Kalendarium: 30 kwietnia 1940 r. getto w Łodzi zostało całkowicie odizolowane od reszty miasta. Funkcjonowało najdłużej w Europie
80 lat temu Ghetto Litzmannstadt zostało całkowicie odizolowane od reszty miasta. Z głodu, wycieńczenia i chorób zmarło w nim ponad 45 tysięcy ludzi. Przeżyło – według różnych źródeł – od 5 do 12 tysięcy osób. – informuje portal PolskieRadio24.pl
Utworzone w lutym 1940 roku, łódzkie getto było drugim, po warszawskim, najliczniejszym skupiskiem ludności żydowskiej w Polsce, a największym na ziemiach wcielonych do Trzeciej Rzeszy. Łącznie przeszło przez nie około 200 tysięcy osób. Ponad 160 tysięcy stanowili mieszkańcy Łodzi; ponadto Niemcy przesiedlili tam Żydów z Austrii, Czech, Luksemburga i Niemiec oraz z innych gett na terenie Polski, likwidowanych podczas wojny.
W getcie warunki były podobne do tych panujących w obozach przymusowej pracy. W 1943 roku dla potrzeb gospodarki wojennej Trzeciej Rzeszy pracowało tam 70 tysięcy osób w ponad 100 zakładach. Poza tym 9 tysięcy zostało zatrudnionych w administracji.
Getto łódzkie było zlokalizowane w najbardziej zaniedbanej części miasta, zamieszkałej głównie przez ludzi biednych i proletariat. Na niewielkim obszarze o powierzchni około 4 kilometrów kwadratowych skupiono ogromną liczbę ludności – w 1942 roku na 1 kilometr kwadratowy przypadało ponad 42,5 tysiąca osób. Wokół getta oraz wzdłuż jego głównych ulic ustawiono zapory i zasieki z drutu kolczastego. Mimo zamknięcia oraz trudnych warunków Żydzi zorganizowali własną administrację, szkolnictwo, pocztę, opiekę zdrowotną i socjalną. Działał nawet dom kultury.
Zamknięcie getta
30 kwietnia 1940 roku nastąpiło całkowite odizolowanie getta od reszty miasta; na obszarze ponad 4 km kw. zamknięto ponad 160 tys. ludzi. Łódź nosiła już wówczas nadaną przez Niemców nazwę Litzmannstadt. Getto otoczono zasiekami z drutów kolczastych. Wyburzono wiele domów przylegających do jego terenu. Na Przełożonego Starszeństwa Żydów hitlerowcy wybrali Chaima Mordechaja Rumkowskiego, ze strony niemieckiej gettem zarządzał kupiec z Bremy – Hans Biebow.
Jesienią 1941 roku przywieziono do getta około… – cały artykuł na źródłowej stronie portalu PolskieRadio24.pl – po kliknięciu na link
◙ Podobne informacje:
Kalendarium: 19 kwietnia 1943 r. wybuchło Powstanie w getcie warszawskim. Walka o godną śmierć
PR24: Ginęli, bo nieśli pomoc. Dziś Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów
2 odpowiedzi na “Kalendarium: 30 kwietnia 1940 r. getto w Łodzi zostało całkowicie odizolowane od reszty miasta. Funkcjonowało najdłużej w Europie”
dr. Ewa Kurek – historyk, badaczka stosunków polsko-żydowskich, autorka książek: „Rękoma Żydów zadano śmierć Żydom – bezbronnym Żydom!” „OKRUCIEŃSTWO POLICJI ŻYDOWSKIEJ BYŁO BARDZO CZĘSTO WIĘKSZE NIŻ NIEMCÓW, UKRAIŃCÓW I ŁOTYSZÓW” !!!
https://historia.plportal.pl/artykuly/druga-wojna-swiatowa/rekoma-zydow-zadano-smierc-zydom-bezbronnym-zydom
https://www.youtube.com/watch?v=D4mucRd_6DU
Zbigniew Dylewski: Na wydarzenia historyczne, w szczególności wojny, powstania, rewolucje mają wpływ pieniądze. Ich roli nie można pomijać czy wręcz pomniejszać. W wykładzie przedstawiam rewolucję październikową 1917, która jest jednym z wielu przykładów pre-finansowania zdarzeń. Radziecka rewolucja wywołana została za niemieckie pieniądze.