Kalendarium: 21 grudnia 1945 zmarł gen. George Patton. Czy najwybitniejszy amerykański dowódca IIWŚ zginął z rąk NKWD?
Dowódca 3 Armii USA do dzisiaj jest jedną z najpopularniejszych postaci II wojny światowej. W swojej ojczyźnie obrósł legendą i zyskał status bohatera narodowego. Nic dziwnego, że jego śmierć i okoliczności jej towarzyszące do dzisiaj stanowi kanwę dla teorii rodem z opowieści szpiegowskich. – informuje portal PolskieRadio24.pl
Gen. George Patton ♂ zmarł 21 grudnia 1945 roku w szpitalnym łóżku, na które trafił po tym, jak w jego służbowego cadillaca wjechała amerykańska ciężarówka. Po wypadku generał był przez dwanaście dni przykuty do łóżka – strzaskane kręgi i naruszony rdzeń kręgowy spowodowały całkowity paraliż od szyi w dół.
W oficjalnym raporcie podano, że przyczyną śmierci był zator płucny, powstały w wyniku długiego leżenia bez ruchu. Potwierdzało to wykonane tego dnia zdjęcie rentgenowskie. Śmiertelność przy tym schorzeniu nawet dzisiaj wynosi 30 proc. Serce sześćdziesięcioletniego generała nie wytrzymało takiego obciążenia. Zgodnie z ostatnią wolą, Pattona pochowano wśród jego podkomendnych na cmentarzu w Luksemburgu.
Bóg wojny
Wojna była żywiołem Pattona. Przyszły generał wychował się w domu, w którym kultywowano tradycje przodków – uczestników wojny secesyjnej po stronie Konfederatów. Sam Patton dał się poznać jako nieustraszony żołnierz już w 1917 roku, kiedy w pojedynkę pojmał prawą rękę Pancho Villi, przywódcy meksykańskiej rewolucji. Później został wysłany do Europy i tam stał się jednym z pierwszych dowódców jednostki pancernej w historii USA.
Podczas II wojny światowej Pattona opromieniał nimb najlepszego dowódcy wojsk alianckich. Błyskotliwe sukcesy dowodzonych przez niego najpierw 7, a następnie 3 Armii przyćmiewały dokonania innych wielkich jednostek sprzymierzonych.
Kontrowersyjny generał
Te dokonania generała były jednak okupione krwią jego żołnierzy. Dynamika relacji Pattona z podkomendnymi była skomplikowana. Generał mówił ich językiem, nie wystrzegając się wulgaryzmów, z drugiej strony wymagał od nich dokładnie tego, czym sam kierował się w życiu – pogardy dla śmierci.
– Nazywano go „krew i flaki”, bo był niezwykle „przebojowym” dowódcą frontowym – wskazywał prof. Paweł Wieczorkiewicz w audycji Arkadiusza Ekierta z cyklu „Piękny i bestia”. – W czasie inwazji na Sycylię doszło do znamiennego incydentu. Patton na oczach dziennikarzy wyrżnął w mordę roztrzęsionego żołnierza.
Problem z Pattonem polegał również na tym, że generał był nieobliczalny i skłonny do niesubordynacji. Udowodnił to… ♂ – cały artykuł na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl – po kliknięciu na link
Wypadek w drodze na polowanie
W drugiej połowie 1945 roku Pattona odsunięto na boczny tor. Odebrano mu dowództwo nad 3 Armią i funkcję wojskowego gubernatora Bawarii za niestosowanie się do polityki denazyfikacyjnej (nie odsuwał od pełnieni urzędów byłych członków partii nazistowskiej). Generał został przesunięty na stanowisko dowódcy 15 Armii, która armią była tylko na papierze – w rzeczywistości była to kilkusetosobowa grupa oficerów zajmujących się głównie katalogowaniem skarbów skradzionych przez III Rzeszę.
Patton nie miał dużo pracy, czas dzielił między odbieranie honorowych obywatelstw europejskich miast i polowania. To właśnie podczas podróży na jedno z nich Pattona dosięgnął los. Dwuipółtonowa ciężarówka nagle zjechała ze swojego pasa i uderzyła w auto dowódcy. Kierujący autem ciężarowym.. ♂ – cały artykuł na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl – po kliknięciu na link
Zamachowiec z poprzednika CIA
Przez ponad trzy dekady po wojnie nikt nie podawał w wątpliwość, że śmierć generała była następstwem nieszczęśliwego wypadku – nawet wdowa po generale, która przebywała niemal cały czas przy umierającym, a jednak świadomym mężu, nie miała w tej kwestii wątpliwości.
Dopiero w połowie lat 70. były agent OSS (Office of Strategic Services – Biuro Służb Strategicznych), poprzedniczki CIA, Douglas Bazata wyjawił, że to on stał za śmiercią Pattona. Zadanie zlecić miał sam szef Biura, William „Wild Bill” Donovan.
Bazata twierdził, że przebieg zamachu uzgodnił z Thompsonem, kierowcą feralnej ciężarówki, sam ukrył się na poboczu, by z niewielkiej odległości oddać strzał do generała ze specjalnej broni miotającej odłamki metalu. Taki ładunek mógł poharatać twarz ofiary, a siła odrzutu doprowadzić do uszkodzenia kręgosłupa. Wcześniej, podczas postoju, który generałowie zrobili, by podziwiać ruiny Salzburga, Bazata miał uchylić tylne okno limuzyny Pattona, by .. ♂ – cały artykuł na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl – po kliknięciu na link
Trucizna NKWD
Inną wersję przedstawił w 1993 roku były funkcjonariusz kontrwywiadu armii Stanów Zjednoczonych (CIC) Stephen J. Skubik. Agent – Amerykanin ukraińskiego pochodzenia – twierdził, że cynk o planowanym przez NKWD zamachu na Pattona otrzymał od ukrywającego się w amerykańskiej strefie okupacyjnej Stepana Bandery – tego samego, który ponosił odpowiedzialność za zbrodnię wołyńską.
Skubik twierdzi, że za śmiercią Pattona stało NKWD. Według jego wersji wydarzeń amerykańskiego dowódcę zgładził sowiecki agent, który podał mu bezwonną truciznę w czasie, kiedy generał leżał w szpitalu. Swoją teorię Skubik oparł .. ♂ – cały artykuł na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl – po kliknięciu na link
Zemsta Stalina?
Dlaczego Stalinowi miałoby zależeć na śmierci Pattona? W drugiej połowie 1945 roku, jako dowódca „armii na papierze”, nie stanowił już żadnego zagrożenia.
Według autorów książki „Cel Patton” i „Zabić Pattona: Niezwykła śmierć najzuchwalszego generała drugiej wojny światowej” motywem była zemsta. Autorzy przywołują przykład likwidacji równie niegroźnego w latach 40. Lwa Trockiego, który również padł ofiarą zamachu.
Stalin miał ukarać Pattona za wtargnięcie na teren Czechosłowacji (wojska generała wkroczyły tam na kilka dni przed zakończeniem wojny i były bliskie zajęcia Pragi), która – zgodnie z postanowieniami Wielkiej Trójki – miała stanowić jeden z powojennych łupów ZSRR.
Patton nie miał złudzeń co do zamiarów moskiewskiego dyktatora. Był erudytą, znawcą historii wojen, jasne były dla niego prawidła rządzące rosyjską polityką imperialną.
„Niestety, niektórzy z naszych przywódców okazali się przeklętymi głupcami, całkowicie pozbawionymi wiedzy o przeszłości Rosji. Do diabla, wątpię, czy w ogóle wiedzieli, że jeszcze niecałe sto lat temu Rosja zajmowała Finlandię, wysysała krew z Polski i zamieniła Syberię w więzienie dla własnego ludu. Ależ Stalin musiał mieć uciechę, kiedy urządzał wraz z nimi wszystkie te oszukańcze konferencje” – miał powiedzieć generał w dniu zakończenia wojny.
– Patton chciał zająć Berlin i nie miał zamiaru zatrzymywać się tam. Jego zdaniem wojnę należało kontynuować po 1945 roku – podkreślał prof. Marek Urbański na antenie Polskiego Radia.
Operacja łączona?
Obie wersje zamachu połączył ze sobą Robert K. Wilcox, amerykański pisarz i dziennikarz, w swojej książce „Cel Patton”. Powołując się na wersje Bazaty i Skubika, Wilcox nakreśla teorię o współpracy między NKWD i OSS w celu usunięcia Pattona – to, czego nie dokonał Bazata, miało się odbyć za sprawą sowieckiego agenta.
Zdaniem autora generał był groźny zarówno dla Sowietów, jak i dla Eisenhowera, myślącego już o swojej karierze politycznej. Wilcox uważa, że wiedza Pattona o niepowodzeniach operacji prowadzonych przez przyszłego prezydenta USA, a w czasie wojny głównodowodzącego wojsk alianckich w Europie, mogła pogrzebać jego szanse na Biały Dom.
Oczywistym podejrzanym staje się też .. ♂ – cały artykuł na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl – po kliknięciu na link
Teoria spiskowa
Brak dokumentów potwierdzających przedstawione wyżej domniemania, nieprzeprowadzenie sekcji zwłok, na którą nie wyraziła zgody wdowa po generale oraz fakt, że jedynymi dowodami są opublikowane wiele lat po wojnie zeznania osób rzekomo zaangażowanych w sprawę – wszystkie te niewiadome nie pozwalają ostatecznie potwierdzić wersji o zamordowaniu Pattona. Historia nosi za to wszelkie znamiona teorii spiskowej.
Śmierć boga wojny nie na polu bitwy, a w wyniku wypadku samochodowego wydawała się .. ♂ – cały artykuł na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl – po kliknięciu na link
Bartłomiej Makowski
◙ Podobne informacje:
RK: Buski radny napastnikiem? Dwóch policjantów zaatakowanych nożem [FILM]
Jedna odpowiedź do “Kalendarium: 21 grudnia 1945 zmarł gen. George Patton. Czy najwybitniejszy amerykański dowódca IIWŚ zginął z rąk NKWD?”
I co ma wspólnego z tym artykułem ten artykuł poniżej?