Na Bartłomieja Apostoła bocian do drogi dzieci woła
Zacytowane w tytule ludowe przysłowie, oparte na latach obserwacji natury, informuje, że 24 sierpnia jest umownym dniem odlotu bocianów do ciepłych krajów. Przed odlotem, w połowie sierpnia ptaki gromadzą na polach i łąkach w duże grupy zwane sejmikami. W skład takich sejmików w większości wchodzą ptaki dorosłe, gdyż młode najczęściej wylatują kilka dni wcześniej.
Ornitolodzy w pierwszej połowie XX w ustalili, że udają się one do Afryki . Tam spędzają zimę na sawannie od Kenii i Ugandy na północy kontynentu, po Kraj Przylądkowy w RPA na jego południu. Na zimowiskach tworzą duże stada, które mogą przekroczyć tysiąc osobników.
Wiosną ptaki powracają na północ; przelatują od Sudanu po Egipt i pod koniec marca/na początku kwietnia powracają do Europy po trwającej około 49 dni wędrówce. Dla porównania jesienną wędrówkę odbywają w około 26 dni. Korzystne prądy powietrzne występujące w tym okresie oraz niedostatek pożywienia i wody po drodze, sprawiają, że ptaki przemieszczają się szybciej.
◙ 24 sierpnia w Kościele katolickim obchodzone jest święto liturgiczne św. Bartłomieja. Jest on patronem wielu rzemieślników m.in.: rzeźników, garbarzy, szewców, górników, krawców, piekarzy; wzywany w przypadku chorób nerwowych czy chorób skóry. Ponadto jest uważany za patrona bartników, pasterzy, właścicieli winnic, grzybiarzy i rolników.
◙ Noc św. Bartłomieja – zwana również krwawym weselem paryskim – potoczne określenie rzezi hugenotów (francuskich ewangelików reformowanych) w Paryżu, która miała miejsce w nocy z 23 na 24 sierpnia 1572. Nazwa pochodzi od przypadającego tego dnia święta liturgicznego.
◙ Linki zewnętrzne:
– Wikipedia: Bocian biały
– Wikipedia: św. Bartłomiej Apostoł
– Wikipedia: Noc św. Bartłomieja