Kalendarium: 15 grudnia 1939 miała miejsce premiera filmu "Przeminęło z wiatrem". Gigantyczne ryzyko i kasowy hit wszech czasów. Nagrodzony dziesięcioma Oscarami obraz nadal pozostaje największym w dziejach filmowym sukcesem finansowym - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 15 grudnia 1939 miała miejsce premiera filmu „Przeminęło z wiatrem”. Gigantyczne ryzyko i kasowy hit wszech czasów. Nagrodzony dziesięcioma Oscarami obraz nadal pozostaje największym w dziejach filmowym sukcesem finansowym

15 grudnia 2023 | PolskieRadio.pl 15.12.2023 | infoBusko.pl Jarosław Kruk 15.12.2023 | | 0 komentarzy

15 grudnia 1939 roku miała miejsce premiera filmu „Przeminęło z wiatrem” w reżyserii Victora Fleminga. Obraz nagrodzono dziesięcioma Oscarami. Film zarobił na świecie ponad 400 mln dolarów, co – po uwzględnieniu inflacji – nadal pozostaje największym sukcesem finansowym w dziejach. – informuje 15.12.2023 w sekcji Historia portal PolskieRadio.pl

○ Clark Gable i Vivien Leigh jako Rhett Butler i Scarlett O’Hara – ich romans wzrusza do łez od osiemdziesięciu lat. Fotos z filmu. /Foto: PAP / źródło: PolskieRadio.pl♂

Osnuta na tle wojny secesyjnej historia Scarlett O’Hary, dziedziczki plantacji bawełny na amerykańskim Południu, i historii jej miłości do dwóch mężczyzn – Ashleya Wilkesa i skandalisty Rhetta Butlera – z miejsca stała się bestsellerem.

– Wojna secesyjna była tragedią zwłaszcza dla Południa. Amerykanie z Północy bardzo szybko w specyficzny sposób zaczęli żałować Południowców. To w końcu też byli Amerykanie. Pamięć o wojnie była zupełnie inna w Georgii i Nowym Yorku. Tymczasem książka sprzedaj się i tu i tu – wyjaśniał amerykanista prof. Zbigniew Lewicki w audycji Marty Strzeleckiej z cyklu „Pop-południe”.

Epicki melodramat Margaret Mitchell, nagrodzonej za książkę Pulitzerem w 1937 roku, był swego czasu najlepiej, po Biblii, sprzedającą się książką na świecie. Mimo to uchodził za powieść nie do zekranizowania.

Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, aż znajdzie się taki jeden, który nie wie, że się nie da i on to robi” – ten słynny bon mot Alberta Einsteina, jak ulał pasuje do Davida Selznicka, producenta „Przeminęło z wiatrem”. Wszyscy wieścili mu porażkę, nikt nie wierzył w to, że epopeję Mitchell da się przełożyć na język filmu. Gary Cooper, który odrzucił rolę Rhetta, miał stwierdzić, że film będzie największą klapą w historii i cieszy się, że to Clark Gable się pogrąży zamiast niego.

Kłody pod nogi

Selznick parł jednak do realizacji swojej wizji pomimo kłód, które los, co rusz, rzucał mu pod nogi. Pierwszą była nieprzychylna opinia środowiska. Drugą – horrendalna kwota 100 tys. dol., jakiej za prawa do ekranizacji żądali wydawcy i autorka książki.

– Średnia cena zakupu praw do adaptacji książkowej wynosiła 20-30 tys. dolarów. Selznickowi udało się w końcu utargować cenę do 50 tysięcy – dodawał amerykanista.

A jeśli już o pieniądzach mowa, to… – cały artykuł na źródłowej stronie PolskieRadio.pl



◙ Podobne informacje:

Kalendarium: 30 listopada 1986 r. Telewizja Polska wyemitowała premierowy odcinek serialu „Alternatywy 4” w reżyserii Stanisława Barei ♦ JKR: A w Busku jak u Barei?…

„Cyrkonia”. Filip Zaręba kręci swój nowy pełnometrażowy film. Busko-Zdrój głównym planem zdjęciowym [AUDIO | FOTO]

Kalendarium: 16 marca 1901 w krakowskim Teatrze Miejskim wystawiono dramat „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. „Miałeś, chamie, złoty róg””

Kalendarium: ⬛ 1 września 1939 r. Niemcy zaatakowały Polskę, zaczęła się II Wojna Światowa

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl