PR: Matura 2023 z języka polskiego na poziomie podstawowym: „Przedwiośnie” i „Pan Tadeusz”. Harmonogram matur [ARKUSZE EGZAMINACYJNE]
Pierwszy dzień matur za nami. Dziś abiturienci pisali egzamin dojrzałości z języka polskiego na poziomie podstawowym w dwóch formułach – 2023 i 2015. Wśród tematów znalazły się m.in.: „Przedwiośnie” i „Pan Tadeusz”. Przedstawiamy arkusze egzaminacyjne. – informuje 4 maja 2023 r. portal PolskieRadio.pl
W tym roku egzaminy przeprowadzane są w dwóch formułach – inne arkusze egzaminacyjne rozwiązują maturzyści z czteroletnich liceów ogólnokształcących (zdają w nowej formule), a inne maturzyści z czteroletniego technikum (zdają w starej formule)♂.
Na napisanie egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym maturzyści z techników mają 170 minut♂.
Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części. Maturzyści muszą rozwiązać test i napisać tekst własny. Mają wybór: mogą napisać rozprawkę na jeden z dwóch podanych tematów lub przeprowadzić analizę tekstu poetyckiego.
>>> Historia matury i jej początki sprzed dwóch stuleci <<<
• PolskieRadio.pl [04.05.2023]: – Pierwsza matura miała miejsce w 1789 roku, wprowadzona przez barona Karla von Zedlitza – mówił w Polskim Radiu historyk Łukasz Przybyłek. Jak przypomniał, był to czas, kiedy Prusy wprowadziły edukację powszechną i, właśnie, egzamin maturalny. – W Polsce pierwszą maturę zdawano w Księstwie Warszawskim, w szkołach departamentowych w 1812 roku – dodawał. „Matura”, o czym mówi już łacińskie źródło tego słowa („maturus” – dojrzały), oznaczała od początku moment przekroczenia swoistej granicy, osiągnięcia kolejnego życiowego etapu. Owa „dojrzałość” wiązała się przede wszystkim z…♂
Język polski – tematy
Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie? Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń? – te tematy, jak przekazują maturzyści z techników, były do wyboru podczas pisania rozprawki na egzaminie z języka polskiego.
Tematy podali Polskiej Agencji Prasowej – po wyjściu z egzaminu – maturzyści z Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Zespole Szkół Łączności w Krakowie.
W temacie rozprawki jest podany problem, którego ma ona dotyczyć. Maturzysta musi przedstawić swoje stanowisko, uzasadnić je, odwołując się do podanego fragmentu tekstu literackiego (zamieszczonego w arkuszu egzaminacyjnym) oraz innych, wybranych przez siebie, tekstów kultury (np. tekstu literackiego, obrazu, filmu).
◙ Podobne informacje:
Powołanie dyrektorów jednostek oświatowych powiatu buskiego na nowe kadencje
Powołanie dyrektorów jednostek oświatowych Powiatu Buskiego na nowe kadencje.
I LO Busko-Zdrój: PROGRAM X ZJAZDU ABSOLWENTÓW, 16-18 czerwca 2023 r.