a był to jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów w latach 70. i 80. Do tej pory ośrodek kształci krawców, mechaników, monterów maszyn i urządzeń.

– Ośrodek służył wyłącznie do kształcenia uczniów niepełnosprawnych ruchowo. Nie mniej jednak, jesteśmy szkołą dokładnie taką samą, jak każda inna szkoła ogólnodostępna. Są tu uczniowie z ogromnym potencjałem. Zdają te same egzaminy maturalne, zawodowe na dobrym poziomie. Jedyną różnicą jest to, że uczniowie mają dodatkowo zajęcia tzw. rewalidacyjne, w ramach których prowadzona jest rehabilitacja, oferowana jest też pomoc psychologów, pedagogów – zaznacza.

>>>  Złoty jubileusz 50-lecia SOSW (foto/wkrótce video)  <<<
busko.com.pl [13.10.2021]

Głównym zdaniem ośrodka jest nie tylko wyposażenie uczniów w wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim przygotowanie ich do gwałtownie zmieniającego się rynku pracy. Przez 50 lat ponad 4 tys. młodych ludzi opuściło mury szkoły. Obecnie w systemie organizacyjnym są: liceum ogólnokształcące, technikum i szkoła branżowa, gdzie wiedzę zdobywa 92 wychowanków pod opieką 43 nauczycieli.

Bardzo aktywnie w placówce działały Szkolne Koło Turystyczno-Krajoznawcze oraz Klub Wodny Nida. Organizowano spływy kajakowe. Uczniowie rozwijali swoje talenty w Kabarecie „Proteza” oraz w zespole muzycznym.

Młodzież odnosiła sukcesy i zdobywała medale na zawodach  wojewódzkich, mistrzostwach Polski, a także na paraolimpiadach, np…– cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce


Jarosław Kruk: Z okazji złotego Jubileuszu serdecznie życzę wszystkiego najlepszego dla uczniów i całej kadry nauczycielskiej „Szkoły na Górce”!

◙ Podobne informacje:

I ❤ BZ: Górka, która wyrosła z pasji doktora

#Szkoła pamięta – Górka pamięta o „buskim Judymie” doktorze Szymonie Starkiewiczu

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Jedna odpowiedź do “RK: „Szkoła na Górce” ma już pół wieku. Ośrodek Szkolno-Wychowawczy przy ul. Rehabilitacyjnej obchodzi złoty jubileusz”

  1. trolest pisze:

    Wiwat SOSW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl