I LO w Busku-Zdroju: Nagroda Janiny Czarneckiej dla Kamila Czapli i Damiana Stachowicza z klasy IV B [FOTO]

○ W 2025 roku przyznano nie jedną, ale dwie nagrody Janiny Czarneckiej – dwóm maturzystom, których średnia ocen wyniosła 5,80. Laureatami zostali Kamil Czapla i Damian Stachowicz z klasy IV B o profilu matematyczno-fizycznym. / fot. Jarosław Kruk♂ | busko.com.pl♂
Dokładnie mija rok, kiedy to w I Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju zainicjowano wręczanie Nagrody Janiny Czarneckiej najlepszemu abiturientowi, który w danym roku szkolnym kończy edukację z najwyższą średnią ocen uzyskanych z dziesięciu tradycyjnie akademickich przedmiotów.W tym roku przyznano nie jedną, ale dwie nagrody dwóm maturzystom, których średnia ocen wyniosła 5,80. Laureatami zostali Kamil Czapla i Damian Stachowicz z klasy IV B o profilu matematyczno-fizycznym.
Cel, który przyświeca Nagrodzie Janiny Czarneckiej, ma dwojaki charakter. Wyróżnienie ma nagrodzić wybitne osiągnięcia najlepszych absolwentów oraz upamiętnić jedną z wybitnych nauczycielek buskiego Liceum Ogólnokształcącego, Panią Profesor Janinę Czarnecką.
Pomysł wyróżnienia narodził się podczas X Zjazdu Absolwentów’, w czerwcu 2023 r. Jej pomysłodawcą i fundatorem jest Maciej Radosz, absolwent buskiego Liceum matura 1967, profesor uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych, były dziekan, obecnie mieszkajacy na Florydzie Professor Emeritus, Chemical and Biomedical Engineering, University of Wyoming.
♦ Janina Czarnecka urodziła się koło Krakowa w 1905 roku, ale pochodziła z Buska. Po ukończeniu historii na Uniwersytecie Warszawskim z tytułem magistra w 1927 roku, pracowała jako nauczyciel historii w Liceum Ogólnokształcącym we Włocławku. Wybuch II wojny światowej zastał Janinę Czarnecką na wakacjach u rodziców w Busku z synem Stefanem. Dopiero po latach dowiedziała się, że jej mąż, Paweł Czarnecki, magister filologii polskiej, został zamordowany w obozie koncentracyjnym wraz z grupą inteligencji.
Jeszcze w czasie wojny Janina Czarnecka rozpoczęła pracę w szkole w pobliskim Skrobaczowie. Wyróżniła się bohaterską postawą, angażując się w działania konspiracyjne jako uczestniczka Ruchu Oporu, ponadto była w tych trudnych czasach filarem nauczania w rejonie Buska, prowadząc tajne komplety. Pracę zawodową kontynuowała po wojnie jako szanowana i ceniona nauczycielka Liceum Ogólnokształcącego. Po śmierci w 1980 roku została pochowana na buskim cmentarzu’.
We wspomnieniach Profesora Macieja Radosza, Janina Czarnecka to nauczycielka, która łączyła w sobie miłość młodzieży, miłość Liceum, miłość Ojczyzny i pasję uczenia. Tę pasję do nauki i zdobywania wiedzy chcemy pielęgnować w kolejnych pokoleniach. Ufundowana przez Profesora Nagroda Janiny Czarneckiej w wysokości 5 tys. zł jest dedykowana dla najlepszego absolwenta, który w danym roku szkolnym kończy edukację w I Liceum Ogólnokształcącym w Busku-Zdroju z najwyższą średnią ocen uzyskanych z dziesięciu tradycyjnie akademickich przedmiotów.
Fundator jest wdzięczny… – cały artykuł na źródłowej stronie busko.com.pl♂
Jarosław Kruk: Szczere gratulacje dla Kamila i Damiana, dla Pana Profesora Macieja Radosza oraz dla całego grona pedagogicznego I Liceum Ogólnokształcącego w Busku-Zdroju!
◙ Podobne informacje:
Prof. Zbigniew Koruba, absolwent LO Busko, nowym rektorem Politechniki Świętokrzyskiej
3 odpowiedzi na “I LO w Busku-Zdroju: Nagroda Janiny Czarneckiej dla Kamila Czapli i Damiana Stachowicza z klasy IV B [FOTO]”
Sprawdź pocztę!
My chcemy odznaczyć farmaceute,farmaceutka roku powiatu buskiego
Gratulację dla młodych uczniów i nauczyciel. Mądrzy młodzi ludzie to nasza przyszłość i kapitał. Musimy ich wspierać dopingować i motywować. Może włodarze gminy i starostwa też ufundowali by podobną, naszą lokalną nagrodę np. Agnieszki Książek, czy Józefa Czernikiewicza, czy innych. Sam chętnie bym się dołączył do takiej inicjatywy. Postawmy na mądrość, rozwój i badania (obecnie ok 0,5% PKB), nowe technologie jako mądrą obronę kraju szczególnie w cyberwymiarze i AI. Na zakupy militarne dla wojska zamierzamy wydać 5% PKB (ile z tego będzie polskie?). Czy to ma jakiś sens, mięso armatnie jest tanie, a to nasze dzieci będą ginąć. Mądrość to deficytowa właściwość w polityce. Tusk mówi o armii ” do wygrywania” to błąd (POPIS- to walka i wojna). Armia musi powstrzymywać innych od myślenia o napaści, nie wygrywać. Błąd strategiczny, będzie nas dużo kosztował i śmierdzi brakiem samodzielnego myślenia. Balansuj na tej linie „mądrości, dyplomacji” bo upadniesz, jak będziesz szukał oparcia nie na swoich a w innym miejscu. Wielcy się jak widać dogadają, sprzedając małych np. za złoża. Rozbiory dokonują się na naszych oczach. Pozdrawiam