Jakie są rodzaje trzonków do żarówek? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Jakie są rodzaje trzonków do żarówek?

27 listopada 2020 | luxmarket.pl 21.08.2019 / Jarosław Kruk 27.11.2020 | | 0 komentarzy

Źródła światła, takie jak tradycyjne żarówki, świetlówki czy elektryczne oświetlenie LED różnią się między sobą nie tylko średnicą oprawki, ale też sposobem montażu. Rynek oświetleniowy oferuje nam szeroki wybór źródeł światła, które w zależności od zastosowania są wyposażone w różne trzonki oraz gwinty. Jakie wyróżniamy rodzaje trzonków do żarówek i gdzie poszczególne żarówki znajdują swoje zastosowanie? informuje @strona luxmarket.pl

• Rodzaj oprawki

Źródła światła, które można znaleźć na sklepowych półkach, mogą mieć dziesięć różnych rodzajów oprawki. Najpowszechniejszym i najbardziej znanym jest oprawka typu E. Oznaczenie tego gwintu pochodzi od Thomasa Edisona, czyli od wynalazcy żarówki. Żarówki oznaczone symbolem B lub BA posiadają trzonki bagnetowe. C oznacza złącze na tzw. wcisk i jest stosowane w okrągłych świetlówkach. G to proste złącze na wcisk, natomiast GX działa na tej samej zasadzie, ale jest dodatkowo wzmocnione. Oznaczenie GU sugeruje, że jest to złącze dla żarówek z zabezpieczeniem przed tylną emisją ciepła. Z kolei GZ to złącze dla żarówek z wysoką tylną emisją ciepła. Złącze typu R to prosty trzonek dla żarówek liniowych dwutrzonkowych, a RX to wzmocniony trzonek dla tego typu żarówek. Ostatnim rodzajem jest złącze typu Fa. Jest to trzonek dla żarówek liniowych ze złączem męskim.

• Średnica złącza

Jak już zostało wcześniej wspomniane, trzonki oraz gwinty mogą się między sobą różnić średnicą, która może wynosić od 10 do nawet 40 mm. Te najmniejsze gwinty o średnicy 10 mm dedykowane są żarówkom miniaturowym. Trzonki o średnicy 11 mm najczęściej są stosowane w żarówkach energooszczędnych. Trzonki o 1 mm większe, czyli 12 mm, są charakterystyczne dla żarówek typu bi-pin. Świetlówki liniowe fluorescencyjne wyróżnia trzonek o średnicy 13 mm. W małych żarówkach Edisona oraz w źródłach światła typu świeca znajduje się gwint o średnicy 14 mm. Nieco większa średnica trzonka, bo 15 mm to cecha charakterystyczna żarówek liniowych dwutrzonkowych. Trzonek o średnicy 27 mm jest typowy dla tradycyjnych żarówek Edisona, ale na rynku znajdziemy także większe jej wersje o średnicy trzonka 40 mm.

• Typy najczęściej stosowanych gwintów

Symbol oznaczenia trzonka żarówki składa się najczęściej z trzech elementów. Pierwsza litera wskazuje na rodzaj trzonka, cyfra mówi o jego średnicy, natomiast ostatnia litera określa ilość złączy w trzonku. Mimo że na rynku spotkać można kilkadziesiąt różnych rodzajów żarówek różniących się między sobą typem gwinta, najczęściej stosowane są żarówki E14E27E40 oraz żarówki LED GU10.

• Żarówki z trzonkiem E14

Jest to tzw. mały gwint Edisona. Żarówki z takim trzonkiem najczęściej są stosowane do oświetlenia przestrzeni domowej. Tego typu trzonek jet stosowany w żarówkach… – cały artykuł i praktyczna wiedza na źródłowej stronie luxmarket.pl

 

◙ Podobne informacje:

MPGK: Zmiana częstotliwości odbioru odpadów komunalnych od 1 listopada 2020r.

 

 

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl