Wigilia świętego Jana w gruzińskich klimatach w Olejarni Zagłoby - sobota, 22 czerwca - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Wigilia świętego Jana w gruzińskich klimatach w Olejarni Zagłoby – sobota, 22 czerwca

21 czerwca 2019 | Kurier365.pl Grzegorz Micuła 7.08.2018 / Jarosław Kruk 23.05.2019 | | 0 komentarzy

Olejarnia Zagłoby to mała lokalna manufaktura opodal lasu na skraju Buska, w której tradycyjną metodą tłoczenia produkuje się smaczne i zdrowe oleje jadalne. Takie same jak te, które przez wieki były przysmakiem na świątecznych staropolskich stołach.

kliknij na grafikę by jąpowiększyć

Impulsem do jej powstania było nabycie od sędziwego rolnika z Ponidzia ponad 150 letniej prasy tłocznej, która wcześniej przez długie lata tłoczyła oleje  w majątku ordynatów pińczowskich w Chrobrzu.

Otwarta w 2016 roku rodzinna manufaktura, szybko stała się atrakcją Ponidzia, miejscem odwiedzanym przez turystów i kuracjuszy z pobliskich kurortów: Buska-Zdroju i Solca-Zdroju. Oprócz grup zorganizowanych dociera tu coraz więcej indywidualnych gości z Polski i zagranicy, nawet z antypodów – zawitało tu spore grono profesorów z Nowej Zelandii zainteresowanych procesem domowej produkcji olejów.

Cała linia składa się z trzech elementów: urządzenia zwanego  gniotownicą do płatkowania ziarna, wykonanego z żeliwa, ważącego 600 kilogramów, opalanego drewnem prażalnika i ręcznej prasy, której obsługa wymaga sporo wysiłku. Z 7 kilogramów rzepaku otrzymuje się 2 litry oleju, jakości – pierwsza klasa!

Tłoczenie oleju na 150 letniej prasie w Olejarni Zagłoba / źródło: Kurier365.pl

Pan Mariusz „Zagłoba” Roszkowski wytłacza olej z kilkunastu roślin oleistych w tym rzepaku (nazywanego oliwą północy), maku (polecanego zwłaszcza dla ludzi z kamicą nerkową), słonecznika (pomocnego szczególnie przy astmie), konopi (zawierającego mnóstwo mikroelementów i nienasyconych kwasów tłuszczowych, oczyszczającego organizm i wspierającego układ immunologiczny), lnu (bogatego w  witaminę E, kwasy Omega 3 i Omega 6, przeciwdziałającego miażdżycy zawałom i udarom ), z czarnego sezamu uważanego za najstarszą roślinę oleistą wykorzystywaną w tradycyjnej medycynie i kuchni chińskiej. Można spróbować i kupić olej z czarnuszki zwany „Złotem faraonów”, znany od czasów starożytnych, który działa przeciwnowotworowo, łagodzi stany alergiczne i likwiduje zaburzenia snu. Olej  z pestek dyni reguluje gospodarkę hormonalną, usuwa z organizmu substancje toksyczne. Polecany jest zwłaszcza dla mężczyzn mających problemy z prostatą.

Tradycyjne oleje z Mikułowic można nabyć również na miejscu, na przykład podczas organizowanych tu festiwali ekożywności. Najbliższa okazja to jutrzejsza Kulinarna Wigilila świętego Jana, w  sobotę,  22 czerwca.

 

Olejarnię w Mikułowicach warto odwiedzić!  Dla zainteresowanych kontakt na tel. 791 632 390, e-mail olejarniazagłoby@gmail.com

źródło: Kurier365.pl

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl