Łatwiejszy rolniczy handel detaliczny – rolnicy będą mogli sprzedać swoją żywność do sklepów i restauracji
Rolniczy handel detaliczny będzie łatwiejszy. Znowelizowane przepisy, umożliwiają rolnikom m.in. sprzedaż wytworzonej przez siebie żywności do sklepów, restauracji i stołówek. Przepisy mają obowiązywać od nowego roku – zdecydował jednogłośnie Sejm na posiedzeniu 9.11.2018.
Zgodnie z nowelizacją możliwa będzie sprzedaż żywności wytworzonej w ramach rolniczego handlu detalicznego do zakładów prowadzących handel detaliczny, w tym do sklepów, restauracji czy stołówek.
Umożliwiono m.in. korzystanie z opodatkowania 2 proc. ryczałtem od ewidencjonowanych przychodów ze sprzedaży. Będzie można sprzedawać produkty przetworzone, jak i nieprzetworzone.
Przewidziano podwyższenie kwoty przychodów zwolnionych z podatku dochodowego od osób fizycznych do 40 tys. zł. Obecnie bez płacenia podatku można sprzedać żywność do 20 tys. zł.
Zaproponowano odejście od ograniczenia wielkości sprzedaży do ilości, która może być sprzedawana w ramach rolniczego handlu detalicznego, zgodnie z przepisami ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia.
artykuły powiązane:
Rolniczy handel detaliczny i sprzedaż bezpośrednia to nie to samo!