„Kolej na PTTK, czyli PTTK na kolej” Niedzielny rajd kolejowo-pieszy im. inż. Stanisława Wysockiego po Ponidziu – 13 kwietnia 2025 r.
Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Busku-Zdroju zaprasza w niedzielę, 13 kwietnia 2025 r., na rajd kolejowo-pieszy po Ponidziu pod hasłem „Kolej na PTTK, czyli PTTK na kolej”. Patronem wydarzenia jest inż. Stanisław Wysocki, urodzony w Busku projektant, główny inżynier budowy Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, pierwszej linii kolejowej w Królestwie Polskim – informuje 09.04.2025 za PTTK o/Busko-Zdrój portal busko.com.pl

○ Plakat rajdu / fb PTTK o/Busko-Zdrój♂| ○ Ponidzie: Ogłowione wierzby na polach gminy Czarnocin / fot. Michał Janyst/ Ponidziańskie Krajobrazy♂
Wydarzenie organizowane jest w przeddzień 220. rocznicy urodzin patrona – wybitnego inżyniera, projektanta i budowniczego pierwszej linii kolejowej w Królestwie Polskim. Wpisuje się w hasło programowe roku ogłoszone przez buski oddział PTTK: „Kolej na PTTK, czyli PTTK na kolej”, podkreślające rolę kolei w rozwoju i dostępności turystyki aktywnej.
Rajd ma również na celu przybliżenie walorów krajoznawczych północnej części Ponidzia – terenów o unikalnym charakterze przyrodniczym, kulturowym i historycznym. Organizatorzy zachęcają do udziału wszystkich miłośników wędrówek, historii oraz kolei – rajd to nie tylko aktywny sposób spędzenia niedzieli, ale także okazja do poznania regionu przez pryzmat jego przeszłości i dziedzictwa technicznego.
Trasa rajdu poprowadzi przez malownicze obszary krasowe i śródleśne, oferując uczestnikom wyjątkowe doznania krajoznawcze i rekreacyjne. Rozpoczęcie nastąpi na stacji kolejowej Busko-Zdrój w Siesławicach o godz. 9:30.
Następnie uczestnicy przejadą pociągiem do przystanku Kije, skąd wyruszą pieszo przez: Stawiany – Gartatowice – Borków – Chomentówek – Szarbków – jeziorko Pleban – Chrabków – Górną Kamienicę – aż do miejscowości Szaniec. Długość podstawowej trasy wynosi około 20 km. Dla chętnych istnieje możliwość… – cały artykuł i komplet informacji na źródłowej stronie busko.com.pl♂
* * *
>>> Michał Jurecki: ” Ponidzie. W świętokrzyskim stepie” <<<
przewodnik – miniEncyklopedia wiedzy o Ponidziu – wersja on-line
![]()
Wyjątkowe fotokadry Ponidzia wykonane w różnych porach roku i o różnych porach dnia prezentowane są na facebookowym profilu Krajobrazy Ponidzia, z którego pochodzi poniższe ujęcie meandrów Nidy w promieniach zachodzącego słońca.
◙ Podobne informacje:
RK: Co dalej z Ciuchcią Express Ponidzie? | JKR: A gdyby tak przedłużyć tory ciuchci do Wiślicy?
I ❤ Ponidzie: Bodajby się ta karczma zapadła i … powstał Pleban
♦ Wikipedia: – Stanisław Wysocki (ur. 14 kwietnia 1805 w Busku, zm. 21 maja 1868 w Warszawie) – polski inżynier, projektant i główny inżynier budowy Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, malarz. Założył pierwszą w Polsce fabrykę asfaltu.
Syn nauczyciela gimnazjalnego Tomasza Wysockiego i Katarzyny z d. Rudzkiej. Brat kompozytora Kacpra Wysockiego. Absolwent Gimnazjum Św. Anny w Krakowie. Ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim – filozofię, budownictwo i miernictwo. Uczył się malarstwa i raz wystawił swoje prace. W roku 1830 powołany na inżyniera Banku Polskiego.
W powstaniu listopadowym porucznik w Gwardii Narodowej. Z ramienia Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych i Policji regulował rzeki Nidę i Kamienną. Po upadku powstania podjął ponownie pracę inżyniera w Banku Polskim (w tym okresie Bank Polski prowadził oprócz działalności bankowej również inwestycje drogowe i przemysłowe, stąd zatrudnianie inżynierów). W roku 1834 kierował budową spichrzów we Włocławku. Od roku 1835 naczelny inżynier Banku Polskiego. W 1839 roku został głównym inżynierem budowy drogi żelaznej Warszawa-Wiedeń, od 1844 był członkiem zarządu tejże drogi. Od 1857 roku był inspektorem głównym dróg żelaznych w Królestwie Polskim. W trakcie powstania styczniowego ostro upomniany za brak przeciwdziałania pomocy kolejarzy powstaniu. W roku 1865 przeszedł na emeryturę. Doradca techniczny Kolei Warszawsko-Terespolskiej.
Zmarł 21 maja 1868 roku. Jego grób znajduje się na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie przed katakumbami (kwatera 22/23).