PR24: "Z pamięci wyrasta nasza tożsamość". Msza święta w 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

PR24: „Z pamięci wyrasta nasza tożsamość”. Msza święta w 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej

10 maja 2020 | PolskieRadio24.pl 08.05.2020 / Jarosław Kruk 10.05.2020 | | 0 komentarzy

– Z pamięci wyrasta nasza tożsamość – mówił ks. płk Bogdan Radziszewski w homilii podczas mszy św. odprawionej w piątek w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Duchowny zachęcał do kultywowania pamięci o narodowych bohaterach. – informuje portal PolskieRadio24.pl

W czasie liturgii, w której wziął udział szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, polecano Bogu poległych, pomordowanych oraz żyjących świadków II wojny światowej. W sposób szczególny modlono się za najstarszego żyjącego członka 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, uczestnika Wojny Obronnej 1939 r., mjr. Mariana Słowińskiego, który w piątek kończy 101 lat.

W homilii wikariusz generalny biskupa polowego Wojska Polskiego ks. płk Radziszewski podkreślił, że dla Polaków walka nie skończyła się w 1945 roku, ale trzeba było ją podejmować wciąż na nowo. – My Polacy nie mogliśmy uczestniczyć bezpośrednio w procesie odbudowy Europy, który został podjęty na Zachodzie. Zostaliśmy z gruzami własnej stolicy. Znaleźliśmy się, jako alianci zwycięskiej koalicji, w sytuacji pokonanych, którym narzucono na czterdzieści kilka lat dominację ze wschodu w ramach bloku sowieckiego, tak więc dla nas walka nie skończyła się w roku 1945 – powiedział duchowny, przywołując słowa św. Jana Pawła II z papieskiej pielgrzymki w 1994 roku.

Zwrócił uwagę, że mimo dziejowych trudności Polacy nie zapomnieli o tych, którzy stanęli w obronie polskiego państwa i ludzkiej godności. – Pamiętamy o tych, którzy doznawali w tamtym czasie poniżenia, udręczenia i śmierci. Pamiętamy o okrucieństwa tamtego czasu, o obozach koncentracyjnych, wywózkach na Sybir, katyńskich dołach, niezliczonych rzeszach zabitych, rannych, odartych z godności ludzkich istnień – powiedział.

Przypomniał, że żelazna kurtyna, stalinizm i represje odtykały zarówno Kościół, jak i tych, którzy odważnie wołali o prawdę. – Długo czekaliśmy na dzień prawdziwego zwycięstwa. Ponad 40 lat tęskniliśmy za wolną i suwerenną Polską. Był to… – cały artykuł na źródłowej stronie portalu PolskieRadio24.pl

 

PolskieRadio24.pl: – 75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Polacy na frontach – Wrzesień’39: – Z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej przypominamy udział Polaków w walkach na wszystkich frontach największego konfliktu XX wieku. 

PolskieRadio24.pl: – 75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Nieoceniona rola polskiego wywiadu: – Złamanie szyfru Enigmy, dostarczenie aliantom szczegółów dotyczących cudownych broni Hitlera, działania asów wywiadu, którzy budowali siatki szpiegowskie nie tylko w Europie, ale i poza jej granicami, zdobywali plany fortyfikacji wroga w przebraniu niemieckich generałów i wyprowadzali w pole Hitlera przed inwazją w Normandii. Polski wywiad działał prężnie podczas II wojny światowej.

PolskieRadio24.pl: – 75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Cichociemni: „Wywalcz Polsce wolność lub zgiń”: –316 doskonale wyszkolonych spadochroniarzy. Przybywali nocą i byli uczeni zabijać po cichu. Wysyłani do najbardziej niebezpiecznych zadań na terenie okupowanej przez Niemców Polski, postępowali zgodnie z maksymą: „Wywalcz Polsce wolność lub zgiń”.

PolskieRadio24.pl: – 75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Polskie Asy na brytyjskim niebie: – Dywizjon 303 był najskuteczniejszą jednostką w Bitwie o Anglię. Wielkiej Brytanii broniły dwa myśliwskie i dwa bombowe polskie dywizjony oraz kilkudziesięciu Polaków w dywizjonach RAF.

PolskieRadio24.pl: – W długiej historii niesprawiedliwości nikt nie został potraktowany bardziej niesprawiedliwie niż generał Stanisław Sosabowski, dowódca 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej


 

Gazeta Prawna [09.05.2013]: – Rosja obchodzi Dzień Zwycięstwa 9 maja, mimo że cała Europa świętowała dzień wcześniej, 8 maja

Rzeczpospolita []: – Spór o Dzień Zwycięstwa: Kiedy skończyła się II wojna światowa w Europie?

 

◙ Podobne informacje:

Kalendarium: 8 czerwca 1946 – londyńska parada zwycięzców II wojny światowej – Gorzkie ukoronowanie polityki aliantów wobec Polski

Kalendarium: 5 maja 1945 r. Dywizja Pancerna gen. Maczka zdobyła twierdzę Wilhelmshaven. Przed Polakami skapitulowało dowództwo floty „Ostfrisland”

 

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl