L4 a wychodzenie z domu – co trzeba wiedzieć?
Zwolnienia lekarskie wystawiane są elektronicznie. W e-ZLA, czyli zwolnieniu elektronicznym, znajdują się dane pacjenta, czas choroby i kod ze wskazaniem niezdolności do pracy. Jakie dokładnie są to kody? Czy na L4 można wyjść z domu? Wyjaśniamy.
Kody choroby – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Zwolnienie lekarskie wystawia lekarz, jeśli pacjent nie może tymczasowo wykonywać swoich obowiązków w pracy. Dzięki możliwości wystawienia go online lekarz musi mieć wyłącznie PESEL chorego. Pozostałe informacje zawarte są już w systemie. To ogromne ułatwienie, ponieważ e-ZLA (elektroniczne zwolnienie lekarskie) wysyłane jest bezpośrednio do pracodawcy. Więcej na ten temat przeczytać możesz m.in. tutaj: https://aleo.com/pl/blog/czy-na-l4-mozna-wychodzic-z-domu/.
W zwolnieniu lekarskim znajdują się kody choroby:
-
kod A – niezdolność do pracy po przerwie (do 60 dni) spowodowanej tą samą chorobą, która wystąpiła przed przerwą.
-
kod B – niezdolność do pracy ze względu na ciążę.
-
kod C – niezdolność do pracy przez nadużycie alkoholu.
-
kod D – niezdolność do pracy przez gruźlicę.
-
kod E – niezdolność do pracy przez konkretne choroby (np. o utajonych objawach).
Na pisemny wniosek w zaświadczeniu lekarskim nie umieszcza się kodu B i D. Poza tym do zwolnienia lekarskiego przypisane są też cyfry. “1” oznacza, że chory powinien leżeć i przebywać w domu. “2” oznacza, że chory może chodzić, co nie wpływa na stan jego zdrowia.
Czy na L4 można wyjść z mieszkania?
Jeśli w zwolnieniu lekarskim jest wyraźnie napisane, że pacjent ma zostać w domu, powinien w nim siedzieć bezwarunkowo. Może oczywiście wyjść do lekarza lub apteki, jednak każde wyjście z mieszkania powinno zostać uzasadnione. Jeśli w e-ZLA wpisany jest numer “1”, chory musi przebywać w domu. To ważne, zwłaszcza że pracodawca lub pracownik ZUS-u mogą przyjść skontrolować chorego.
Kontrola może zostać przeprowadzona osobiście przez pracodawcę. Może on również wysłać innego pracownika. Taką kontrolę przeprowadza się, aby sprawdzić, czy pracownik nie wykonuje pracy zarobkowej w okresie zwolnienia. Dzięki kontroli pracodawca może również upewnić się, że pracownik nie wykorzystuje L4 w sposób niezgodny z celem (czyli wyleczeniem się z choroby / regeneracją i powrotem do zdrowia).
Co jeszcze warto wiedzieć o wychodzeniu z domu na L4?
Jeśli pracownik zgodnie z zaleceniami lekarza powinien przebywać w domu na L4, jednak wychodzi z niego bez uzasadnienia, może stracić prawo do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia. Jeśli na zwolnieniu lekarskim wpisana jest “2”, chory może opuszczać mieszkanie. Ważne jest jednak miejsce jego pobytu. Chory może je zmienić, więc wcale nie musi przebywać w swoim domu. Powinien jednak poinformować o tym pracodawcę oraz ZUS. Ma na to 3 dni od wystąpienia okoliczności.
Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o miejsce pobytu chorego na L4 z oznaczeniem “2”. Trzeba jednak pamiętać, że wykorzystywanie L4 w sposób niewłaściwy może skończyć się nie tylko utratą zasiłku chorobowego, ale nawet rozwiązaniem umowy o pracę. Chorobowe niekoniecznie jest więc dobrym czasem, aby jechać np. na wakacje za granicę.
○ Artykuł Sponsorowany / @2024-03-13 14:04
◙ Podobne informacje:
⚪ Ubrania marki Boss i Jack Wolfskin – co warto o nich wiedzieć?