Kalendarium: 20 grudnia 1982 roku w Genewie zmarł Artur Rubinstein - klejnot polskiej muzyki - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 20 grudnia 1982 roku w Genewie zmarł Artur Rubinstein – klejnot polskiej muzyki

20 grudnia 2023 | PolskieRadio24.pl 20.12.2019 / infoBusko.pl Jarosław Kruk 20.12.2019 | 20.12.2021, 20.12.2022, 20.12.2023 | | 0 komentarzy

Jestem bardzo wzruszony, kocham Polskę i kochałem grać tutaj. Ta Polska! Zawsze taka nadzwyczajnie szlachetna, grzeczna, cudownie wychowana. Jestem zachwycony, niech żyje Polska – mówił w 1979 r. podczas swojej ostatniej wizyty w Polsce Artur Rubinstein. W 1982 r., niedługo przed śmiercią, odwiedził go dziennikarz Radia Wolna Europa, Jan Tyszkiewicz, który przeprowadził rozmowę z pianistą z okazji 95. rocznicy urodzin. – informuje PolskieRadio24.pl

Geniusz fortepianu

Pochodził ze średniozamożnej żydowskiej rodziny, osiadłej w Łodzi. Urodził się 28 stycznia 1887 roku. Rodzice szybko zauważyli jego muzyczne zdolności i wysłali go na naukę gry na fortepianie w Warszawie, a następnie w Berlinie. To tam po raz pierwszy zadebiutował przed publicznością 1 grudnia 1900 roku.

– Debiut w Berlinie był bardzo ważny. W przeciwieństwie do terenów ówczesnej Polski stanowił centrum muzycznego życia, tam się działo to, co najważniejsze w europejskiej muzyce – mówił Andrzej Sułek, pianista, menager kultury i kierownik Redakcji Muzycznej Dwójki, w audycji Magdalena Górecka-Balcer z 2019 roku.

Pobyt w Berlinie był impulsem do rozwoju jego kariery. Dwa lata później wystąpił w Filharmonii Warszawskiej, a następnie został dostrzeżony przez samego Ignacego Jana Paderewskiego, który wziął w opiekę młodego pianistę.

W 1906 roku ruszył w trasy koncertowe po całym świecie. Grał m.in. w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej i najważniejszych europejskich stolicach.

– Artur Rubinstein magnetyzował publiczność, nawet jako młody chłopak – powiedział Andrzej Sułek. – W początkowym okresie nie był nadmiernie uważny i wierny tekstowi muzycznemu. Czasami grał nieprzygotowany lub improwizował. Publiczność to kupowała, bo go po prostu uwielbiała.

Zawsze wierny Polsce

Zasłynął szczególnie jako popularyzator muzyki Fryderyka Chopina oraz Karola Szymanowskiego, z którym się przyjaźnił. Większą część życia spędził w podróżach po świecie, ale zawsze pamiętał o ojczyźnie i chętnie do niej wracał. W 1939 roku wyjechał z Polski i osiedlił się w Stanach Zjednoczonych.

W trakcie II wojny światowej w Holokauście zginęła większość jego rodziny, która pozostała w Polsce. Artur Rubinstein w akcie protestu po zakończeniu wojny już nigdy nie zagrał koncertu w Niemczech.

W 1945 roku zaprotestował przeciwko brakowi Polski na zgromadzeniu założycielskim Organizacji Narodów Zjednoczonych i w geście sprzeciw odegrał na fortepianie „Mazurka Dąbrowskiego”.

– Powiedziałem, że w tej sali, w której urządzi się przyszłość świata, brakuje mi chorągwi polskiej, za którą walczyliście. Ja tego nie mogę tolerować, dlatego zagram hymn Polski i proszę o powstanie – wspominał w rozmowie z Radiem Wolna Europa w 1982 roku. – To jeden z momentów, z których jestem dumny.

Po raz pierwszy po II wojnie światowej Artur Rubinstein odwiedził Polskę dopiero… cały artykuł i oryginalne nagrania dwóch rozmów z Arturem Rubinsteinem  na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl – po kliknięciu na link

 

4 Wikipedia: – Artur Rubinstein

◙ Podobne informacje:

Kalendarium: 17 października 1849 r. zmarł Fryderyk Chopin. „Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem – świata Obywatel, Fryderyk Chopin, zeszedł z tego świata”

Kanadyjczyk Bruce (Xiaoyu) Liu wygrał XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Kielczanin Kamil Pacholec w finałowej 12-tce

Kalendarium: 17 grudnia 1954 r. zmarła Zofia Nałkowska, wybitna pisarka, publicystka, autorka dramatów i diarystka, autorka „Granicy” i słynnych „Medalionów”.

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl