PR24: Polskie cmentarze na obczyźnie - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

PR24: Polskie cmentarze na obczyźnie

31 października 2022 | | | 0 komentarzy

Pierwsze dwa dni listopada to czas szczególny w polskiej kulturze. Polacy masowo ruszą na cmentarze, by odwiedzać groby bliskich – nie tylko w Polsce, ale też i na świecie. Wiele nekropolii, na których pochowani są nasi rodacy, znajduje się poza granicami kraju. informuje 31.10.2022 portal PolskieRadio24.pl

Kresy Wschodnie

Ważne polskie nekropolie znajdują się niedaleko wschodniej granicy kraju. W Wilnie na Cmentarzu Na Rossie znajdują się groby nie tylko zwykłych mieszkańców miasta, ale także groby uczestników powstań narodowych, wojny polsko – bolszewickiej i żołnierzy Armii Krajowej biorących udział w operacji „Ostra Brama” w 1944 roku. Na cmentarzu wojskowym znajduje się mauzoleum Józefa Piłsudskiego, w którym złożono jego serce. Spoczywa obok matki, na nagrobku widnieje napis „Matka i serce syna”.

Najważniejszą lwowską nekropolia jest istniejący od XVI wieku Cmentarz Łyczakowski. Spoczywa na nim kilkanaście pokoleń lwowskich Polaków. Oprócz grobów zwykłych ludzi można znaleźć także miejsca spoczynku wybitnych osobistości, jak np. Stefana Banacha, Marii Konopnickiej czy Gabrieli Zapolskiej. Osobna kwatera została przeznaczona na pochówek powstańców styczniowych. Ściśle do Cmentarza Łyczakowskiego przylega Cmentarz Obrońców Lwowa nazywany powszechnie Cmentarzem Orląt Lwowskim, na którym pochowano bohaterów walk o Lwów w latach 1918-1919 i wojny polsko-bolszewickiej.

W Rosji

Wraz z licznymi zesłaniami, będącymi formą represji stosowanymi przez carat, na Syberię przymusowo trafiło bardzo wielu Polaków. Na przełomie XIX i XX wieku polska diaspora w głębi Rosji liczyła około 500 tysięcy osób. W latach 1940-1941 znalazło się tam kolejnych około 2 miliony Polaków, deportowanych przez ZSRR na zajętych przez Armię Czerwoną Kresach Wschodnich. Najwięcej polskich grobów znajduje się na cmentarzach w pobliżu największych skupisk Polaków: Irkucku, Tomsku, Bijsku, Krasnojarsku i Omsku. Polskie mogiły można znaleźć także na cmentarzach w byłych republikach ZSRR, m.in. w Kazachstanie, Turkmenistanie i Uzbekistanie.

Na terenie Rosji znajduje się także Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu, na którym pochowano ponad 4 tysiące polskich oficerów zamordowanych przez NKWD na polecenie Józefa Stalina w 1940 roku. Cmentarz został wybudowany w latach 1999-2000. Polscy oficerowie spoczywają także na Polskich Cmentarzach Wojennych w Charkowie, Miednoje i Kijowie-Bykowni.

Na Bliskim Wschodzie

Wraz z Armią Andersa w 1942 roku na teren Iranu przedostało się 115 tysięcy Polaków więzionych do tej pory w radzieckich łagrach. Znaczną część uwolnionych stanowiły dzieci.

W wyniku wycieńczenia organizmu i chorób, wielu wychodźców z ZSRR zmarło w Iranie. Największy Polski Cmentarz znajduje się w… – cały artykuł na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl♂


 


◙ Podobne informacje:

RK: Akcja „Oddaj Chwałę Bohaterom”. Kibice zachęcają do sprzątania grobów bohaterów | JKR: A w Busku…

Tu leżą słynni Polacy. Sześć najważniejszych polskich nekropolii

Kalendarium: 4 listopada 1790 założony został Cmentarz Powązkowski – najstarsza warszawska nekropolia

Rossa – najstarszy cmentarz Wilna, bardzo polski

Tu leżą słynni Polacy. Sześć najważniejszych polskich nekropolii

1 listopada. Dziś Uroczystość Wszystkich Świętych AD.2021

eKAI: Dziś 2 listopada – Dzień Zaduszny

 

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl