Kalendarium: 13 maja 1901 roku urodził się rotmistrz Witold Pilecki
13 maja 1901 w Ołońcu przyszedł na świat Witold Pilecki herbu Leliwa – Polak, którego brytyjski historyk Michael Foot uznał za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi oporu podczas II wojny światowej. Przez ponad 40 lat nie wolno było wymawiać w Polsce jego nazwiska. Dziś już można…
Witold Pilecki herbu Leliwa (ur. 13 maja 1901 w Ołońcu, zm. 25 maja 1948 w Warszawie) – rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Autor raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948. Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990. Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika – informuje Wikipedia
Rotmistrz Witold Pilecki to człowiek, który podobnie jak mityczny Orfeusz, z własnej woli trafił do piekła – do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Znalazł się w nim w nocy z 21 na 22 września 1940 r. po to by wysłać do aliantów raporty o sytuacji więzionych tam osób. Z tego piekła, podobnie jak Orfeusz, się wydostał. Gdy kilka lat później, po wojnie, władze komunistyczne 8 maja 1947 r. wtrąciły go do więzienia i dostał się w łapy oprawców z UB, żonie podczas widzenia wyznał, iż „Oświęcim to była igraszka”…
Z tego drugiego piekła rotmistrz żywy już nie wyszedł… Po niemal rocznym śledztwie, 15 marca 1948 r. w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej Sąd skazał „zdrajcę ludowej Ojczyzny” na karę śmierci. W drugiej instancji, 3 maja 1948 r., Najwyższy Sąd Wojskowy wyrok ten utrzymał w mocy. 25 maja 1948 w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej rotmistrz Witold Pilecki został stracony katyńskim strzałem w tył głowy.
Po dziś dzień nie znane jest miejsce Jego pochówku….
◙ Podobne informacje: