Kalendarium: 18 czerwca 1815 pod Waterloo zgasła gwiazda jednego z największych militarnych geniuszy w historii – Napoleona Bonapartego | Czy Napoleon przegrał z… wulkanem?
18 czerwca 1815 roku pod Waterloo zgasła gwiazda jednego z największych militarnych geniuszy w historii – Napoleona Bonapartego. W czasie swojej prawie dwudziestoletniej kariery głównodowodzącego stoczył wiele bitew. Histmag.org przypomina 10 najsłynniejszych.
10. Waterloo – 18 czerwca 1815 r.
W kwietniu 1814 francuski Senat ogłosił detronizację cesarza Napoleona i sprowadził brata zgilotynowanego Ludwika XVI, aby ten objął rządy we Francji. Bonaparte abdykował 6 kwietnia, zachowując tytuł cesarski i otrzymał dożywotnio we władanie wyspę Elbę na Morzu Śródziemnym.
>>> Bitwa pod Waterloo – ostateczna klęska „małego kaprala” <<<
• PolskieRadio.pl [18.06.2023]: – 18 czerwca 1815 roku wojska Napoleona Bonaparte starły się z oddziałami pruskimi i angielskimi wchodzącymi w skład koalicji antyfrancuskiej. Była to ostatnia bitwa cesarza, który po przegranej został zesłany na Wyspę Świętej Heleny, gdzie sześć lat później zmarł…♂
18 czerwca 1815 na polach Waterloo rozegrała się bitwa decydująca o dalszych losach Europy. Przeciwko wojskom brytyjskim i pruskim koalicji antyfrancuskiej stanęły siły cesarza Francuzów, który niespełna sto dni wcześniej uciekł z wygnania na Elbie. Armia napoleońska nie przypominała już wielonarodowej mieszaniny, która w 1812 roku wyprawiała się na Rosję. Były to siły niemal wyłącznie francuskie. Niemal, bo wśród nielicznych obcokrajowców wiernych Napoleonowi znaleźli się Polacy.
>>> Polacy w bitwie pod Waterloo. Wierni szwoleżerowie i pechowy posłaniec <<<
• PolskieRadio.pl [18.06.2023]: – 18 czerwca 1815 na polach Waterloo rozegrała się bitwa decydująca o dalszych losach Europy. Przeciwko wojskom brytyjskim i pruskim koalicji antyfrancuskiej stanęły siły cesarza Francuzów, który niespełna sto dni wcześniej uciekł z wygnania na Elbie. Armia napoleońska nie przypominała już wielonarodowej mieszaniny, która w 1812 roku wyprawiała się na Rosję. Były to siły niemal wyłącznie francuskie. Niemal, bo wśród nielicznych obcokrajowców wiernych Napoleonowi znaleźli się Polacy…♂
Jednakże, po niespełna roku „Mały kapral” 26 lutego 1815 opuścił wyspę, wrócił do Francji i podjął ponowną walkę z koalicją antyfrancuską. W czasie swoich tzw. „Stu dni” przestraszył całą Europę, obradującą na Kongresie Wiedeńskim. Napoleon zajął Paryż i ruszył ze swoją armią w kierunku Belgii, gdzie znajdowały się koalicyjne wojska brytyjsko-pruskie. Choć w początkowej fazie kampanii odniósł liczne sukcesy w walce z Prusakami, ostatecznie jednak okazało się, że jego armia nie jest już tym samym co w poprzednich latach, a wojskowe szczęście opuściło „Boga Wojny”. 18 czerwca 1815 r. pod Waterloo Napoleonowi nie udało się pokonać Anglików pod wodzą księcia Wellingtona, jednocześnie zaś do walki włączyli się Prusacy marsz. Gebharda von Blüchera, którzy przesądzili o klęsce Francuzów. Napoleon ponownie musiał ustąpić i trafił na Wyspę św. Heleny, skrawek lądu na krańcach świata, 2 800 km od Zatoki Gwinejskiej na południowym Atlantyku, gdzie 5 maja 1821 r. dokonał swojego żywota w wieku 51 lat.
>>> Chmury nad Waterloo. Czy Napoleon przegrał z wulkanem? <<<
• PolskieRadio [18.06.2023]: – Jedna z najsłynniejszych porażek w dziejach Europy była wynikiem nie tylko błędów z przeszłości i złych decyzji podjętych w godzinie bitwy, lecz także kilku fatalnych zbiegów okoliczności. Napoleon być może wygrałby 18 czerwca 1815 roku, gdyby nie to, co zdarzyło się dwa miesiące wcześniej 11 tysięcy kilometrów od Waterloo, na wyspie Sumbawa w Indonezji …♂
1. Bitwa pod Rivoli – 14 stycznia 1797 r.
W latach 1796-1797 generał Napoleon Bonaparte debiutował w roli dowódcy dużego zgrupowania wojskowego na froncie włoskim. „Żołnierze Armii Włoch! Prowadzę was na najurodzajniejsze równiny świata. Znajdziecie tam honor, chwałę i bogactwo. Czyżby miało wam zabraknąć odwagi?” – pisał w słynnym rozkazie przed rozpoczęciem kampanii. W brawurowy sposób w wielu bitwach pokonał Austriaków i Sardyńczyków, rozpoczynając tym samym pasmo sukcesów wojskowych, a co za tym idzie politycznych. Za jedno z kluczowych uznaje się starcie pod Rivoli 14 stycznia 1797 r., w którym odparł atak Austriaków pod dowództwem Józefa Alvinczy’ego, doprowadzając do ich odwrotu i zdobywając Mantuę, co pozwoliło w efekcie zająć północne Włochy i podpisać korzystny traktat pokojowy w Campo Formio.
Pozostałe 8 bitew – na źródłowej stronie Histmag.org – po kliknięciu na link
◙ Podobne informacje:
Kalendarium: 2 grudnia 1805 – Bitwa pod Austerlitz, czyli bitwa trzech cesarzy