Parafia NPNMP: Nabożeństwo poświęcone pamięci uczestników Powstania listopadowego z Ziemi buskiej - 30 XI g.17:00 - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Parafia NPNMP: Nabożeństwo poświęcone pamięci uczestników Powstania listopadowego z Ziemi buskiej – 30 XI g.17:00

29 listopada 2019 | busko.nmp.org.pl / Jarosław Kruk 29.11.2019 | | 0 komentarzy

W sobotę, 30 listopada obchodzimy święto św. Andrzeja Apostoła. W tym dniu zapraszamy na Mszę św. o godz. 17.00 i okolicznościowe nabożeństwo poświęcone pamięci uczestników POWSTANIA LISTOPADOWEGO z Ziemi buskiej. Okolicznościowe tło historyczne przybliży nam historyk, pan Dariusz Kalina czytamy na stronie buskiej parafii NPNMP’

Tło historyczne listopadowej insurekcji, jej przebieg na naszych ziemiach i udział w nim jej mieszkańców przybliży znany historyk, regionalista, badacz dziejów miejscowości i zabytków z terenu dawnego województwa sandomierskiego, pan Dariusz Kalina’. Jest on autorem i współautor wielu książek i publikacji historycznych. Od 1994 roku organizuje wystawy oraz konferencje popularno-naukowe i naukowe, promujące dziedzictwo kulturowe Kielecczyzny. W 2010 roku w dowód uznania za wieloletnie pielęgnowanie bogactwa kulturowego Ziemi Chęcińskiej, został Honorowym Obywatelem Miasta Chęciny. Współpracuje z władzami gmin, proboszczami i stowarzyszeniami regionalnymi; członek Towarzystwa Przyjaciół Karczówki w Kielcach, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Chęcińskiej, wiceprezes Stowarzyszenia Szlak Braci Polskich.

W 2014 roku spod jego pióra wyszła poświęcona miastu ze słońcem w herbie publikacja „MIASTO BUSKO I JEGO ZDRÓJ”, pierwsza publikacja z serii „Buska Biblioteka Zdrojowa”’.

Po mszy uczestnicy  przejdą na cmentarz przy kaplicy Św. Leonarda pod pomnik Braci Rzewuskich, bohaterów Powstania Listopadowego, by odmówić modlitwę i złożyć wiązankę kwiatów.
Zapraszamy.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl