Poseł Michał Cieślak: Zmiany w ustawie o obrocie ziemią, grunty do 1ha dla wszystkich
Jak informuje Poseł Michał Cieślak Ministerstwo Rolnictwa przygotowało nowelizację ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego i obrocie ziemią, dzięki której rolnicy łatwiej będą mogli sprzedawać działki oraz grunty rolne. Po zmianach grunty rolne będą mogły także zakupić osoby niebędące rolnikami .
– Dotychczasowe przepisy generowały spore trudności w sprzedaży działek większych niż 30 arów osobom niezwiązanym z rolnictwem – podkreśla Poseł Michał Cieślak – Po wejściu w życie nowych przepisów, rolnicy będą mogli swobodnie sprzedawać działki i grunty, których powierzchnia będzie mniejsza niż jeden hektar. Będą mogli pozbyć się działek mało atrakcyjnych, z budynkami, których nie wykorzystują. Z sygnałów, jakie do mnie docierały, wiem, że często takie działki miały około 70 arów. Obowiązujące 30 arów generowało spore utrudnienia związane ze sprzedażą. Ta zmiana będzie również pozwalała mieszkańcom miast zakupić tereny lub grunty z budynkami, które mają powierzchnię większą niż 30 arów, osiedlać się na wsiach, bądź tworzyć miejsca rekreacji. Co ważne, projekt ustawy wyłącza z terenów administracyjnych miast wszystkie obszary rolne, co oznacza, że te tereny bez większych problemów będą mogły być przeznaczone na tereny inwestycyjne, czy też do budowy mieszkaniowej. Ustawa w obecnym kształcie takie możliwości ograniczała – informuje parlamentarzysta.
Ponadto zmienią się zasady sprzedaży i wykupu gruntów rolnych znajdujących się w miastach. Ustawa rozszerza także katalog osób, które mogą dziedziczyć ziemię o rodziców, rodzeństwo lub pasierbów. Jak mówi Poseł: – Oznacza to, że wszystkie grunty rolne znajdujące się w granicach administracyjnych miast będą mogły zostać przeznaczone do różnych celów inwestycyjnych przez samorządy, ale przez deweloperów, co powinno korzystnie wpłynąć na obniżenie cen mieszkań. Dotychczas przekształcenie gruntów rolnych na terenie miejskim wymagało długotrwałej, kosztownej i skomplikowanej procedury.
Celem nowelizacji ustawy jest wzmocnie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który będzie miał prawo pierwokupu ziemi w przypadku terenu, którym będzie zainteresowany.
– Nowe przepisy wzmacniają rolę Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi. Wprowadzenie nowych przepisów ma także ułatwić firmom i przedsiębiorstwom prowadzącym działalność na terenie obszarów wiejskich, zakup gruntów pod potrzeby inwestycji i rozwoju. Projekt ustawy prawdopodobnie trafi na przyszłe posiedzenie Rady Ministrów, a potem pod obrady Sejmu. Zależy nam, by ustawę wdrożyć jak najszybciej – dodaje Poseł.
Najprawdopodobniej nowe przepisy dotyczące nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego i obrocie ziemią wejdą w życie przed wakacjami.