RK: Jak ratować życie? [FILM] - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Jak ratować życie? [FILM]

28 czerwca 2019 | Radio Kielce Marcin Przemirski 28.06.2019 / Jarosław Kruk 29.06.2019 | | 0 komentarzy

Nadeszły upragnione wakacje. To czas, kiedy dzieci i młodzież korzystają z kąpielisk. Jednak, aby ten czas beztroski spędzić bezpiecznie należy pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach.

fot. Radio Kielce

Kiedy zobaczymy tonącą osobę najpierw należy zadzwonić po pomoc: do WOPR 601 100 100 albo pod numer alarmowy 112.

Jeżeli jest to plaża strzeżona natychmiast należy zawołać ratownika.

Trzeba poprosić innych plażowiczów o pomoc, w grupie łatwiej jest działać, poza tym wśród wypoczywających może być lekarz bądź ratownik medyczny.

Jeżeli osoba znajduje się w wodzie, musimy pamiętać, że ratując innych, nie możemy na niebezpieczeństwo narażać siebie. Przy udzielaniu pomocy z brzegu należy posłużyć się jakimś przedmiotem – tyczką, wiosłem, gałęzią czy nawet częścią ubrania. Podawanie własnej dłoni nie jest zalecane. Tonący jest zdesperowany, walczy o życie, ma bardzo silny chwyt i nieumiejętna interwencja może spowodować śmierć również osoby chcącej nieść pomoc.

Udzielanie pomocy bez użycia sprzętu przez osoby nie będące wykwalifikowanymi ratownikami, stosuje się tylko w ostateczności. Po skoku do wody dopływamy do tonącego, którego przez cały czas obserwujemy. Zatrzymując się poza zasięgiem ramion tonącego staramy się nawiązać z nim kontakt. Najczęściej szok spowodowany tonięciem jest tak wielki, że jest to niemożliwe. W takim przypadku należy go obezwładnić i w dalszej kolejności doholować do brzegu.

Przywracanie krążenia i oddechu  / fot. OSP Serock – kliknij by powiększyć

Jeżeli do tej pory nikt tego nie zrobił, trzeba w pierwszej kolejności wezwać wykwalifikowaną pomoc medyczną. Potem należy ocenić przytomność ofiary próbując nawiązać rozmowę.

Należy udrożnić drogi oddechowe. Kładziemy rękę na czole ofiary i lekko ją odchylamy. Opuszki palców drugiej ręki kładziemy na żuchwie, podnosimy ją i oczyszczamy jamę ustną z zanieczyszczeń.

Trzeba sprawdzić oddech. W tym celu przykładamy głowę do ust ofiary i obserwujemy klatkę piersiową. Jeżeli serce nie pracuje, należy rozpocząć jego masaż. Skrzyżowane dłonie kładziemy na mostku i uciskamy. Wykonujmy 30 mocnych uciśnięć w okolicy serca.

Jeżeli po 10 sekundach nie zauważymy prawidłowego oddechu, wykonujemy 2 wdechy + 30 uciśnięć.

Jeżeli oddech wrócił do normy należy położyć ofiarę w pozycji bocznej ustalonej, żeby nie dopuścić do zachłyśnięcia się wymiotami. Jeżeli nie – bezwzględnie kontynuujemy akcję przywracania życia aż do przyjazdu karetki pogotowia. Jeżeli jesteśmy zmęczeni, prosimy inną osobę, by kontynuowała masaż serca i sztuczne oddychanie. Dopóki jest nadzieja na uratowanie człowieka, to nasz obowiązek.

Cały artykuł, film instruktażowy i podstawowe zasady bezpieczeństwa – na źródłowej stronie Radia Kielcepo naciśnięciu na link

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl