Rewolucja w podatkach: 5.01.2019. Koniec ze składaniem PIT – zrobi to za wszystkich urząd skarbowy
To prawdziwa rewolucja w dosłownym znaczeniu. 4 października Sejm przyjął rządowy projekt ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z nowym prawem nie trzeba będzie składać żadnego wniosku o rozliczenie PIT przez fiskusa – jak to jest obecnie, ani przesyłać wypełnionych osobiście deklaracji PIT przez internet albo składać w urzędzie. Fiskus sam i nieproszony wypełni zeznania za wszystkich! Podatnik zachowa prawo do korekty, ale z własnej inicjatywy. PIT-37 i PIT-38 w ten sposób rozliczone zostaną już w odniesieniu do dochodów tegorocznych, inne deklaracje: PIT-36, PIT-36L czy PIT-38, począwszy od dochodów za 2019 rok.
Koniec z pitami. 28 sierpnia Rada Ministrów zdecydowała o skierowaniu do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Reguluje ona nowy sposób rozliczania PIT – przede wszystkim wprowadza powszechną zasadę odejścia od obowiązku składania zeznań rocznych – w tym najpopularniejszych PIT-37 i PIT-36 przez podatników. Uchwalone przez Sejm ostatecznie nowe prawo pprzewiduje kolejne uproszczenia związane z rozliczaniem zeznań podatkowych PIT. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przygotuje wypełnione roczne zeznanie podatkowe bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku przez podatnika.
Z wypełnionym przez KAS zeznaniem podatnik będzie się mógł zapoznać na Portalu Podatkowym od 15 lutego. KAS wypełni dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych zeznania podatkowe bazując na informacjach od płatników, danych przekazanych przez podatnika w zeznaniu podatkowym za rok ubiegły (np. ulga na dzieci, nr KRS Organizacji Pożytku Publicznego, której w ubiegłym roku przekazał 1 proc. podatku) oraz danych znajdujących sięw rejestrach Szefa KAS (np. kwota zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych wpłacona w trakcie roku podatkowego przez podatnika) i innych rejestrach państwowych, np. ZUS (np. w zakresie wpłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne) czy PESEL (np. ulga na dzieci). Wprowadzenie nowego rozwiązania oznacza, że blisko 25 proc. podatników rozliczających się indywidualnie i niekorzystających z żadnych ulg i odliczeń nie będzie musiało nic robić, aby rozliczyć PIT za rok ubiegły. Kolejne 25 proc. podatników (osoby rozliczające się wspólnie z małżonkiem i nie korzystające z żadnych ulg i odliczeń) będzie mogło zakończyć coroczne rozliczenie podatkowe za pomocą dwóch kliknięć – w trakcie sprawdzenia wyliczenia dokonanego przez skarbówkę udostępnionego na Portalu Podatkowym.
źródło: StrefaBiznesu.pl