RK: Kukiz'15 chce zlikwidować opłaty targowe w Kielcach - JKR: czy nie warto i w Busku? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Kukiz’15 chce zlikwidować opłaty targowe w Kielcach – JKR: czy nie warto i w Busku?

9 października 2018 | Michał Kita - Radio Kielce / Jarosław Kruk | | 1 komentarz

Przedstawiciele stowarzyszenia Kukiz’15 chcą ułatwić działalność drobnym przedsiębiorcom z kieleckich bazarów. Jednym z głównych pomysłów kandydatów na radnych stowarzyszenia jest między innymi zwolnienie z opłaty targowej rolników i drobnych kupców, którzy sprzedają swoje produkty na kieleckim placu targowym.

Pani Janina, dorabiając do emerytury, owoce ze swojego ogródka sprzedaje na bazarku w Zdroju. fot. J.Kruk

Zdaniem Magdaleny Fogiel-Litwinek, prezes Kukiz’15 w województwie świętokrzyskim, kielecki bazar może stać się wizytówką miasta, a także miejscem gdzie mieszkańcy będą mogli w komfortowych warunkach dokonać zakupów między innymi produktów spożywczych bezpośrednio od lokalnych od rolników, czy sadowników.

– W tej chwili rolnicy sprzedają między innymi jabłka na skupie po około 18 groszy za kilogram, podczas gdy na targowisku kupujemy je za 4 czy 5 złotych. Dlatego chcielibyśmy, aby opłata dla pośredników nie była aż tak wysoka. To powinno umożliwić drobnym rolnikom, czy działkowcom w korzystnej cenie sprzedawać swoje produkty – dodaje.

Magdalena Fogiel-Litwinek podkreśla, że obecnie drobni handlowcy przegrywają z zagranicznymi  sieciami handlowymi, które mogą liczyć na ulgi podatkowe, w przeciwieństwie do lokalnych przedsiębiorców.

Kielce. Konferencja Kukiz’15 na Miejskim Placu Targowym. Na zdjęciu (od lewej): Marcin Markiewicz – kandydat do rady miasta Kielce, Anna Kochanek – kandydatka do rady miasta, Magdalena Fogiel-Litwinek – prezes Kukiz’15, kandydatka do sejmiku województwa, Rafał Włodarczyk – kandydat do rady miasta Kielce. 09.10.2018 / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Jak podkreśla Marcin Markiewicz, kandydat Kukiz’15 do Rady Miasta, prawie osiemdziesiąt  procent polskiej gospodarki opiera się na małych i drobnych przedsiębiorcach, dlatego należy wspierać także te osoby, które na co dzień prowadzą swoją działalność na kieleckim placu targowym.

– Takie miejsca często pełnią rolę swego rodzaju inkubatorów przedsiębiorczości. To tutaj powstają pierwsze firmy, w których przedsiębiorcy zdobywają szlify w prowadzeniu działalności gospodarczej. Wiemy, że może to być wstęp do wielkiego biznesu, którego brakuje zarówno w Kielcach jak i województwie – dodaje.

Anna Kochanek, kandydatka na radną, podkreśla, że….. – zakończenie artykułu na stronie Radia Kielce, po kliknięciu na ten link.

źródło: Radio Kielce


◙ Jarosław KRuk, infobusko.pl: – Czy nie warto wprowadzić jak najszybciej podobne rozwiązanie i  w Busku? zwolnić z opłaty targowej drobnych sprzedawców, przysłowiową babcię z butelką mleka, pęczkiem natki pietruszki lub koperku czy 20 wiejskimi jajkami? budżet Buska się nie zawali, nawet tego nie poczuje, a Ci ludzie będą mogli sobie godnie dorobić parę złotych, a klienci kupić bez pośredników np. tuszkę prawdziwej wiejskiej kury na niedzielny rosół 🙂

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Jedna odpowiedź do “RK: Kukiz’15 chce zlikwidować opłaty targowe w Kielcach – JKR: czy nie warto i w Busku?”

  1. Darek pisze:

    No cóż, myślę że nie trzeba być ekonomistą, żeby wiedzieć, iż obniżanie podatków jest ze wszech miar korzystne i to dla wszystkich. Mniejsze podatki to więcej pieniędzy w kieszeniach obywateli. Więcej pieniędzy w kieszeniach obywateli skutkuje tym, że ludzie więcej wydają, czyli zwiększa się konsumpcja. Jak się zwiększa konsumpcja, to się zwiększa ilość miejsc pracy. Jak się zwiększa konsumpcja oraz zwiększa ilość miejsc pracy, to wzrastają wpływy z podatków. Oczywiście w dużym uproszczeniu ująłem te kwestie. Pieniądze są jak smar, jak oliwa dla gospodarki. Im więcej jest pieniędzy w rękach obywateli, tym więcej jest pieniędzy na rynku, czyli w gospodarce, a to skutkuje tym, że gospodarka się rozwija i żyje się nam wszystkim lepiej pod względem ekonomicznym. Przykład z życia wzięty na udowodnienie tego, co powyżej napisałem:
    Jak ileś lat do tyłu obniżono akcyzę na wyroby alkoholowe, to wpływy z tejże akcyzy do budżetu wzrosły. Wzrosły też pośrednio inne wpływy, gdyż zwiększyła się sprzedaż legalnego alkoholu,a więc gorzelnia więcej wyprodukowała, czyli zużyła więcej opodatkowanej przecież wody, prądu etc., zwiększyły się na przykład wpływy z akcyzy w paliwie, bo przecież trzeba było więcej paliwa zużyć, aby więcej alkoholu dowieść do sklepów, itd, itd. Gospodarka to „zespół naczyń połączonych”, ściśle ze sobą powiązanych, wzajemnie uwarunkowanych i zależnych od siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl