Kalendarium: 18 listopada 1875 r. Sokrates Starynkiewicz, rosyjski generał został prezydentem Warszawy. Całkowicie zmienił oblicze miasta. Z ośrodka o zacofanej infrastrukturze i rozwiązaniach miejskich zrobił nowoczesną metropolię. Choć urząd piastował z nadania carskiego, swoimi działaniami zyskał szacunek i sympatię mieszkańców - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 18 listopada 1875 r. Sokrates Starynkiewicz, rosyjski generał został prezydentem Warszawy. Całkowicie zmienił oblicze miasta. Z ośrodka o zacofanej infrastrukturze i rozwiązaniach miejskich zrobił nowoczesną metropolię. Choć urząd piastował z nadania carskiego, swoimi działaniami zyskał szacunek i sympatię mieszkańców

19 listopada 2023 | PolskieRadio.pl 18.11.2023 | infoBusko.pl Jarosław Kruk 18.11.2023 | | 1 komentarz
Całkowicie zmienił oblicze Warszawy w drugiej połowie XIX wieku. Z ośrodka o zacofanej infrastrukturze i rozwiązaniach miejskich rodem ze średniowiecza zrobił nowoczesną metropolię, która bez kompleksów mogła wejść w XX wiek. 18 listopada 1875 r. Sokrates Starynkiewicz, rosyjski generał został mianowany prezydentem Warszawy. Choć urząd ten piastował z nadania carskiego, swoimi działaniami zyskał szacunek i sympatię mieszkańców stolicy. informuje 18.11.2023 w sekcji Historia portal PolskieRadio.pl

Chłodne przyjęcie
Wprowadził Warszawę w XX wiek
Zasłużona wdzięczność i szacunek

Chłodne przyjęcie

Ten urodzony 18 grudnia 1820 roku świeżo upieczony gubernator miał już za sobą długą służbę w carskim wojsku, w którym doszedł do rangi generała artylerii. Przez kilka lat służył w Królestwie Polskim i wziął nawet udział w pacyfikowaniu antyfeudalnych wystąpień chłopskich w 1861 roku. Dlatego też początkowo mieszkańcy Warszawy nie spodziewali się niczego nadzwyczajnego po kolejnym prezydencie w carskim mundurze. 18 listopada 1875 roku Sokrates Starynkiewicz’, rosyjski generał został prezydentem Warszawy. Choć urząd ten piastował z nadania carskiego, swoimi działaniami zyskał szacunek i sympatię mieszkańców stolicy.

– Trzeba pamiętać, że cały zabór rosyjski, w tym Warszawa, po powstaniu styczniowym przeżywał okres, kiedy Rosjanie robili wszystko, żeby zatrzeć jakiekolwiek odrębności dzielące Królestwo Polskie od Cesarstwa Rosyjskiego – mówił Andrzej Sołtan z Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. – Służyła temu rusyfikacja urzędów, sądownictwa, oświaty, a ludzie reprezentujący zaborcę nie przedstawiali sobą szczególnie interesujących charakterów.

Na tym tle Sokrates Starynkiewicz okazał się absolutnym wyjątkiem. Szybko zorientowano się, że nowy prezydent Warszawy jest człowiekiem niesłychanie odpowiedzialnym, uczciwym i pracowitym, który chce dla miasta dobrze. Swój rosyjski patriotyzm oraz lojalność wobec cara Starynkiewicz pojmował inaczej niż wielu jego współrodaków. Uważał, że przede wszystkim powinien się sumiennie wywiązywać z obowiązków, które nałożono na niego, czyli dobrze administrować miastem. Ówczesna Warszawa bardzo tego potrzebowała.

Wprowadził Warszawę w XX wiek

W pierwszym roku urzędowania Starynkiewicz rozpoczął modernizację i rozbudowę kanalizacji miejskiej. Chciał zapewnić miastu odpowiednią ilość wody pitnej. Stan sanitarny Warszawy był wtedy fatalny, ścieki… – cały artykuł i audycja Katarzyny Kobyleckiej z cyklu „Naukowy zawrót głowy”, w której o Sokratesie Starynkiewiczu opowiadał Andrzej Sołtan z Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. (PR, 4.10.2012), na źródłowej stronie PolskieRadio.pl


?  Czy wiesz, że: W czasach gdy prezydentem Warszawy był gen. Sokrat Starynkiewicz, kilkusettysięczną metropolią sprawnie zarządzał on i… 11 rajców!

Ostatnie posiedzenie Magistratu Warszawy z udziałem prezydenta Sokrata Starynkiewicza, 1892 r. / autor: Konrad Brandel ; Wikipedia


◙ Podobne informacje:

Za trzy lata gmina Kije będzie skanalizowana w 100%. Władze podpisały umowę z firmą, która za 11 mln zaprojektuje i wybuduje ponad 20 kilometrów sieci kanalizacyjnej | ? JKR: A w Busku mogło powstać 150 km kanalizacji…

ED: Umowa na kanalizację Bosowic podpisana. Gmina Stopnica na finiszu budowy sieci na swoim terenie ♦ JKR: A w Busku…

TP: „Mamy XXI wiek, a nie mamy kanalizacji. To kpina z mieszkańców!” | JKR: Dziesiątki milionów w Zdrój, a tymczasem 40% buskich sołectw żyje jak 100 lat temu za Sławoja Składkowskiego

List do Redakcji: ? Fekalny problem komunalny. Gdzie kąpią się radni Porozumienia Samorządowego?

List do Redakcji: ? Kto w obszarze kanalizacji nie dochował należytej staranności? Kto powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności?

KO: „złożyłem zawiadomienia o nieprawidłowościach w działaniu kanalizacji sanitarnej w części uzdrowiskowej Buska.” | Czy „Oliwkiewicz to oderwany od rzeczywistości malkontent”?

PR24: Miasta jak prywatne folwarki. „Prezydenci każą zaciskać pasa, a wydają miliony na zaplecze i promocję” | JKR: A w Busku?…

List do Redakcji: „Śmieci idą w górę podobnie jak zarobki Pana Prezesa Kryczki”

18 mln zł z „Polskiego Ładu” trafiło do gminy Busko-Zdrój. Z tego 8.2 mln pójdzie na przedszkola, 6.7 mln na kanalizację wsi, a 3.316.700 zł na rewitalizację ratusza… | ? JKR: …który jest zachowanym reliktem Gestapo/SS

Inkubator przetwórstwa rolnego to hit w Stopnicy. Rolnicy wyprodukowali tam ponad 130 tys. litrów soków ♦ JKR: To zaledwie 12 km od Buska-Zdroju…⬛ A w Busku: zardzewiała kładka za 9,5 mln, sprawna inaczej tężnia za 25 mln, kilometry deptaków za 35 mln, „bunkier” BOSiR za 10 mln, „obsrane ławki”, itd…

TP: ? LIST DO REDAKCJI a właściwie do Pana Burmistrza Waldemara Sikory | JKR: Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia

PRZYWRÓCIĆ GODNOŚĆ GMINIE I JEJ MIESZKAŃCOM – protest pod buskim magistratem, 25.06.2020 – FOTOGALERIA

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Jedna odpowiedź do “Kalendarium: 18 listopada 1875 r. Sokrates Starynkiewicz, rosyjski generał został prezydentem Warszawy. Całkowicie zmienił oblicze miasta. Z ośrodka o zacofanej infrastrukturze i rozwiązaniach miejskich zrobił nowoczesną metropolię. Choć urząd piastował z nadania carskiego, swoimi działaniami zyskał szacunek i sympatię mieszkańców”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl