RK: Odpust na Świętym Krzyżu. Uroczystości rozpoczną się 8 września i potrwają dziewięć dni
W najbliższą niedzielę, 8 września, w najstarszym polskim sanktuarium rozpoczną się dziewięciodniowe uroczystości odpustowe ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego. W tym roku będzie im towarzyszyć hasło: „Patrząc na krzyż – uczmy się miłości”. Są to słowa zaczerpnięte z nauczania św. Jana Pawła II. Papież wypowiedział je podczas spotkania w Masłowie w 1991 roku.
Tygodniowy odpust zainauguruje w przyszłą niedzielę, 8 września, msza na błoniach świętokrzyskich pod przewodnictwem biskupa Wiesława Meringa z Włocławka – zapowiada o. Dariusz Malajka, rektor bazyliki na Świętym Krzyżu.
– Sumę tradycyjnie poprzedzi uroczysta procesja z bazyliki, na czele której niesione będą relikwie Drzewa Krzyża Świętego w XVII-wiecznym pacyfikale. Ksiądz biskup i kapłani przyjadą do ołtarza zrekonstruowanym samochodem papieskim, którym Jan Paweł II przemieszczał się podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 roku. W ten sposób podkreślona zostanie 40. rocznica tego wydarzenia – zaznacza o. Dariusz Malajka.
Do opactwa, które w okresie panowania dynastii Jagiellonów było najważniejszym sanktuarium religijnym w Królestwie Polskim, które siedmiokrotnie odwiedzał król Władysław Jagiełło (m.in. w drodze na koronację w Krakowie oraz w drodze pod Grunwald), przez cały najbliższy tydzień poza indywidualnymi pielgrzymami będą przybywać kolejno: leśnicy, małżonkowie i rodziny z małymi dziećmi, kapłani, rolnicy, ogrodnicy, sadownicy, a także chorzy i starsi.
Główne uroczystości odpustowe odbędą się 14 września. Sumie o godzinie 12.00 na błoniach świętokrzyskich będzie przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Wydarzenie będzie transmitowane przez Radio Kielce. O godzinie 14.00 rozpocznie się… – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce – po kliknięciu na link
Wikipedia:
Bazylika mniejsza pw. Trójcy Świętej i sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego – kościół świętokrzyskiego opactwa i sanktuarium znajdujące się na Świętym Krzyżu (Łysej Górze) w Górach Świętokrzyskich, na terenie diecezji sandomierskiej w parafii Nowa Słupia. Święty Krzyż jest integralną częścią Nowej Słupi. Najstarsze polskie sanktuarium, miejsce szczególnego kultu w wieku XV.
Historia: Pierwszy kościół w stylu romańskim został ufundowany przez między 1102-1138 przez Bolesława Krzywoustego[3]. Początkowo świątynia była dedykowana Świętej Trójcy, ale od XV wieku dodano wezwanie Świętego Krzyża, po tym gdy w 1306 książę Władysław Łokietek przekazał łysogórskim benedyktynom relikwie drzewa Krzyża Świętego[4][5] (przechowywane od XVIII wieku w kaplicy Oleśnickich i wg legendy podarowane przez Emeryka, królewicza z Węgier).
W połowie XV wieku opat Michał z Lipia przy finansowym wsparciu króla Kazimierza Jagiellończyka rozbudował romański kościół o gotyckie prezbiterium i zakrystię oraz o nową część od zachodu, a kardynał Zbigniew Oleśnicki sfinansował budowę nowego chóru, ołtarza głównego oraz nawy, które poświęcono 12 marca 1455 r.
W okresie panowania dynastii Jagiellonów, opactwo było najważniejszym sanktuarium religijnym w Królestwie Polskim. Siedmiokrotnie odwiedzał je Władysław Jagiełło (m.in. w drodze na koronację w Krakowie oraz w drodze pod Grunwald), dziesięciokrotnie przebywał w klasztorze był król Kazimierz Jagiellończyk, sześciokrotnie król Zygmunt Stary, trzykrotnie król Zygmunt August.
W 1643 roku opat Stanisław Sierakowski rozpoczął przebudowę kościoła dodając do fasady gotyckiego korpusu dwie barokowe wieże, wczesnobarokową kamieniarkę odrzwi i okien o wysokim poziomie artystycznym[6] i od południa kaplicę Matki Boskiej Bolesnej[7]. W 1655 roku kościół złupili Szwedzi, którzy wymordowali część zakonników. Dnia 22 marca 1661 roku, jak… – cały artykuł na źródłowej stronie Wikipedii – po kliknięciu na link
◙ Podobne informacje: