Kalendarium: 31.12 - wspomnienie św. Sylwestra - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 31.12 – wspomnienie św. Sylwestra

2 stycznia 2022 | Histomag.org / Jarosław Kruk 2018 | 31.12.2020 | 02.01.2022 | | 0 komentarzy

Huczne obchodzenie nowego roku to zwyczaj o pogańskich korzeniach. W chrześcijaństwie 31 grudnia łączy się jednak przede wszystkim z osobą Sylwestra I. Czym zapisał się on na kartach historii? – informuje portal histmag.org

Sylwester I i Konstantyn Wielki. (domena publiczna)

Z pontyfikatem Sylwestra I wiąże się historia tzw. „Donacji Konstantyna”. Miał to być rzekomo dokument, złożony przez Konstantyna Wielkiego♂ na ręce wyżej wspomnianego papieża. Cesarz, w zamian za wyleczenie z trądu, przekazywał Sylwestrowi oraz jego następcom liczne przywileje. Przede wszystkim zaś wywyższał ich ponad władców świeckich. Dziś wiadomo, że „Donacja” to dokument fałszywy, pochodzący z VIII w. Ale nawet bez niego pontyfikat Sylwestra uznać należy za kluczowy dla historii Kościoła.

Dzieciństwo i młodość Sylwestra giną w mrokach dziejów. Wedle zachowanych podań urodził się w Rzymie w II poł. III w. Jego ojciec, Rufin, był kapłanem, działającym na rzecz chrześcijaństwa w momencie nasilonych prześladowań, organizowanych przez cesarza Dioklecjana. Matka chciała, by Sylwester podążył podobną ścieżką. Oddała go więc na wychowanie do pewnego duchownego. Kariera młodzieńca przebiegała nad wyraz sprawnie – w wieku 30 lat został diakonem, a później prezbitrem. Nie brakowało mu stronników w środowisku kapłańskim, dzięki czemu 31 stycznia 314 r. … ♂- cały artykuł na źródłowej stronie histmag.org – po kliknięciu na link


 

► Wikipedia: – Sylwester I (ur. w 2. poł. III wieku w Rzymie, zm. 31 grudnia 335 tamże) – 33. papież w okresie od 31 stycznia 314 do 31 grudnia 335[1]wyznawca[2] i święty Kościoła katolickiego oraz prawosławnego.

Sylwester urodził się w Rzymie. Był synem Rufina – kapłana, który w czasie prześladowań dioklecjańskich przechowywał księgi liturgiczne i Pismo Święte należące do Kościoła w Rzymie lub (według innych relacji) po wczesnej śmierci ojca, jego matka Justa oddała go na wychowanie do pewnego uczonego i cnotliwego kapłana[3]. Młodzieniec posiadł „mądrości książkowe” i „cnotliwe usposobienie”. Spowodowały one, iż ze szczególną miłością odnosił się do wędrujących pielgrzymów. Przyjmował ich do swego domu i otaczał wszechstronną opieką.

W wieku trzydziestu lat Sylwester został wyświęcony na diakona, a następnie prezbitera. Jego gorliwa służba Bogu sprawiła, iż cieszył się powszechnym szacunkiem i w 314 roku został wybrany papieżem[3]Jego pontyfikat przypada na…♂

 

◙ Podobne informacje:

PR24: 1 stycznia. Święto Nowego Roku. Noworoczne zwyczaje

PR24: Dlaczego 1 stycznia jest Nowy Rok

17 czerwca Kościół w Polsce przeżywa w liturgii wspomnienie św. Alberta Chmielowskiego. Święto patronalne parafii w Zdroju.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl