Kalendarium: 30 kwietnia 1940 r. getto w Łodzi zostało całkowicie odizolowane od reszty miasta. Funkcjonowało najdłużej w Europie - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 30 kwietnia 1940 r. getto w Łodzi zostało całkowicie odizolowane od reszty miasta. Funkcjonowało najdłużej w Europie

1 maja 2020 | PolskieRadio24.pl 30.04.2020 / Jarosław Kruk 01.05.2020 | | 2 komentarze

80 lat temu Ghetto Litzmannstadt zostało całkowicie odizolowane od reszty miasta. Z głodu, wycieńczenia i chorób zmarło w nim ponad 45 tysięcy ludzi. Przeżyło – według różnych źródeł – od 5 do 12 tysięcy osób. – informuje portal PolskieRadio24.pl

Utworzone w lutym 1940 roku, łódzkie getto było drugim, po warszawskim, najliczniejszym skupiskiem ludności żydowskiej w Polsce, a największym na ziemiach wcielonych do Trzeciej Rzeszy. Łącznie przeszło przez nie około 200 tysięcy osób. Ponad 160 tysięcy stanowili mieszkańcy Łodzi; ponadto Niemcy przesiedlili tam Żydów z Austrii, Czech, Luksemburga i Niemiec oraz z innych gett na terenie Polski, likwidowanych podczas wojny.

W getcie warunki były podobne do tych panujących w obozach przymusowej pracy. W 1943 roku dla potrzeb gospodarki wojennej Trzeciej Rzeszy pracowało tam 70 tysięcy osób w ponad 100 zakładach. Poza tym 9 tysięcy zostało zatrudnionych w administracji.

Getto łódzkie było zlokalizowane w najbardziej zaniedbanej części miasta, zamieszkałej głównie przez ludzi biednych i proletariat. Na niewielkim obszarze o powierzchni około 4 kilometrów kwadratowych skupiono ogromną liczbę ludności – w 1942 roku na 1 kilometr kwadratowy przypadało ponad 42,5 tysiąca osób. Wokół getta oraz wzdłuż jego głównych ulic ustawiono zapory i zasieki z drutu kolczastego. Mimo zamknięcia oraz trudnych warunków Żydzi zorganizowali własną administrację, szkolnictwo, pocztę, opiekę zdrowotną i socjalną. Działał nawet dom kultury.

Zamknięcie getta

30 kwietnia 1940 roku nastąpiło całkowite odizolowanie getta od reszty miasta; na obszarze ponad 4 km kw. zamknięto ponad 160 tys. ludzi. Łódź nosiła już wówczas nadaną przez Niemców nazwę Litzmannstadt. Getto otoczono zasiekami z drutów kolczastych. Wyburzono wiele domów przylegających do jego terenu. Na Przełożonego Starszeństwa Żydów hitlerowcy wybrali Chaima Mordechaja Rumkowskiego, ze strony niemieckiej gettem zarządzał kupiec z Bremy – Hans Biebow.

Jesienią 1941 roku przywieziono do getta około… cały artykuł na źródłowej stronie portalu PolskieRadio24.pl – po kliknięciu na link

 

◙ Podobne informacje:

Kalendarium: 19 kwietnia 1943 r. wybuchło Powstanie w getcie warszawskim. Walka o godną śmierć

Kalendarium: 24 marca 1944 r. – w Markowej Niemcy zastrzelili Józefa i Wiktorię Ulma, szóstkę ich dzieci oraz ukrywanych przez nich Żydów

PR24: Ginęli, bo nieśli pomoc. Dziś Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

 

 

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

2 odpowiedzi na “Kalendarium: 30 kwietnia 1940 r. getto w Łodzi zostało całkowicie odizolowane od reszty miasta. Funkcjonowało najdłużej w Europie”

  1. dr. Ewa Kurek: „Rękoma Żydów zadano śmierć Żydom – bezbronnym Żydom!” „OKRUCIEŃSTWO POLICJI ŻYDOWSKIEJ BYŁO BARDZO CZĘSTO WIĘKSZE NIŻ NIEMCÓW, UKRAIŃCÓW I ŁOTYSZÓW” !!! pisze:

    dr. Ewa Kurek – historyk, badaczka stosunków polsko-żydowskich, autorka książek: „Rękoma Żydów zadano śmierć Żydom – bezbronnym Żydom!” „OKRUCIEŃSTWO POLICJI ŻYDOWSKIEJ BYŁO BARDZO CZĘSTO WIĘKSZE NIŻ NIEMCÓW, UKRAIŃCÓW I ŁOTYSZÓW” !!!
    https://historia.plportal.pl/artykuly/druga-wojna-swiatowa/rekoma-zydow-zadano-smierc-zydom-bezbronnym-zydom

  2. Zbigniew Dylewski: Rewolucja październikowa 1917, czyli jak rozumieć historię? pisze:

    https://www.youtube.com/watch?v=D4mucRd_6DU

    Zbigniew Dylewski: Na wydarzenia historyczne, w szczególności wojny, powstania, rewolucje mają wpływ pieniądze. Ich roli nie można pomijać czy wręcz pomniejszać. W wykładzie przedstawiam rewolucję październikową 1917, która jest jednym z wielu przykładów pre-finansowania zdarzeń. Radziecka rewolucja wywołana została za niemieckie pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl