I ❤ Ponidzie: Dobrowoda – uroczystości odpustowe ku czci św. Andrzeja Boboli, patrona Polski – 16.05
Jadąc z Buska-Zdroju w kierunku Nowego Korczyna, w połowie drogi przejeżdża się przez Dobrowodę, wieś która na zachowanych kartach historii pojawia się w XIII wieku. Dobrowodę wspomina dokument z 1238 r. wyliczając własności biskupów lubuskich. Nazwa osady pochodzi od dwóch źródeł czystej, smacznej wody bijących tu do dnia dzisiejszego, podczas gdy w innych okolicznych ujęciach jest ona zasiarczona i niezbyt smaczna.
W średniowieczu leżąca na szlaku z Krakowa do Gór Świętokrzyskich Dobrowoda, należała do biskupów krakowskich. Mieli tu oni swój dwór. W 1345 r. w osadzie ukończona została budowa małego drewnianego kościoła i w tym samym roku biskup krakowski Jan Grot erygował tutejszą parafię. Jego postać przypomniał serial TVP „Korona królów”. W latach 1367–1380 inny biskup krakowski, Florian z Mokrska, w miejsce drewnianej ufundował murowaną świątynię pod wezwaniem św. Marii Magdaleny wzniesioną z kamienia wapiennego pozyskiwanego w sąsiednim Kikowie.
Rozbudowywany nieco w późniejszych wiekach obiekt dotrwał do dnia dzisiejszego w bryle nieco tylko zmienionej w stosunku do pierwotnej. Stosunkowo dobrze zachowane jest wnętrze i wystrój kościoła. Uwagę zwraca wyrzeźbione w czerwonym piaskowcu epitafium Jana Boboli herbu Leliwa, zmarłego w 1605 roku podkomorzego sandomierskiego, stryja świętego Andrzeja Boboli. Ufundował je jego syn Jakub, podczaszy sandomierski, stryjeczny brat świętego Kościoła katolickiego, autora tekstu ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza zwanego apostołem Polesia oraz jednego z katolickich patronów Polski. Umieszczone jest na filarze między nawą, a północną kaplicą z obrazem Matki Boskiej Dobrowodzkiej.
Renesansowa płyta nagrobna Jana Boboli , który w imieniu brata swego Andrzeja (podkomorzego koronnego), pełnił funkcje namiestnika w parafii Dobrowoda i w tym charakterze stawał w konsystorzu sandomierskim w 1595 r., w sprawie dziesięciny, należnej plebanowi sandomierskiemu, umiejscowiona jest w posadzce pod amboną.
Zapewne te związki rodzinne sprawiły, że w Dobrowodzie, obok odpustu parafialnego w świętej Marii Magdaleny, 22 lipca, obchodzony jest też drugi odpust w dniu wspomnienia św. Andrzeja Boboli, 16 maja.
[16.05.2020]
I takie właśnie parafialne święto miało miejsce po raz kolejny 16.05.2020 r. Miałem okazję być gościem na towarzyszącym mu kiermaszu. Zjawiłem się dość późno, bo po godzinie 14. Było już niewiele osób i stragany zaczynano właśnie składać. Udało mi się jednak „łyknąć” nieco odpustowej atmosfery, zobaczyć kolejny raz jak robi się tradycyjny smakołyk – cukrową watę na patyku – przysmak maluchów i zrobić nieco pamiątkowych zdjęć.
Jeden ze sprzedających, którego zapytałem czy w dobie COVID-19 klienci dopisali, odpowiedział, że warto było się wystawić i poprosił bym napisał, że straganiarze nie boją się koronawirusa i zapraszają do odwiedzania ich stoisk. Najbliższa okazja ku temu w Dobrowodzie nadarzy się 22 lipca 🙂
fot. Jarosław Kruk
► kielce.diecezja.pl: – Parafia Św. Marii Magdaleny w Dobrowodzie
► Wikipedia: – Kościół św. Marii Magdaleny w Dobrowodzie
► Busko.travel: – Kościół pw. św. Marii Magdaleny w Dobrowodzie
► Wikipedia: – Andrzej Bobola herbu Leliwa (ur. 30 listopada 1591 w Strachocinie, zm. 16 maja 1657 w Janowie Poleskim) – polski duchowny katolicki, jezuita, misjonarz, kaznodzieja, męczennik, święty Kościoła katolickiego, autor tekstu ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza[1] zwany apostołem Polesia oraz jeden z katolickich patronów Polski.
◙ Podobne informacje:
I ❤ Ponidzie: Kościółek św. Stanisława Chotelku – prezentacja 3D
I ❤ Ponidzie: Grodzisko w Stradowie – jedno z największych i najbardziej malowniczych w Polsce
I ❤ Ponidzie: Bodajby się ta karczma zapadła i … powstał Pleban
3 odpowiedzi na “I ❤ Ponidzie: Dobrowoda – uroczystości odpustowe ku czci św. Andrzeja Boboli, patrona Polski – 16.05”
18 maja to też rocznica gdzie Łukasz Szumilas próbował zamordować polskiego buskiego policjanta.
A tak się zachowywał w piątek 17 maja pod jednym z buskich lokali o 3 w nocy.
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2135744053140575&id=100001150030128
A tak w sobotę 18 maja o 12:49
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2135846273130353&id=100001150030128
Dziękuję za uwagę.
[…] I ❤ Ponidzie: Dobrowoda – uroczystości odpustowe ku czci św. Andrzeja Boboli, patrona Pols… […]
[…] I ❤ Ponidzie: Dobrowoda – uroczystości odpustowe ku czci św. Andrzeja Boboli, patrona Pols… […]