PR24: „Z pamięci wyrasta nasza tożsamość”. Msza święta w 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej
– Z pamięci wyrasta nasza tożsamość – mówił ks. płk Bogdan Radziszewski w homilii podczas mszy św. odprawionej w piątek w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Duchowny zachęcał do kultywowania pamięci o narodowych bohaterach. – informuje portal PolskieRadio24.pl
W czasie liturgii, w której wziął udział szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, polecano Bogu poległych, pomordowanych oraz żyjących świadków II wojny światowej. W sposób szczególny modlono się za najstarszego żyjącego członka 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, uczestnika Wojny Obronnej 1939 r., mjr. Mariana Słowińskiego, który w piątek kończy 101 lat.
W homilii wikariusz generalny biskupa polowego Wojska Polskiego ks. płk Radziszewski podkreślił, że dla Polaków walka nie skończyła się w 1945 roku, ale trzeba było ją podejmować wciąż na nowo. – My Polacy nie mogliśmy uczestniczyć bezpośrednio w procesie odbudowy Europy, który został podjęty na Zachodzie. Zostaliśmy z gruzami własnej stolicy. Znaleźliśmy się, jako alianci zwycięskiej koalicji, w sytuacji pokonanych, którym narzucono na czterdzieści kilka lat dominację ze wschodu w ramach bloku sowieckiego, tak więc dla nas walka nie skończyła się w roku 1945 – powiedział duchowny, przywołując słowa św. Jana Pawła II z papieskiej pielgrzymki w 1994 roku.
Zwrócił uwagę, że mimo dziejowych trudności Polacy nie zapomnieli o tych, którzy stanęli w obronie polskiego państwa i ludzkiej godności. – Pamiętamy o tych, którzy doznawali w tamtym czasie poniżenia, udręczenia i śmierci. Pamiętamy o okrucieństwa tamtego czasu, o obozach koncentracyjnych, wywózkach na Sybir, katyńskich dołach, niezliczonych rzeszach zabitych, rannych, odartych z godności ludzkich istnień – powiedział.
Przypomniał, że żelazna kurtyna, stalinizm i represje odtykały zarówno Kościół, jak i tych, którzy odważnie wołali o prawdę. – Długo czekaliśmy na dzień prawdziwego zwycięstwa. Ponad 40 lat tęskniliśmy za wolną i suwerenną Polską. Był to… – cały artykuł na źródłowej stronie portalu PolskieRadio24.pl
► PolskieRadio24.pl: – 75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Polacy na frontach – Wrzesień’39: – Z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej przypominamy udział Polaków w walkach na wszystkich frontach największego konfliktu XX wieku.
► PolskieRadio24.pl: – 75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Nieoceniona rola polskiego wywiadu: – Złamanie szyfru Enigmy, dostarczenie aliantom szczegółów dotyczących cudownych broni Hitlera, działania asów wywiadu, którzy budowali siatki szpiegowskie nie tylko w Europie, ale i poza jej granicami, zdobywali plany fortyfikacji wroga w przebraniu niemieckich generałów i wyprowadzali w pole Hitlera przed inwazją w Normandii. Polski wywiad działał prężnie podczas II wojny światowej.
► PolskieRadio24.pl: – 75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Cichociemni: „Wywalcz Polsce wolność lub zgiń”: –316 doskonale wyszkolonych spadochroniarzy. Przybywali nocą i byli uczeni zabijać po cichu. Wysyłani do najbardziej niebezpiecznych zadań na terenie okupowanej przez Niemców Polski, postępowali zgodnie z maksymą: „Wywalcz Polsce wolność lub zgiń”.
► PolskieRadio24.pl: – 75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Polskie Asy na brytyjskim niebie: – Dywizjon 303 był najskuteczniejszą jednostką w Bitwie o Anglię. Wielkiej Brytanii broniły dwa myśliwskie i dwa bombowe polskie dywizjony oraz kilkudziesięciu Polaków w dywizjonach RAF.
► Rzeczpospolita []: – Spór o Dzień Zwycięstwa: Kiedy skończyła się II wojna światowa w Europie?
◙ Podobne informacje: